Pursaklar 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Pursaklar sonuçlarında AK Parti %57,4 ile birinci, MHP %34,0 ile ikinci; fark 23,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 18,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %34,0 (+17,5 puan). 18 mahalle ve köy arasından 14'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Gümüşyayla Mahallesi (%69,4); MHP en güçlü Ayyıldız Mahallesi (%67,8). Katılım %88,2 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Pursaklar 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Pursaklar, Ankara, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Pursaklar | Ankara | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 29.669 | %57,4 | %39,1 | %38,6 | +18,8 |
| MHP | 17.548 | %34,0 | %25,0 | %16,5 | +17,5 |
| CHP | 2.188 | %4,2 | %31,1 | %24,7 | −20,5 |
| BBP | 1.013 | %2,0 | %1,0 | %1,2 | +0,8 |
| Saadet | 914 | %1,8 | %1,5 | %5,4 | −3,6 |
| DSP | 128 | %0,2 | %0,5 | %2,9 | −2,6 |
| BTP | 68 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,2 |
| DP | 65 | %0,1 | %0,7 | %3,6 | −3,5 |
| TKP | 37 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 25 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Pursaklar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 201 | 60.284 | 53.185 | %88,2 | 51.655 | 1.530 |
Pursaklar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abadan Mahallesi | AK Parti | %65,7 | %29,4 | %99,1 | 110 |
| Ayyıldız Mahallesi | MHP | %18,2 | %67,8 | %86,2 | 2.323 |
| Fatih Mahallesi | AK Parti | %62,7 | %29,7 | %88,9 | 12.226 |
| Gümüşyayla Mahallesi | AK Parti | %69,4 | %23,1 | %99,2 | 121 |
| Karaköy Mahallesi | CHP | %26,3 | %34,2 | %105,6 | 36 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %63,8 | %34,5 | %99,6 | 236 |
| Kösrelikkızığı Mahallesi | MHP | %43,3 | %50,0 | %98,5 | 261 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %59,4 | %32,5 | %88,0 | 27.467 |
| Peçenek Mahallesi | AK Parti | %52,0 | %41,7 | %95,1 | 494 |
| Saray Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %36,6 | %80,8 | 4.185 |
| Saray Fatih Mahallesi | AK Parti | %55,0 | %36,7 | %88,7 | 3.028 |
| Saray Gümüşoluk Mahallesi | AK Parti | %52,1 | %44,0 | %93,6 | 798 |
| Saray Osmangazi Mahallesi | AK Parti | %60,4 | %26,6 | %97,4 | 428 |
| Sirkeli Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %60,0 | %36,8 | %94,8 | 621 |
| Sirkeli Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %67,8 | %29,1 | %93,5 | 496 |
| Yıldırım Beyazıt Mahallesi | AK Parti | %52,9 | %42,1 | %92,5 | 1.299 |
| Yunus Emre Mahallesi | AK Parti | %58,3 | %29,9 | %88,4 | 6.055 |
| Yuva Mahallesi | MHP | %45,3 | %51,2 | %90,0 | 100 |
İlgili sonuçlar