Aydınlar Beldesi 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Aydınlar Beldesi sonuçlarında AK Parti %52,7 ile birinci, CHP %35,1 ile ikinci; fark 17,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 14,1 puan üstünde. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %35,1 (+10,4 puan). 7 mahalle ve köy arasından 3'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Aydınlar-Budaklı Mahallesi (%96,5); CHP en güçlü Aydınlar-Atatürk Mahallesi (%51,4). Katılım %92,0 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aydınlar Beldesi 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Aydınlar Beldesi, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Aydınlar Beldesi | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 782 | %52,7 | %37,1 | %38,6 | +14,1 |
| CHP | 520 | %35,1 | %1,3 | %24,7 | +10,4 |
| DTP | 161 | %10,9 | %25,7 | %5,2 | +5,7 |
| Saadet | 20 | %1,3 | %19,5 | %5,4 | −4,0 |
Aydınlar Beldesi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 7 | 1.648 | 1.516 | %92,0 | 1.483 | 33 |
Aydınlar Beldesi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aydınlar-Atatürk Mahallesi | CHP | %40,1 | %51,4 | %88,4 | 319 |
| Aydınlar-Budaklı Mahallesi | AK Parti | %96,5 | %0,7 | %97,0 | 302 |
| Aydınlar-Esentepe Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %38,7 | %94,3 | 105 |
| Aydınlar-Gültepe Mahallesi | CHP | %36,1 | %48,8 | %92,7 | 317 |
| Aydınlar-İsmet Paşa Mahallesi | CHP | %29,6 | %50,3 | %92,7 | 178 |
| Aydınlar-Kışkılı Mahallesi | AK Parti | %78,0 | %5,9 | %90,2 | 133 |
| Aydınlar-Menderes Mahallesi | CHP | %41,2 | %42,4 | %89,5 | 294 |
İlgili sonuçlar