Tuzluca 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Tuzluca sonuçlarında AK Parti %32,4 ile birinci, DTP %32,0 ile ikinci; fark 0,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 6,2 puan altında. DTP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,0 (+26,8 puan). 5 mahalle ve köy arasından 2'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Aşağı Mahallesi (%58,0); DTP en güçlü Yukarı Mahallesi (%38,7). Katılım %84,5 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tuzluca 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Tuzluca, Iğdır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tuzluca | Iğdır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.472 | %32,4 | %33,5 | %38,6 | −6,2 |
| DTP | 1.452 | %32,0 | %33,0 | %5,2 | +26,8 |
| DP | 1.189 | %26,2 | %10,2 | %3,6 | +22,6 |
| CHP | 375 | %8,3 | %1,8 | %24,7 | −16,4 |
| Saadet | 30 | %0,7 | %0,3 | %5,4 | −4,7 |
| DSP | 16 | %0,4 | %0,2 | %2,9 | −2,5 |
| MHP | 9 | %0,2 | %20,3 | %16,5 | −16,3 |
Tuzluca seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 19 | 5.558 | 4.694 | %84,5 | 4.543 | 151 |
Tuzluca mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DTP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aşağı Mahallesi | AK Parti | %58,0 | %35,8 | %89,5 | 744 |
| Cumhuriyet Mahallesi | DP | %20,7 | %27,2 | %81,8 | 1.252 |
| Orta Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %23,9 | %86,6 | 531 |
| Yeni Mahallesi | DP | %24,3 | %29,1 | %83,7 | 1.394 |
| Yukarı Mahallesi | DTP | %34,0 | %38,7 | %84,1 | 1.637 |
İlgili sonuçlar