Yolbaşı Beldesi 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Yolbaşı Beldesi sonuçlarında AK Parti %49,3 ile birinci, DP %36,9 ile ikinci; fark 12,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,6) 10,6 puan üstünde. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %36,9 (+33,3 puan). 4 mahalle ve köy arasından 2'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Yolbaşı-Ziyaret Mahallesi (%83,7); DP en güçlü Yolbaşı-Bahçe Mahallesi (%86,2). Katılım %86,3 (Türkiye %84,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yolbaşı Beldesi 2009 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Yolbaşı Beldesi, Mardin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yolbaşı Beldesi | Mardin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 873 | %49,3 | %28,8 | %38,6 | +10,6 |
| DP | 654 | %36,9 | %10,4 | %3,6 | +33,3 |
| Anavatan | 88 | %5,0 | %3,8 | %0,6 | +4,4 |
| DSP | 78 | %4,4 | %0,6 | %2,9 | +1,5 |
| Saadet | 56 | %3,2 | %3,8 | %5,4 | −2,2 |
| BTP | 17 | %1,0 | %0,3 | %0,3 | +0,6 |
| MHP | 2 | %0,1 | %0,8 | %16,5 | −16,4 |
| BBP | 2 | %0,1 | %0,0 | %1,2 | −1,1 |
| CHP | 1 | %0,1 | %2,3 | %24,7 | −24,6 |
| Bağımsızlar | 1 | %0,1 | %0,2 | %0,7 | −0,7 |
Yolbaşı Beldesi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 9 | 2.156 | 1.861 | %86,3 | 1.772 | 89 |
Yolbaşı Beldesi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Yolbaşı-Bahçe Mahallesi | DP | %12,0 | %86,2 | %89,9 | 477 |
| Yolbaşı-Kule Mahallesi | DP | %21,0 | %75,5 | %91,0 | 376 |
| Yolbaşı-Yenicami Mahallesi | AK Parti | %61,7 | %9,0 | %84,8 | 686 |
| Yolbaşı-Ziyaret Mahallesi | AK Parti | %83,7 | %3,2 | %82,3 | 617 |
İlgili sonuçlar