Çukurova 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çukurova sonuçlarında MHP %35,5 ile birinci, CHP %34,8 ile ikinci; fark 0,7 puan. MHP burada 16 büyükşehir ortalamasının (%12,4) 23,1 puan üstünde. 27 mahalle ve köy arasından 18'inde MHP önde. MHP en güçlü Küçükçınar Köyü (%92,9); CHP en güçlü Karahan Köyü (%60,4). Katılım %80,6 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çukurova 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çukurova, Adana, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Çukurova | Adana | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| MHP | 61.655 | %35,5 | %29,7 | %12,4 | +23,1 |
| CHP | 60.454 | %34,8 | %26,2 | %32,4 | +2,3 |
| AK Parti | 41.917 | %24,1 | %29,6 | %42,2 | −18,1 |
| DTP | 2.987 | %1,7 | %9,3 | %4,3 | −2,6 |
| Saadet | 1.886 | %1,1 | %1,6 | %3,8 | −2,7 |
| BBP | 1.602 | %0,9 | %0,8 | %0,6 | +0,3 |
| DSP | 1.407 | %0,8 | %1,2 | %2,1 | −1,3 |
| DP | 621 | %0,4 | %0,6 | %1,0 | −0,6 |
| Anavatan | 468 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| BTP | 213 | %0,1 | %0,2 | %0,3 | −0,1 |
| TKP | 176 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 167 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| HAK-PAR | 142 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 85 | %0,0 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| LDP | 66 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
| Hyp | 63 | %0,0 | %0,1 | %0,0 | −0,0 |
Çukurova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 723 | 221.722 | 178.675 | %80,6 | 173.909 | 4.766 |
Çukurova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Belediye Evleri Mahallesi | MHP | %39,7 | %23,5 | %81,8 | 26.807 |
| Beyazevler Mahallesi | CHP | %33,2 | %43,9 | %77,7 | 7.954 |
| Bozcalar Köyü | MHP | %65,5 | %0,9 | %100,0 | 121 |
| Dörtler Köyü | AK Parti | %39,4 | %0,8 | %96,3 | 382 |
| Esentepe Mahallesi | MHP | %48,8 | %23,9 | %89,3 | 673 |
| Fadıl Köyü | MHP | %65,4 | %17,3 | %85,2 | 61 |
| Gökkuyu Mahallesi | MHP | %66,5 | %11,5 | %95,7 | 230 |
| Güzelyalı Mahallesi | CHP | %31,6 | %42,5 | %79,5 | 30.037 |
| Huzurevleri Mahallesi | MHP | %35,2 | %29,6 | %80,3 | 22.535 |
| Kabasakal Köyü | AK Parti | %37,6 | %11,1 | %93,1 | 728 |
| Karahan Köyü | CHP | %34,1 | %60,4 | %95,8 | 285 |
| Karslılar Mahallesi | AK Parti | %28,2 | %25,6 | %81,5 | 2.108 |
| Kaşoba Köyü | MHP | %79,3 | %6,3 | %93,9 | 228 |
| Kocatepe Mahallesi | MHP | %70,2 | %5,1 | %96,1 | 749 |
| Kurttepe Mahallesi | MHP | %38,9 | %17,5 | %84,0 | 2.856 |
| Küçükçınar Köyü | MHP | %92,9 | %4,9 | %97,3 | 188 |
| Mahfesığmaz Mahallesi | CHP | %31,5 | %43,9 | %79,9 | 24.118 |
| Memişli Köyü | MHP | %62,0 | %0,0 | %68,5 | 73 |
| Örcün Köyü | MHP | %47,1 | %6,7 | %98,6 | 139 |
| Pirili Köyü | MHP | %79,0 | %0,0 | %95,7 | 255 |
| Salbaş Esentepe Mahallesi | MHP | %58,8 | %8,5 | %96,1 | 232 |
| Söğütlü Köyü | MHP | %81,2 | %2,2 | %98,3 | 240 |
| Şambayadı Mahallesi | AK Parti | %20,9 | %19,0 | %89,6 | 1.505 |
| Toros Mahallesi | CHP | %34,4 | %41,7 | %80,5 | 40.398 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %71,3 | %4,4 | %96,0 | 642 |
| Yurt Mahallesi | MHP | %35,5 | %32,8 | %79,4 | 42.189 |
| Yüzüncüyıl Mahallesi | MHP | %38,1 | %31,2 | %80,7 | 15.989 |
İlgili sonuçlar