Kandıra 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Kandıra sonuçlarında AK Parti %50,1 ile birinci, CHP %32,3 ile ikinci; fark 17,8 puan. AK Parti burada 16 büyükşehir ortalamasının (%42,2) 7,9 puan üstünde. DP 16 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %5,9 (+4,9 puan). 96 mahalle ve köy arasından 77'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çamkonak Köyü (%80,9); CHP en güçlü Teksen Köyü (%82,1). Katılım %90,2 (16 büyükşehir %83,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kandıra 2009 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Kandıra, Kocaeli, 16 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Kandıra | Kocaeli | 16 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 15.310 | %50,1 | %47,5 | %42,2 | +7,9 |
| CHP | 9.868 | %32,3 | %31,7 | %32,4 | −0,1 |
| DP | 1.798 | %5,9 | %2,1 | %1,0 | +4,9 |
| MHP | 1.273 | %4,2 | %6,5 | %12,4 | −8,2 |
| Saadet | 1.239 | %4,1 | %8,6 | %3,8 | +0,3 |
| DSP | 431 | %1,4 | %0,7 | %2,1 | −0,7 |
| BBP | 264 | %0,9 | %0,9 | %0,6 | +0,2 |
| DTP | 200 | %0,7 | %1,7 | %4,3 | −3,6 |
| TKP | 96 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| BTP | 66 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
Kandıra seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 163 | 34.823 | 31.403 | %90,2 | 30.545 | 858 |
Kandıra mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağaçağıl Köyü | AK Parti | %50,6 | %22,1 | %94,1 | 169 |
| Ahmethacılar Köyü | AK Parti | %74,1 | %4,1 | %91,2 | 216 |
| Akbal Mahallesi | AK Parti | %49,2 | %32,3 | %96,6 | 203 |
| Akçabeyli Köyü | AK Parti | %72,6 | %14,1 | %91,9 | 270 |
| Akçakese Köyü | AK Parti | %39,9 | %16,1 | %52,1 | 1.015 |
| Akçaova Köyü | CHP | %32,2 | %59,3 | %91,6 | 509 |
| Akdurak Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %31,8 | %83,5 | 3.474 |
| Akıncı Köyü | AK Parti | %65,6 | %14,7 | %94,9 | 175 |
| Alefli Köyü | AK Parti | %66,3 | %16,8 | %99,1 | 107 |
| Antaplı Köyü | AK Parti | %71,1 | %12,3 | %93,2 | 250 |
| Avdan Köyü | CHP | %28,7 | %46,3 | %92,2 | 154 |
| Aydınlık Mahallesi | AK Parti | %43,7 | %40,2 | %87,1 | 2.438 |
| Babaköy | AK Parti | %67,9 | %17,2 | %98,2 | 221 |
| Babalı Köyü | CHP | %26,8 | %48,9 | %93,4 | 213 |
| Bağırganlı Köyü | CHP | %38,2 | %50,7 | %91,4 | 648 |
| Balaban Köyü | AK Parti | %53,7 | %34,8 | %86,5 | 377 |
| Balcı Köyü | AK Parti | %49,3 | %31,1 | %93,3 | 315 |
| Ballar Köyü | CHP | %28,7 | %61,9 | %89,9 | 646 |
| Beyce Köyü | AK Parti | %70,0 | %10,8 | %96,1 | 228 |
| Beylerbeyi Köyü | AK Parti | %62,7 | %26,3 | %93,0 | 369 |
| Bolu Köyü | CHP | %33,4 | %46,8 | %94,1 | 388 |
| Bozburun Köyü | AK Parti | %53,1 | %31,2 | %95,5 | 312 |
| Cebeci Köyü | AK Parti | %45,8 | %43,9 | %94,8 | 229 |
| Çakırcaali Köyü | AK Parti | %51,3 | %37,8 | %93,0 | 258 |
| Çakmaklar Köyü | CHP | %32,7 | %54,0 | %95,8 | 118 |
| Çalca Köyü | AK Parti | %42,3 | %42,3 | %98,1 | 106 |
| Çalköy | CHP | %33,5 | %52,8 | %93,5 | 524 |
| Çalyer Köyü | AK Parti | %68,3 | %22,5 | %94,5 | 128 |
| Çamkonak Köyü | AK Parti | %80,9 | %7,0 | %86,6 | 389 |
| Çarşı Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %41,3 | %84,0 | 2.077 |
| Çerçili Köyü | CHP | %43,9 | %48,8 | %94,8 | 363 |
| Dalca Köyü | CHP | %38,0 | %42,4 | %97,4 | 193 |
| Deliveli Köyü | AK Parti | %43,9 | %35,1 | %101,8 | 113 |
| Doğancılı Köyü | AK Parti | %52,9 | %35,3 | %92,5 | 93 |
| Döngelli Köyü | AK Parti | %37,9 | %37,3 | %86,1 | 374 |
| Duraçali Köyü | AK Parti | %62,8 | %19,8 | %94,6 | 186 |
| Duraklı Köyü | AK Parti | %69,8 | %12,7 | %95,1 | 203 |
| Eğercili Köyü | AK Parti | %44,5 | %35,5 | %95,5 | 332 |
| Elmacık Köyü | AK Parti | %46,0 | %25,3 | %95,7 | 211 |
| Esentepe Köyü | AK Parti | %59,9 | %14,3 | %97,4 | 230 |
| Ferizli Köyü | AK Parti | %73,9 | %15,9 | %94,1 | 187 |
| Gebeşler Köyü | AK Parti | %54,7 | %12,8 | %97,8 | 92 |
| Goncaaydın Köyü | AK Parti | %67,5 | %10,6 | %97,5 | 159 |
| Hacılar Köyü | AK Parti | %54,0 | %31,3 | %96,2 | 342 |
| Hacımazlı Köyü | AK Parti | %59,2 | %22,4 | %94,7 | 209 |
| Hacışeyh Köyü | AK Parti | %52,0 | %26,9 | %98,9 | 183 |
| Hediyeli Köyü | CHP | %38,7 | %54,6 | %95,4 | 346 |
| Hıdırlar Köyü | AK Parti | %53,9 | %23,5 | %99,0 | 104 |
| Hüdaverdiler Köyü | AK Parti | %61,5 | %25,3 | %98,9 | 92 |
| İncecik Köyü | AK Parti | %67,7 | %17,7 | %97,6 | 248 |
| Kabaağaç Köyü | AK Parti | %44,1 | %40,4 | %100,0 | 141 |
| Kanatlar Köyü | AK Parti | %48,9 | %35,4 | %94,9 | 255 |
| Karaağaç Köyü | AK Parti | %65,7 | %20,2 | %89,4 | 843 |
| Karadivan Köyü | AK Parti | %65,3 | %26,7 | %93,9 | 163 |
| Karlı Köyü | AK Parti | %79,5 | %8,4 | %89,2 | 186 |
| Kaymaz Erikli Köyü | AK Parti | %45,8 | %24,3 | %87,1 | 178 |
| Kaymaz Köyü | AK Parti | %57,9 | %14,8 | %95,5 | 445 |
| Kefken Köyü | AK Parti | %52,7 | %33,5 | %89,0 | 918 |
| Kıncıllı Köyü | AK Parti | %47,6 | %43,3 | %93,9 | 262 |
| Kırkarmut Köyü | AK Parti | %61,5 | %22,4 | %95,3 | 361 |
| Kızılcapınar Köyü | AK Parti | %54,9 | %24,5 | %98,1 | 105 |
| Kocakaymas Köyü | AK Parti | %61,2 | %16,5 | %93,3 | 523 |
| Kubuzcu Köyü | AK Parti | %54,4 | %32,2 | %95,1 | 263 |
| Kurtyeri Köyü | AK Parti | %45,6 | %38,7 | %94,2 | 586 |
| Lokmanlı Köyü | AK Parti | %68,6 | %18,6 | %97,2 | 144 |
| Mancarlar Köyü | CHP | %25,2 | %54,8 | %91,5 | 129 |
| Merkez Erikli Köyü | AK Parti | %53,0 | %30,7 | %97,3 | 295 |
| Mülküşehsuvar Köyü | AK Parti | %66,6 | %10,1 | %95,6 | 317 |
| Nasuhlar Köyü | AK Parti | %38,9 | %27,8 | %96,7 | 61 |
| Orhan Mahallesi | CHP | %40,8 | %41,7 | %86,7 | 1.448 |
| Ömerli Köyü | CHP | %40,1 | %41,9 | %94,5 | 181 |
| Özbey Köyü | AK Parti | %58,6 | %21,4 | %95,1 | 328 |
| Pelitpınarı Köyü | AK Parti | %48,4 | %30,6 | %93,4 | 241 |
| Pınardüzü Köyü | AK Parti | %78,8 | %13,3 | %93,6 | 220 |
| Pınarlı Köyü | AK Parti | %51,9 | %24,0 | %93,3 | 255 |
| Pirceler Köyü | AK Parti | %66,0 | %17,0 | %99,0 | 103 |
| Safalı Köyü | CHP | %30,7 | %48,7 | %91,8 | 391 |
| Sarıahmetler Köyü | AK Parti | %44,2 | %23,2 | %100,7 | 140 |
| Sarıcaali Köyü | CHP | %34,9 | %42,5 | %95,5 | 334 |
| Sarıgazi Köyü | AK Parti | %58,2 | %20,9 | %97,0 | 167 |
| Sarnıçlar Köyü | AK Parti | %66,8 | %14,9 | %91,9 | 322 |
| Selametli Köyü | AK Parti | %59,9 | %26,5 | %89,2 | 194 |
| Selimköy | AK Parti | %55,8 | %20,2 | %97,7 | 174 |
| Sepetçi Köyü | AK Parti | %53,1 | %13,8 | %94,4 | 177 |
| Seyitaliler Köyü | AK Parti | %55,1 | %22,3 | %95,0 | 399 |
| Sinanlıbilallı Köyü | AK Parti | %49,0 | %23,7 | %94,9 | 272 |
| Sucuali Köyü | CHP | %42,4 | %43,4 | %100,0 | 99 |
| Süllü Köyü | AK Parti | %67,6 | %19,7 | %95,3 | 192 |
| Şerefsungur Köyü | AK Parti | %60,7 | %26,2 | %97,4 | 155 |
| Tatarahmet Köyü | CHP | %37,4 | %38,1 | %97,2 | 145 |
| Teksen Köyü | CHP | %10,9 | %82,1 | %92,9 | 448 |
| Terziler Köyü | AK Parti | %65,8 | %18,1 | %96,8 | 154 |
| Topluca Köyü | AK Parti | %62,0 | %15,2 | %94,8 | 406 |
| Üğümce Köyü | AK Parti | %66,8 | %13,7 | %98,0 | 250 |
| Yağcılar Köyü | AK Parti | %73,9 | %10,6 | %94,2 | 347 |
| Yusufça Köyü | AK Parti | %43,4 | %37,9 | %93,4 | 320 |
İlgili sonuçlar