Taşova 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Taşova sonuçlarında AK Parti %39,9 ile birinci, MHP %25,4 ile ikinci; fark 14,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 1,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %25,4 (+9,4 puan). 80 mahalle ve köy arasından 55'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Özbaraklı-Osmanlı Mahallesi (%77,8); MHP en güçlü Özbaraklı-Selçuklu Mahallesi (%77,1). Katılım %92,0 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Taşova 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Taşova, Amasya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Taşova | Amasya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.986 | %39,9 | %39,4 | %38,4 | +1,5 |
| MHP | 5.718 | %25,4 | %19,4 | %16,0 | +9,4 |
| CHP | 3.420 | %15,2 | %22,6 | %23,1 | −7,9 |
| DP | 1.322 | %5,9 | %4,0 | %3,8 | +2,0 |
| BBP | 1.163 | %5,2 | %3,8 | %2,4 | +2,8 |
| Saadet | 732 | %3,3 | %4,4 | %5,2 | −1,9 |
| DSP | 394 | %1,8 | %3,9 | %2,9 | −1,1 |
| Bağımsızlar | 207 | %0,9 | %0,4 | %0,4 | +0,5 |
| Anavatan | 168 | %0,7 | %0,7 | %0,8 | −0,0 |
| BTP | 134 | %0,6 | %0,4 | %0,4 | +0,2 |
| Millet | 77 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,2 |
| İp | 73 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| EMEP | 67 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| TKP | 43 | %0,2 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
Taşova seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 116 | 25.191 | 23.175 | %92,0 | 22.504 | 671 |
Taşova mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akınoğlu-Tekke Mahallesi | MHP | %34,4 | %35,8 | %95,6 | 524 |
| Akınoğlu-Yerkozlu Mahallesi | MHP | %26,3 | %46,8 | %96,6 | 581 |
| Alçakbel Köyü | AK Parti | %76,4 | %4,1 | %94,0 | 281 |
| Alpaslan-Doğanşah Mahallesi | AK Parti | %45,1 | %18,3 | %92,3 | 286 |
| Alpaslan-Fevzioğlu Mahallesi | AK Parti | %50,2 | %13,1 | %92,5 | 268 |
| Alpaslan-Nurettin Bey Mahallesi | CHP | %21,4 | %13,6 | %93,0 | 242 |
| Alpaslan-Tacettin Bey Mahallesi | AK Parti | %32,9 | %21,8 | %93,6 | 342 |
| Altınlı Köyü | AK Parti | %67,8 | %10,2 | %87,1 | 70 |
| Andıran Köyü | AK Parti | %39,9 | %13,6 | %95,0 | 258 |
| Ardıçönü Köyü | AK Parti | %58,1 | %34,9 | %74,1 | 58 |
| Arpaderesi Köyü | AK Parti | %71,4 | %15,6 | %89,3 | 168 |
| Ballıdere-Ballıca Mahallesi | MHP | %12,2 | %48,3 | %94,9 | 430 |
| Ballıdere-Dereli Mahallesi | AK Parti | %36,8 | %15,8 | %91,5 | 506 |
| Belevi-İsmet Paşa Mahallesi | CHP | %15,1 | %18,3 | %95,9 | 268 |
| Belevi-Kemalpaşa Mahallesi | MHP | %30,6 | %32,6 | %99,1 | 346 |
| Boraboy-Bahçelievler Mahallesi | CHP | %36,7 | %10,1 | %94,1 | 306 |
| Boraboy-Yakakent Mahallesi | CHP | %39,9 | %5,9 | %95,4 | 416 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %25,7 | %22,6 | %90,6 | 830 |
| Çakırsu Köyü | AK Parti | %54,1 | %26,7 | %89,6 | 316 |
| Çalkaya Köyü | AK Parti | %55,6 | %33,3 | %90,2 | 41 |
| Çambükü Köyü | MHP | %31,9 | %47,4 | %94,5 | 128 |
| Çaydibi Mahallesi | CHP | %18,6 | %19,3 | %92,2 | 818 |
| Çılkıdır Köyü | AK Parti | %40,2 | %14,6 | %92,2 | 90 |
| Dereköy | AK Parti | %58,0 | %16,7 | %93,4 | 151 |
| Destek-Karamuk Mahallesi | MHP | %23,5 | %67,6 | %93,1 | 116 |
| Destek-Kozluca Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %44,5 | %85,6 | 153 |
| Destek-Merkez Mahallesi | MHP | %32,1 | %55,2 | %90,0 | 669 |
| Destek-Yayladibi Mahallesi | MHP | %36,5 | %53,9 | %89,1 | 129 |
| Devre Köyü | AK Parti | %33,7 | %33,7 | %90,1 | 182 |
| Doğu Mahallesi | AK Parti | %39,6 | %22,6 | %91,7 | 774 |
| Dörtyol Köyü | MHP | %37,2 | %50,9 | %94,8 | 249 |
| Durucasu Köyü | AK Parti | %45,4 | %27,6 | %95,7 | 161 |
| Dutluk Köyü | MHP | %13,1 | %65,5 | %89,4 | 94 |
| Elmakırı Köyü | AK Parti | %61,1 | %17,4 | %91,1 | 169 |
| Esençay-Aydınlar Mahallesi | CHP | %40,9 | %9,7 | %92,7 | 358 |
| Esençay-Çağlayan Mahallesi | AK Parti | %43,1 | %11,3 | %89,8 | 225 |
| Esençay-Ilıpınar Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %16,7 | %90,0 | 40 |
| Esençay-Turan Güneş Mahallesi | CHP | %41,7 | %6,0 | %92,9 | 241 |
| Gemibükü Köyü | AK Parti | %43,1 | %13,2 | %90,4 | 177 |
| Geydoğan Köyü | AK Parti | %45,1 | %35,8 | %86,4 | 272 |
| Gökpınar Köyü | AK Parti | %58,9 | %10,7 | %89,1 | 64 |
| Güngörmüş Köyü | MHP | %25,0 | %51,9 | %86,6 | 127 |
| Gürsu Köyü | AK Parti | %50,6 | %15,5 | %86,5 | 296 |
| Güvendik Köyü | AK Parti | %71,7 | %10,2 | %94,9 | 136 |
| Hacıbey Köyü | MHP | %26,6 | %54,0 | %95,2 | 292 |
| Hüsnüoğlu Köyü | AK Parti | %54,3 | %40,4 | %94,2 | 103 |
| Ilıcaköy | AK Parti | %53,4 | %18,6 | %96,0 | 125 |
| Karabük Köyü | AK Parti | %34,7 | %30,6 | %93,5 | 214 |
| Karlık Köyü | AK Parti | %64,9 | %17,0 | %89,0 | 209 |
| Karsavul Köyü | AK Parti | %26,5 | %23,5 | %86,4 | 118 |
| Kavaloluğu Köyü | MHP | %29,3 | %44,9 | %88,1 | 328 |
| Kırkharman Köyü | AK Parti | %46,5 | %21,5 | %90,2 | 173 |
| Kızgüldüren Köyü | MHP | %20,8 | %66,5 | %96,4 | 252 |
| Korubaşı Köyü | MHP | %32,6 | %43,6 | %95,2 | 187 |
| Kumluca Köyü | AK Parti | %54,6 | %15,3 | %90,7 | 247 |
| Mercimekköy | AK Parti | %63,7 | %13,0 | %91,4 | 327 |
| Mülkbükü Köyü | AK Parti | %51,4 | %23,9 | %92,3 | 286 |
| Özbaraklı-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %51,1 | %41,3 | %95,6 | 340 |
| Özbaraklı-Osmanlı Mahallesi | AK Parti | %77,8 | %16,4 | %99,7 | 372 |
| Özbaraklı-Selçuklu Mahallesi | MHP | %14,7 | %77,1 | %95,4 | 263 |
| Sanayii Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %31,3 | %92,4 | 536 |
| Sepetli Köyü | AK Parti | %70,7 | %14,8 | %87,7 | 439 |
| Sofualan Köyü | AK Parti | %69,4 | %13,0 | %80,5 | 241 |
| Şahinler Köyü | AK Parti | %64,7 | %8,8 | %94,6 | 408 |
| Şeyhli Köyü | AK Parti | %58,2 | %13,7 | %94,6 | 280 |
| Tatlıpınar Köyü | AK Parti | %47,2 | %25,5 | %88,8 | 125 |
| Tekpınar Köyü | AK Parti | %52,6 | %31,6 | %95,1 | 41 |
| Tepe Mahallesi | AK Parti | %35,9 | %21,8 | %91,8 | 1.132 |
| Türkmendamı Köyü | MHP | %17,2 | %67,7 | %92,9 | 112 |
| Uluköy-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %43,5 | %13,8 | %97,3 | 255 |
| Uluköy-Ergüneş Mahallesi | AK Parti | %40,4 | %13,3 | %93,4 | 391 |
| Uluköy-Sinan Paşa Mahallesi | AK Parti | %36,7 | %10,2 | %95,6 | 407 |
| Yaylasaray Köyü | AK Parti | %70,9 | %19,7 | %89,3 | 477 |
| Yemişen Mahallesi | AK Parti | %25,3 | %18,3 | %89,3 | 1.300 |
| Yeni Mahallesi | AK Parti | %30,6 | %29,9 | %93,9 | 740 |
| Yenidere Köyü | MHP | %39,8 | %44,9 | %96,4 | 111 |
| Yeşilırmak Mahallesi | AK Parti | %32,9 | %20,3 | %89,2 | 1.459 |
| Yeşiltepe Köyü | AK Parti | %75,6 | %9,6 | %89,4 | 179 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %69,0 | %16,3 | %81,6 | 234 |
| Yolaçan Köyü | AK Parti | %55,4 | %14,9 | %92,4 | 132 |
İlgili sonuçlar