Gercüş 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Gercüş sonuçlarında AK Parti %39,0 ile birinci, DTP %38,5 ile ikinci; fark 0,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 0,6 puan üstünde. DTP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,5 (+32,8 puan). 63 mahalle ve köy arasından 28'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Eymir Köyü (%100,0); DTP en güçlü Karalan Köyü (%92,9). Katılım %84,3 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Gercüş 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Gercüş, Batman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Gercüş | Batman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.397 | %39,0 | %35,4 | %38,4 | +0,6 |
| DTP | 4.345 | %38,5 | %52,8 | %5,7 | +32,8 |
| MHP | 977 | %8,7 | %0,9 | %16,0 | −7,3 |
| Saadet | 413 | %3,7 | %4,1 | %5,2 | −1,5 |
| Bağımsızlar | 319 | %2,8 | %0,7 | %0,4 | +2,4 |
| Anavatan | 192 | %1,7 | %0,2 | %0,8 | +0,9 |
| BBP | 172 | %1,5 | %1,2 | %2,4 | −0,8 |
| CHP | 170 | %1,5 | %1,6 | %23,1 | −21,6 |
| DSP | 152 | %1,3 | %1,2 | %2,9 | −1,5 |
| BTP | 80 | %0,7 | %0,3 | %0,4 | +0,3 |
| DP | 31 | %0,3 | %0,9 | %3,8 | −3,6 |
| TKP | 27 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| İp | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Gercüş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 83 | 14.082 | 11.876 | %84,3 | 11.287 | 589 |
Gercüş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DTP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akburç Köyü | DTP | %25,4 | %50,9 | %85,4 | 137 |
| Akyar Köyü | DTP | %32,1 | %60,6 | %74,9 | 167 |
| Ardıç Köyü | DTP | %10,0 | %40,0 | %83,3 | 12 |
| Ardıçlı Köyü | AK Parti | %81,1 | %12,6 | %94,1 | 135 |
| Arıca Köyü | AK Parti | %27,6 | %26,4 | %84,1 | 195 |
| Aydınca Köyü | DTP | %40,0 | %46,7 | %42,1 | 38 |
| Aydınlı Köyü | DTP | %31,5 | %66,3 | %56,8 | 162 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | DTP | %20,5 | %57,5 | %84,8 | 2.184 |
| Bağlıca Köyü | AK Parti | %75,4 | %0,0 | %91,2 | 147 |
| Bağözü Köyü | AK Parti | %85,7 | %9,5 | %89,6 | 48 |
| Başarköy | AK Parti | %88,6 | %8,6 | %75,0 | 48 |
| Başova Köyü | DTP | %3,2 | %90,3 | %75,0 | 44 |
| Becirman Köyü | DTP | %13,0 | %75,3 | %87,1 | 93 |
| Boğazköy | MHP | %25,5 | %31,5 | %90,5 | 241 |
| Çalışkan Köyü | DTP | %4,8 | %57,1 | %107,7 | 26 |
| Çiçekli Köyü | AK Parti | %78,1 | %1,6 | %77,9 | 86 |
| Çukurçeşme Mahallesi | DTP | %20,8 | %65,9 | %91,0 | 652 |
| Çukuryurt Köyü | DTP | %20,6 | %63,5 | %90,3 | 424 |
| Dereiçi Köyü | DTP | %0,0 | %81,8 | %63,2 | 19 |
| Dereli Köyü | DTP | %35,3 | %47,1 | %85,7 | 21 |
| Doruk Köyü | AK Parti | %33,6 | %26,3 | %86,9 | 183 |
| Düzmeşe Köyü | DTP | %7,9 | %84,2 | %95,0 | 40 |
| Eymir Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %99,1 | 109 |
| Geçitköy | AK Parti | %45,0 | %40,0 | %62,2 | 98 |
| Gökçe Köyü | AK Parti | %85,4 | %0,0 | %95,0 | 101 |
| Gökçepınar Köyü | DTP | %10,5 | %42,0 | %72,8 | 419 |
| Gönüllü Köyü | MHP | %33,1 | %12,6 | %80,6 | 217 |
| Gürbüz Köyü | DTP | %22,5 | %55,0 | %79,2 | 53 |
| Güzelöz Köyü | DTP | %18,0 | %70,0 | %74,8 | 135 |
| Hisar-Hisarmerkez Mahallesi | AK Parti | %52,6 | %39,5 | %92,9 | 576 |
| Hisar-Sapanlı Mahallesi | AK Parti | %64,7 | %25,6 | %86,8 | 190 |
| Kantar Köyü | AK Parti | %96,3 | %1,3 | %101,3 | 80 |
| Karalan Köyü | DTP | %2,4 | %92,9 | %75,9 | 112 |
| Kayalar Köyü | AK Parti | %54,7 | %7,8 | %86,7 | 75 |
| Kayapınar-Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %53,6 | %2,5 | %80,9 | 597 |
| Kayapınar-Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %2,4 | %86,1 | 669 |
| Kesiksu Köyü | DTP | %17,6 | %47,3 | %83,1 | 89 |
| Kırkat Köyü | DTP | %26,0 | %58,4 | %86,8 | 439 |
| Kışlak Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %90,9 | 33 |
| Koçak Köyü | DTP | %10,1 | %73,3 | %69,9 | 366 |
| Koyunlu Köyü | AK Parti | %70,0 | %0,0 | %90,9 | 44 |
| Kozlu Köyü | DTP | %18,0 | %72,1 | %88,9 | 314 |
| Kömürcü Köyü | AK Parti | %68,1 | %20,1 | %91,3 | 160 |
| Kutlu Köyü | AK Parti | %80,0 | %0,0 | %83,3 | 18 |
| Nurlu Köyü | DTP | %22,3 | %63,1 | %88,7 | 177 |
| Özler Köyü | DTP | %14,0 | %76,7 | %78,9 | 57 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %42,7 | %34,4 | %90,6 | 852 |
| Poyraz Köyü | DTP | %40,0 | %46,7 | %113,3 | 15 |
| Rüzgarlı Köyü | MHP | %31,6 | %15,8 | %93,5 | 124 |
| Sargın Köyü | DTP | %24,0 | %28,0 | %81,3 | 32 |
| Seki Köyü | AK Parti | %58,5 | %5,7 | %94,6 | 204 |
| Serinköy | DTP | %6,3 | %31,3 | %100,0 | 18 |
| Taşçı Köyü | DTP | %31,1 | %62,2 | %73,3 | 101 |
| Tepecik Köyü | AK Parti | %46,1 | %16,3 | %98,8 | 254 |
| Ulaş Köyü | DTP | %36,2 | %37,9 | %70,1 | 167 |
| Yakıtlı Köyü | DTP | %27,7 | %67,9 | %82,6 | 138 |
| Yamanlar Köyü | DTP | %8,9 | %42,2 | %77,8 | 117 |
| Yassıca Köyü | DTP | %1,5 | %91,2 | %81,9 | 83 |
| Yayladüzü Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %94,5 | 146 |
| Yemişli Köyü | AK Parti | %92,4 | %5,4 | %87,1 | 365 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %58,9 | %2,4 | %81,8 | 159 |
| Yolağzı Köyü | AK Parti | %66,3 | %22,6 | %71,9 | 919 |
| Yüceköy | AK Parti | %50,0 | %43,9 | %79,7 | 158 |
İlgili sonuçlar