Ezine 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Ezine sonuçlarında CHP %35,9 ile birinci, AK Parti %33,7 ile ikinci; fark 2,1 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%23,1) 12,8 puan üstünde. 57 mahalle ve köy arasından 25'inde CHP önde. CHP en güçlü Derbentbaşı Köyü (%73,2); AK Parti en güçlü Arasanlı Köyü (%74,7). Katılım %92,3 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ezine 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Ezine, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Ezine | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 8.018 | %35,9 | %29,2 | %23,1 | +12,8 |
| AK Parti | 7.538 | %33,7 | %35,7 | %38,4 | −4,6 |
| MHP | 3.911 | %17,5 | %23,1 | %16,0 | +1,5 |
| DP | 1.157 | %5,2 | %4,3 | %3,8 | +1,3 |
| DSP | 971 | %4,3 | %3,1 | %2,9 | +1,5 |
| Anavatan | 203 | %0,9 | %1,0 | %0,8 | +0,1 |
| Saadet | 192 | %0,9 | %1,3 | %5,2 | −4,3 |
| BBP | 110 | %0,5 | %0,6 | %2,4 | −1,9 |
| BTP | 69 | %0,3 | %0,2 | %0,4 | −0,1 |
| İp | 67 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,0 |
| DTP | 42 | %0,2 | %0,4 | %5,7 | −5,5 |
| Ödp | 38 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| TKP | 22 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Ezine seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 103 | 24.617 | 22.723 | %92,3 | 22.338 | 385 |
Ezine mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçakeçili Köyü | AK Parti | %24,8 | %49,6 | %96,9 | 130 |
| Akköy | CHP | %53,8 | %37,5 | %93,4 | 379 |
| Aladağ Köyü | AK Parti | %10,7 | %43,5 | %95,6 | 182 |
| Alemşah Köyü | CHP | %43,9 | %38,6 | %92,7 | 124 |
| Arasanlı Köyü | AK Parti | %3,3 | %74,7 | %91,1 | 101 |
| Bahçeli Köyü | AK Parti | %19,9 | %51,7 | %95,8 | 286 |
| Balıklı Köyü | CHP | %33,3 | %21,7 | %98,5 | 133 |
| Belen Köyü | CHP | %50,8 | %33,1 | %96,0 | 199 |
| Bozalan Köyü | CHP | %39,5 | %30,9 | %97,8 | 231 |
| Bozeli Köyü | AK Parti | %20,6 | %65,4 | %93,2 | 117 |
| Camikebir Mahallesi | CHP | %37,7 | %36,1 | %89,8 | 4.508 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %51,7 | %22,8 | %91,8 | 710 |
| Çamköy | AK Parti | %14,6 | %53,4 | %94,5 | 110 |
| Çamlıca Köyü | DP | %24,6 | %22,2 | %96,8 | 216 |
| Çamoba Köyü | AK Parti | %22,6 | %39,8 | %95,0 | 201 |
| Çarıksız Köyü | AK Parti | %13,5 | %51,0 | %92,1 | 114 |
| Çetmi Köyü | CHP | %40,8 | %19,8 | %95,0 | 439 |
| Çınarköy | AK Parti | %14,7 | %58,8 | %91,9 | 37 |
| Dalyan Köyü | CHP | %36,3 | %31,9 | %76,3 | 241 |
| Danişment Mahallesi | CHP | %50,9 | %33,1 | %91,3 | 838 |
| Derbentbaşı Köyü | CHP | %73,2 | %7,1 | %98,5 | 201 |
| Gazi Mahallesi | CHP | %37,6 | %27,1 | %85,8 | 641 |
| Geyikli-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %21,5 | %38,3 | %92,1 | 1.172 |
| Geyikli-Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %23,1 | %37,6 | %92,4 | 985 |
| Gökçebayır Köyü | AK Parti | %25,6 | %43,8 | %96,3 | 723 |
| Güllüce Köyü | CHP | %53,9 | %21,1 | %96,6 | 238 |
| Hisaralan Köyü | MHP | %16,4 | %37,3 | %97,3 | 73 |
| Karadağ Köyü | AK Parti | %13,3 | %56,7 | %99,3 | 152 |
| Karagömlek Köyü | AK Parti | %26,7 | %54,7 | %96,1 | 179 |
| Kayacık Köyü | MHP | %7,4 | %41,6 | %93,6 | 218 |
| Kemallı Köyü | CHP | %50,7 | %16,4 | %91,7 | 336 |
| Kızılköy | AK Parti | %24,3 | %40,0 | %95,7 | 327 |
| Kızıltepe Köyü | AK Parti | %20,5 | %34,9 | %96,1 | 154 |
| Köprübaşı Köyü | AK Parti | %8,2 | %50,0 | %96,6 | 116 |
| Körüktaşı Köyü | AK Parti | %29,1 | %53,6 | %97,1 | 204 |
| Köseler Köyü | MHP | %19,1 | %31,2 | %98,6 | 146 |
| Kumburun Köyü | CHP | %39,9 | %19,9 | %92,8 | 418 |
| Mahmudiye-Atatürk Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %41,5 | %95,0 | 678 |
| Mahmudiye-Bozköy Mahallesi | CHP | %52,2 | %28,9 | %97,9 | 97 |
| Mahmudiye-Hürriyet Mahallesi | CHP | %34,4 | %33,0 | %94,3 | 637 |
| Mecidiye Köyü | AK Parti | %24,4 | %62,0 | %96,1 | 231 |
| Pazarköy | CHP | %32,6 | %31,6 | %97,3 | 223 |
| Pınarbaşı Köyü | CHP | %52,3 | %13,3 | %94,7 | 946 |
| Sarısöğüt Köyü | AK Parti | %7,1 | %53,9 | %83,7 | 639 |
| Sarpdere Köyü | AK Parti | %3,2 | %53,2 | %97,0 | 66 |
| Seferşah Mahallesi | CHP | %52,4 | %25,1 | %91,6 | 2.630 |
| Şapköy | AK Parti | %13,3 | %52,5 | %98,4 | 128 |
| Taştepe Köyü | AK Parti | %14,8 | %43,7 | %96,6 | 238 |
| Tavaklı Köyü | CHP | %64,3 | %13,7 | %87,3 | 471 |
| Uluköy | AK Parti | %25,7 | %30,7 | %87,2 | 446 |
| Üsküfçü Köyü | CHP | %39,2 | %31,6 | %98,8 | 83 |
| Üvecik Köyü | CHP | %29,8 | %29,1 | %93,3 | 549 |
| Yahyaçavuş Köyü | MHP | %22,4 | %17,9 | %91,3 | 150 |
| Yavaşlar Köyü | CHP | %38,1 | %25,7 | %99,1 | 115 |
| Yaylacık Köyü | AK Parti | %1,8 | %64,4 | %90,1 | 182 |
| Yeniköy | CHP | %54,1 | %27,2 | %91,8 | 317 |
| Yenioba Köyü | AK Parti | %21,5 | %35,1 | %98,1 | 212 |
İlgili sonuçlar