Kelkit 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Kelkit sonuçlarında AK Parti %52,1 ile birinci, MHP %18,6 ile ikinci; fark 33,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 13,7 puan üstünde. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,4 (+9,2 puan). 97 mahalle ve köy arasından 74'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Cemallı Köyü (%91,7); MHP en güçlü Dölek Köyü (%85,0). Katılım %71,8 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kelkit 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Kelkit, Gümüşhane, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kelkit | Gümüşhane | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 10.307 | %52,1 | %44,4 | %38,4 | +13,7 |
| MHP | 3.688 | %18,6 | %24,3 | %16,0 | +2,7 |
| Saadet | 2.852 | %14,4 | %11,4 | %5,2 | +9,2 |
| CHP | 1.896 | %9,6 | %7,9 | %23,1 | −13,5 |
| BBP | 501 | %2,5 | %2,7 | %2,4 | +0,2 |
| DP | 272 | %1,4 | %6,7 | %3,8 | −2,5 |
| Anavatan | 124 | %0,6 | %0,7 | %0,8 | −0,1 |
| İp | 60 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| BTP | 58 | %0,3 | %0,6 | %0,4 | −0,1 |
| TKP | 33 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
Kelkit seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 148 | 28.265 | 20.296 | %71,8 | 19.791 | 505 |
Kelkit mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağılköy | AK Parti | %83,1 | %10,9 | %95,5 | 202 |
| Ağlık Köyü | AK Parti | %73,3 | %6,7 | %115,4 | 13 |
| Akdağ Köyü | CHP | %15,4 | %17,9 | %92,1 | 89 |
| Aksöğüt Köyü | AK Parti | %34,5 | %18,3 | %91,4 | 221 |
| Alaçat Köyü | AK Parti | %56,5 | %24,1 | %83,1 | 130 |
| Aşağı Özlüce Köyü | AK Parti | %81,5 | %9,2 | %76,4 | 89 |
| Aşut Köyü | AK Parti | %62,4 | %6,8 | %74,6 | 169 |
| Atatürk Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %28,8 | %65,9 | 1.867 |
| Aydoğdu Köyü | CHP | %32,4 | %2,9 | %70,8 | 48 |
| Azizköy | AK Parti | %85,2 | %10,1 | %81,2 | 234 |
| Babakonağı Köyü | AK Parti | %75,3 | %19,3 | %58,5 | 617 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %44,5 | %28,0 | %74,3 | 1.228 |
| Balıklı Köyü | AK Parti | %55,4 | %20,7 | %89,4 | 104 |
| Balkaya Köyü | AK Parti | %63,3 | %17,7 | %78,8 | 208 |
| Başpınar Köyü | AK Parti | %68,2 | %13,2 | %78,4 | 282 |
| Belenli Köyü | AK Parti | %74,4 | %8,9 | %76,5 | 119 |
| Beşdeğirmen Köyü | AK Parti | %70,2 | %1,8 | %54,2 | 107 |
| Bezendi Köyü | AK Parti | %73,4 | %10,4 | %85,9 | 184 |
| Bindal Köyü | AK Parti | %57,5 | %32,0 | %90,6 | 171 |
| Bulak Köyü | AK Parti | %75,4 | %12,3 | %87,9 | 141 |
| Büyükcami Mahallesi | AK Parti | %40,2 | %14,2 | %77,7 | 1.018 |
| Cemallı Köyü | AK Parti | %91,7 | %8,3 | %52,2 | 23 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %21,2 | %68,9 | 1.481 |
| Çağlar Köyü | AK Parti | %57,4 | %40,4 | %94,0 | 50 |
| Çakırlar Köyü | AK Parti | %58,1 | %9,7 | %95,7 | 70 |
| Çamurköy | AK Parti | %74,4 | %16,7 | %83,3 | 412 |
| Çimenli Köyü | AK Parti | %68,8 | %19,5 | %67,2 | 122 |
| Çömlecik Köyü | CHP | %30,2 | %1,9 | %93,0 | 57 |
| Dayısı Köyü | AK Parti | %60,0 | %11,1 | %76,3 | 59 |
| Deliler Köyü | MHP | %41,8 | %49,0 | %76,6 | 128 |
| Deredolu-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %49,8 | %28,6 | %64,4 | 450 |
| Deredolu-Hürriyet Mahallesi | AK Parti | %54,7 | %27,2 | %66,3 | 576 |
| Deredolu-Mahmatlı Mahallesi | AK Parti | %68,4 | %18,9 | %82,3 | 243 |
| Dereyüzü Köyü | AK Parti | %43,4 | %32,9 | %92,2 | 245 |
| Devekorusu Köyü | CHP | %35,7 | %2,4 | %100,0 | 47 |
| Doğanca Köyü | AK Parti | %39,3 | %25,0 | %88,7 | 97 |
| Doğankavak Köyü | AK Parti | %69,6 | %21,7 | %60,0 | 40 |
| Dölek Köyü | MHP | %5,0 | %85,0 | %100,0 | 20 |
| Elmelik Köyü | AK Parti | %74,7 | %2,7 | %97,5 | 79 |
| Eskikadı Köyü | AK Parti | %54,2 | %14,5 | %75,5 | 110 |
| Eskiyol Köyü | AK Parti | %50,6 | %18,8 | %83,3 | 102 |
| Eymür Köyü | MHP | %20,5 | %36,4 | %100,0 | 44 |
| Gerdekhisar Köyü | AK Parti | %50,2 | %1,6 | %77,8 | 418 |
| Güdül Köyü | AK Parti | %72,4 | %8,6 | %84,3 | 127 |
| Güllüce Köyü | CHP | %31,6 | %0,0 | %87,5 | 24 |
| Gültepe Köyü | AK Parti | %69,5 | %8,5 | %54,6 | 108 |
| Gümüşgöze-Fatih Mahallesi | Saadet | %44,2 | %4,2 | %78,7 | 686 |
| Gümüşgöze-Göztepe Mahallesi | AK Parti | %71,6 | %3,5 | %59,1 | 728 |
| Gümüşgöze-Özyurt Mahallesi | Saadet | %18,0 | %2,7 | %70,5 | 261 |
| Günbatur Köyü | CHP | %39,8 | %4,8 | %115,2 | 79 |
| Güneyçevirme Köyü | MHP | %37,7 | %47,5 | %69,7 | 89 |
| Gürleyik Köyü | AK Parti | %69,2 | %15,4 | %50,0 | 26 |
| Güzyurdu Köyü | AK Parti | %58,7 | %8,7 | %89,7 | 194 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %56,0 | %16,0 | %76,7 | 2.030 |
| Karacaören Köyü | AK Parti | %62,1 | %10,3 | %96,7 | 30 |
| Karaçayır Köyü | AK Parti | %77,6 | %10,3 | %80,5 | 220 |
| Karşıyaka Köyü | Saadet | %36,7 | %6,3 | %84,0 | 94 |
| Kaş-Esenler Mahallesi | AK Parti | %45,0 | %22,6 | %78,4 | 570 |
| Kaş-Fatih Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %17,3 | %76,4 | 777 |
| Kazanpınar Köyü | BBP | %44,0 | %2,0 | %90,9 | 55 |
| Kılıçlı Köyü | AK Parti | %57,6 | %16,7 | %91,8 | 499 |
| Kılıçtaşı Köyü | AK Parti | %49,7 | %25,4 | %77,7 | 256 |
| Kınalıtaş Köyü | AK Parti | %75,3 | %17,8 | %66,2 | 225 |
| Kızılca Köyü | AK Parti | %59,6 | %29,6 | %86,9 | 236 |
| Kozoğlu Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 9 |
| Kömürköy | CHP | %8,6 | %11,4 | %90,2 | 41 |
| Köycük Köyü | AK Parti | %50,0 | %10,9 | %80,0 | 120 |
| Kuşluk Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 9 |
| Küçükcami Mahallesi | MHP | %24,6 | %33,0 | %61,0 | 888 |
| Obalar Köyü | CHP | %18,9 | %8,1 | %74,0 | 50 |
| Oğuzköy | AK Parti | %50,0 | %8,3 | %120,0 | 10 |
| Öbektaş-Esentepe Mahallesi | AK Parti | %41,9 | %30,6 | %79,2 | 467 |
| Öbektaş-Fatih Mahallesi | Saadet | %22,8 | %22,3 | %66,0 | 621 |
| Öbektaş-Halkevi Mahallesi | Saadet | %34,1 | %20,3 | %71,7 | 258 |
| Öğütlü Köyü | AK Parti | %60,4 | %7,1 | %88,1 | 218 |
| Örenbel Köyü | AK Parti | %76,4 | %10,4 | %95,5 | 111 |
| Özen Köyü | AK Parti | %50,5 | %7,7 | %88,8 | 250 |
| Sadak Köyü | AK Parti | %63,9 | %8,5 | %88,0 | 359 |
| Salördek Köyü | AK Parti | %50,8 | %24,6 | %79,5 | 78 |
| Sarışeyh Köyü | AK Parti | %56,6 | %32,1 | %82,8 | 128 |
| Söğütlü-Merkez Mahallesi | AK Parti | %61,3 | %26,5 | %67,6 | 1.590 |
| Sökmen Köyü | AK Parti | %74,3 | %10,2 | %85,5 | 200 |
| Sütveren Köyü | AK Parti | %52,0 | %22,4 | %87,6 | 113 |
| Şenköy | AK Parti | %50,8 | %23,0 | %80,3 | 76 |
| Tütenli Köyü | AK Parti | %90,3 | %4,8 | %80,5 | 77 |
| Uzunkol Köyü | AK Parti | %76,2 | %0,0 | %97,7 | 43 |
| Ünlüpınar-Büyükcami Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %21,8 | %23,7 | 773 |
| Ünlüpınar-Fatih Mahallesi | AK Parti | %61,4 | %8,0 | %27,7 | 1.276 |
| Yarbaşı Köyü | CHP | %9,4 | %3,1 | %100,0 | 33 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %52,2 | %28,3 | %96,9 | 96 |
| Yeniköy | AK Parti | %76,2 | %16,7 | %78,7 | 164 |
| Yeniyol Köyü | AK Parti | %62,6 | %21,1 | %90,6 | 278 |
| Yeşilova Köyü | MHP | %40,8 | %44,9 | %81,7 | 60 |
| Yeşilpınar Köyü | AK Parti | %88,5 | %8,0 | %77,9 | 258 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %84,6 | %0,0 | %40,6 | 32 |
| Yolçatı Köyü | AK Parti | %86,7 | %6,7 | %106,7 | 15 |
| Yukarı Özlüce Köyü | AK Parti | %53,3 | %3,7 | %82,4 | 136 |
İlgili sonuçlar