Mardin Merkez 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Mardin Merkez sonuçlarında AK Parti %38,9 ile birinci, DTP %32,4 ile ikinci; fark 6,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 0,5 puan üstünde. DTP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %32,4 (+26,7 puan). 97 mahalle ve köy arasından 41'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Nur Köyü (%100,0); DTP en güçlü Buğday Köyü (%95,1). Katılım %84,6 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mardin Merkez 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Mardin Merkez, Mardin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Mardin Merkez | Mardin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 21.368 | %38,9 | %27,2 | %38,4 | +0,5 |
| DTP | 17.825 | %32,4 | %43,7 | %5,7 | +26,7 |
| DP | 6.349 | %11,6 | %7,5 | %3,8 | +7,7 |
| CHP | 3.468 | %6,3 | %3,5 | %23,1 | −16,8 |
| Saadet | 2.816 | %5,1 | %3,9 | %5,2 | −0,1 |
| BBP | 850 | %1,5 | %0,9 | %2,4 | −0,8 |
| Bağımsızlar | 667 | %1,2 | %8,0 | %0,4 | +0,8 |
| Anavatan | 560 | %1,0 | %3,0 | %0,8 | +0,3 |
| MHP | 334 | %0,6 | %0,8 | %16,0 | −15,4 |
| DSP | 292 | %0,5 | %0,5 | %2,9 | −2,3 |
| BTP | 210 | %0,4 | %0,4 | %0,4 | −0,0 |
| HAK-PAR | 99 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| TKP | 82 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| İp | 49 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
Mardin Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 257 | 67.067 | 56.733 | %84,6 | 54.969 | 1.764 |
Mardin Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DTP | Katılım | Seçmen |
|---|
| 13 Mart Mahallesi | AK Parti | %44,6 | %26,6 | %79,9 | 6.957 |
| Acar Köyü | DTP | %1,5 | %82,1 | %98,5 | 68 |
| Ahmetli Köyü | DTP | %8,3 | %83,3 | %78,1 | 32 |
| Akbağ Köyü | DTP | %24,6 | %55,2 | %90,4 | 239 |
| Akıncı B.m Köyü | DTP | %13,2 | %56,0 | %98,4 | 451 |
| Alakuş Köyü | DP | %0,8 | %5,5 | %97,0 | 132 |
| Alımlı Köyü | AK Parti | %56,3 | %37,5 | %84,2 | 19 |
| Ambar Köyü | DTP | %1,3 | %92,2 | %85,6 | 181 |
| Aran Köyü | DTP | %10,8 | %74,0 | %78,5 | 687 |
| Arpatepe Köyü | DTP | %17,2 | %59,8 | %76,4 | 267 |
| Aşağıyeniköy | DTP | %5,4 | %93,2 | %92,7 | 82 |
| Avcılar Köyü | DTP | %2,8 | %70,8 | %97,3 | 74 |
| Aytepe Köyü | DTP | %5,1 | %77,9 | %90,1 | 151 |
| Bağlıca Köyü | DTP | %39,9 | %55,2 | %95,8 | 640 |
| Boztepe Köyü | DP | %28,8 | %11,2 | %100,0 | 365 |
| Buğday Köyü | DTP | %1,8 | %95,1 | %91,7 | 252 |
| Cevizlik Köyü | DP | %16,5 | %4,9 | %77,0 | 370 |
| Cevizpınarı Köyü | AK Parti | %47,0 | %27,4 | %94,3 | 368 |
| Cumhuriyet Mahallesi | DTP | %20,4 | %62,2 | %86,7 | 1.437 |
| Çabuk Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %32,8 | %84,1 | 2.055 |
| Çağlar Köyü | DTP | %33,5 | %59,6 | %97,4 | 194 |
| Çalışlı Köyü | DP | %30,5 | %0,0 | %98,2 | 380 |
| Çatak Köyü | DTP | %11,9 | %58,6 | %97,4 | 233 |
| Çayırpınar Köyü | DP | %2,6 | %47,4 | %95,0 | 80 |
| Çıplaktepe Köyü | DTP | %5,5 | %92,7 | %96,9 | 225 |
| Çiftlikköy | AK Parti | %47,9 | %28,8 | %94,2 | 155 |
| Çukuryurt Köyü | DP | %28,1 | %28,8 | %100,0 | 150 |
| Dara Köyü | DTP | %18,2 | %64,9 | %92,5 | 610 |
| Dibektaş Köyü | DP | %27,3 | %0,0 | %90,0 | 50 |
| Diyarbakır Kapı Mahallesi | AK Parti | %36,2 | %35,8 | %83,4 | 1.223 |
| Düzlük Köyü | DP | %0,0 | %31,9 | %102,2 | 46 |
| Elmabahçe Köyü | DTP | %28,4 | %67,5 | %86,1 | 231 |
| Eminettin Mahallesi | AK Parti | %47,7 | %17,9 | %86,9 | 520 |
| Ensar Mahallesi | AK Parti | %57,8 | %20,3 | %79,2 | 2.022 |
| Eroğlu Köyü | DTP | %11,7 | %82,5 | %97,5 | 160 |
| Eryeri Köyü | DTP | %39,4 | %58,3 | %99,2 | 530 |
| Esentepe Köyü | DTP | %1,5 | %66,2 | %100,0 | 136 |
| Eskikale Köyü | DTP | %17,9 | %73,8 | %88,4 | 95 |
| Göllü Köyü | AK Parti | %84,9 | %13,8 | %95,6 | 428 |
| Gül Mahallesi | AK Parti | %46,7 | %28,2 | %76,8 | 1.201 |
| Güneyli Köyü | DTP | %26,6 | %62,5 | %77,6 | 85 |
| Gürağaç Köyü | DTP | %30,0 | %66,7 | %100,0 | 30 |
| Hatunlu Köyü | DP | %12,3 | %15,7 | %99,3 | 270 |
| Haydar Köyü | Saadet | %30,7 | %10,9 | %101,0 | 100 |
| Hüyüklü Köyü | DTP | %13,4 | %41,4 | %95,9 | 195 |
| İstasyon Mahallesi | DTP | %26,5 | %60,7 | %81,1 | 2.348 |
| Kabala-Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %65,6 | %3,7 | %88,3 | 709 |
| Kabala-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %57,5 | %2,7 | %79,9 | 1.234 |
| Kabala-Gül Mahallesi | AK Parti | %74,2 | %2,5 | %90,0 | 853 |
| Kabala-Kayacan Mahallesi | AK Parti | %57,1 | %2,6 | %89,2 | 878 |
| Kabala-Yenicami Mahallesi | AK Parti | %65,6 | %0,4 | %94,1 | 563 |
| Kabala-Yeşilova Mahallesi | AK Parti | %89,6 | %1,3 | %87,4 | 462 |
| Karademir Köyü | AK Parti | %57,4 | %36,2 | %86,2 | 65 |
| Kayacan Mahallesi | AK Parti | %54,6 | %24,5 | %83,7 | 1.081 |
| Konaklı Köyü | DTP | %9,9 | %55,8 | %72,1 | 240 |
| Kotek Mahallesi | DTP | %12,5 | %74,5 | %81,4 | 1.575 |
| Kumlu Köyü | AK Parti | %39,2 | %2,6 | %81,9 | 757 |
| Kuyulu Köyü | AK Parti | %52,1 | %25,9 | %98,0 | 293 |
| Küçükköy | DTP | %1,3 | %83,5 | %95,2 | 166 |
| Latifiye Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %17,3 | %83,5 | 388 |
| Medrese Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %12,3 | %82,1 | 626 |
| Necmettin Mahallesi | AK Parti | %50,9 | %20,2 | %83,7 | 608 |
| Nur Köyü | AK Parti | %100,0 | %0,0 | %101,8 | 56 |
| Nur Mahallesi | AK Parti | %41,1 | %32,2 | %88,2 | 1.561 |
| Ofis Mahallesi | DTP | %7,9 | %85,4 | %89,7 | 1.002 |
| Ortaköy-Bağlar Mahallesi | CHP | %8,3 | %2,4 | %88,7 | 794 |
| Ortaköy-Köprübaşı Mahallesi | CHP | %17,4 | %2,0 | %91,5 | 1.300 |
| Ortaköy-Tepebaşı Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %8,2 | %94,7 | 797 |
| Sakalar Köyü | DTP | %2,4 | %79,8 | %96,6 | 175 |
| Saraçoğlu Mahallesi | DTP | %15,3 | %76,8 | %85,1 | 2.654 |
| Savurkapı Mahallesi | AK Parti | %54,9 | %18,9 | %79,7 | 2.910 |
| Sulak Köyü | DTP | %3,4 | %83,4 | %80,9 | 183 |
| Sultanköy | AK Parti | %79,9 | %18,4 | %85,2 | 277 |
| Şar Mahallesi | AK Parti | %48,5 | %15,9 | %84,2 | 1.889 |
| Şehidiye Mahallesi | AK Parti | %58,8 | %6,1 | %78,1 | 998 |
| Tandır Köyü | DTP | %3,8 | %83,3 | %94,6 | 93 |
| Teker Mahallesi | AK Parti | %62,3 | %18,3 | %77,9 | 1.349 |
| Tilkitepe Köyü | DTP | %12,3 | %87,7 | %94,2 | 69 |
| Tozan Köyü | DTP | %19,5 | %47,2 | %78,3 | 157 |
| Ulucami Mahallesi | AK Parti | %60,9 | %12,7 | %81,1 | 740 |
| Yalım-Cumhuriyet Mahallesi | DTP | %22,2 | %58,4 | %88,5 | 598 |
| Yalım-Hamzabey Mahallesi | AK Parti | %76,3 | %7,2 | %90,1 | 162 |
| Yalım-Hürriyet Mahallesi | DTP | %28,9 | %58,3 | %84,3 | 1.417 |
| Yalım-Safa Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %22,3 | %94,7 | 374 |
| Yardere Köyü | DTP | %9,0 | %75,6 | %51,7 | 151 |
| Yayla Köyü | DTP | %3,0 | %48,1 | %98,5 | 135 |
| Yaylabaşı Köyü | AK Parti | %77,0 | %19,6 | %97,1 | 210 |
| Yaylacık Köyü | AK Parti | %89,5 | %0,0 | %90,5 | 304 |
| Yaylı Köyü | AK Parti | %48,3 | %4,1 | %100,1 | 824 |
| Yenice Köyü | DP | %22,7 | %27,3 | %78,6 | 28 |
| Yenikapı Mahallesi | AK Parti | %50,8 | %25,0 | %83,3 | 828 |
| Yeniköy | DTP | %2,8 | %81,9 | %91,1 | 79 |
| Yenişehir Mahallesi | AK Parti | %42,2 | %23,4 | %78,5 | 7.378 |
| Yolbaşı Köyü | AK Parti | %94,2 | %3,8 | %85,7 | 63 |
| Yukarıaydınlı Köyü | DP | %0,0 | %0,0 | %98,9 | 267 |
| Yukarıhatunlu Köyü | AK Parti | %55,8 | %0,0 | %97,8 | 90 |
| Yukarıyeniköy | DTP | %4,6 | %93,1 | %97,7 | 133 |
İlgili sonuçlar