Korkut 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Korkut sonuçlarında DTP %37,2 ile birinci, AK Parti %24,3 ile ikinci; fark 12,9 puan. DTP burada Türkiye ortalamasının (%5,7) 31,5 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %13,6 (+13,1 puan). 37 mahalle ve köy arasından 19'unda DTP önde. DTP en güçlü Kapılı Köyü (%89,1); AK Parti en güçlü Demirci Köyü (%78,6). Katılım %83,5 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Korkut 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Korkut, Muş, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Korkut | Muş | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DTP | 3.836 | %37,2 | %42,4 | %5,7 | +31,5 |
| AK Parti | 2.509 | %24,3 | %28,7 | %38,4 | −14,1 |
| Bağımsızlar | 1.399 | %13,6 | %5,6 | %0,4 | +13,1 |
| Saadet | 1.208 | %11,7 | %7,0 | %5,2 | +6,5 |
| DP | 1.041 | %10,1 | %3,2 | %3,8 | +6,3 |
| CHP | 151 | %1,5 | %3,3 | %23,1 | −21,6 |
| DSP | 85 | %0,8 | %1,5 | %2,9 | −2,0 |
| BBP | 67 | %0,6 | %4,9 | %2,4 | −1,7 |
| TKP | 13 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
Korkut seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 55 | 12.641 | 10.557 | %83,5 | 10.309 | 248 |
Korkut mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DTP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyıldız Köyü | DTP | %63,4 | %29,3 | %74,5 | 55 |
| Alazlı Köyü | DTP | %59,3 | %31,1 | %85,2 | 613 |
| Altınova-Aydınlar Mahallesi | DTP | %59,5 | %26,2 | %84,8 | 289 |
| Altınova-Bahçelievler Mahallesi | DTP | %62,7 | %16,7 | %84,0 | 445 |
| Altınova-Merkez Mahallesi | DTP | %61,2 | %21,5 | %84,6 | 312 |
| Altınova-Yeni Mahallesi | DTP | %59,3 | %15,1 | %85,2 | 379 |
| Bahçelievler Mahallesi | AK Parti | %5,6 | %47,1 | %88,4 | 585 |
| Balkır Köyü | DTP | %42,9 | %16,7 | %72,7 | 532 |
| Çalaplı Köyü | DTP | %60,8 | %20,3 | %82,0 | 183 |
| Çınarardı Köyü | AK Parti | %25,3 | %44,9 | %92,9 | 197 |
| Değirmitaş Köyü | DP | %23,8 | %11,1 | %53,8 | 117 |
| Demirci Köyü | AK Parti | %3,6 | %78,6 | %57,1 | 98 |
| Durucak Köyü | DTP | %76,7 | %0,0 | %70,5 | 44 |
| Düzova Köyü | DTP | %52,1 | %42,5 | %100,0 | 73 |
| Gültepe Köyü | DTP | %43,8 | %21,3 | %74,6 | 362 |
| Güneyik Köyü | DTP | %49,9 | %20,5 | %74,6 | 859 |
| Güven Köyü | Bağımsızlar | %28,6 | %12,8 | %83,0 | 411 |
| İçboğaz Köyü | DP | %26,0 | %12,8 | %99,3 | 267 |
| Kapılı Köyü | DTP | %89,1 | %7,1 | %93,2 | 674 |
| Karakale-Dereiçi Mahallesi | CHP | %18,4 | %11,4 | %81,0 | 200 |
| Karakale-Kıryaka Mahallesi | AK Parti | %7,3 | %32,1 | %99,1 | 110 |
| Karakale-Merkez Mahallesi | DTP | %33,8 | %24,4 | %86,1 | 617 |
| Kocatarla Köyü | AK Parti | %9,7 | %40,9 | %92,6 | 324 |
| Konakdüzü Köyü | Bağımsızlar | %18,9 | %3,1 | %83,3 | 508 |
| Kültür Mahallesi | AK Parti | %7,5 | %43,5 | %93,7 | 349 |
| Mollababa Köyü | DTP | %52,1 | %14,1 | %55,6 | 133 |
| Oğulbalı Köyü | Bağımsızlar | %11,2 | %0,6 | %90,5 | 539 |
| Pınarüstü Köyü | AK Parti | %2,4 | %68,6 | %72,4 | 290 |
| Sarmaşık Köyü | DTP | %30,9 | %27,3 | %85,9 | 64 |
| Sazlıkbaşı Köyü | DTP | %30,6 | %22,4 | %87,4 | 451 |
| Şehitler Mahallesi | Saadet | %6,5 | %37,8 | %86,4 | 800 |
| Tanköy | DTP | %70,2 | %6,2 | %83,0 | 412 |
| Taşlıca Köyü | AK Parti | %27,3 | %63,4 | %86,6 | 202 |
| Yedipınar Köyü | DTP | %87,4 | %9,2 | %69,1 | 356 |
| Yolgözler Köyü | AK Parti | %30,6 | %31,4 | %79,9 | 477 |
| Yünören Köyü | AK Parti | %11,4 | %52,1 | %95,9 | 146 |
| Yürekli Köyü | DP | %15,8 | %13,5 | %80,4 | 168 |
İlgili sonuçlar