Kalkandere 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Kalkandere sonuçlarında AK Parti %30,1 ile birinci, MHP %26,3 ile ikinci; fark 3,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 8,3 puan altında. Saadet Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %22,4 (+17,2 puan). 39 mahalle ve köy arasından 17'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çayırlı Köyü (%70,6); MHP en güçlü Kızıltoprak Mahallesi (%84,1). Katılım %83,7 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kalkandere 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Kalkandere, Rize, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kalkandere | Rize | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.410 | %30,1 | %48,3 | %38,4 | −8,3 |
| MHP | 2.100 | %26,3 | %12,0 | %16,0 | +10,3 |
| Saadet | 1.795 | %22,4 | %6,7 | %5,2 | +17,2 |
| DSP | 571 | %7,1 | %2,5 | %2,9 | +4,3 |
| BBP | 464 | %5,8 | %2,2 | %2,4 | +3,4 |
| CHP | 455 | %5,7 | %10,4 | %23,1 | −17,4 |
| DP | 122 | %1,5 | %2,8 | %3,8 | −2,3 |
| BTP | 65 | %0,8 | %0,4 | %0,4 | +0,4 |
| TKP | 17 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
Kalkandere seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 50 | 9.814 | 8.210 | %83,7 | 7.999 | 211 |
Kalkandere mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adalar Mahallesi | MHP | %29,3 | %32,3 | %96,1 | 103 |
| Aksu Mahallesi | BBP | %26,4 | %12,0 | %88,1 | 604 |
| Aşağı Tatlısu Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %20,3 | %87,7 | 495 |
| Cevizlik Mahallesi | MHP | %9,2 | %72,8 | %95,7 | 418 |
| Çağlayan Köyü | Saadet | %14,8 | %5,1 | %64,4 | 357 |
| Çayırlı Köyü | AK Parti | %70,6 | %14,9 | %83,5 | 284 |
| Dağdibi Mahallesi | MHP | %29,0 | %37,8 | %89,8 | 372 |
| Dülgerli Köyü | Saadet | %20,8 | %19,3 | %72,5 | 302 |
| Esendere Köyü | Saadet | %27,5 | %27,5 | %65,4 | 81 |
| Esentepe Köyü | AK Parti | %70,0 | %10,0 | %57,1 | 70 |
| Fındıklı Köyü | AK Parti | %49,3 | %22,3 | %72,6 | 328 |
| Geçitli Köyü | AK Parti | %42,5 | %20,0 | %74,1 | 54 |
| Hurmalık Köyü | AK Parti | %50,0 | %38,6 | %54,8 | 166 |
| Hüseyinhoca Köyü | AK Parti | %45,0 | %20,3 | %82,9 | 245 |
| İnciköy | Saadet | %4,8 | %3,7 | %64,9 | 296 |
| Kayabaşı Köyü | AK Parti | %70,2 | %4,4 | %75,0 | 156 |
| Kızıltoprak Mahallesi | MHP | %7,6 | %84,1 | %90,5 | 327 |
| Kuruköy Mahallesi | AK Parti | %40,3 | %16,3 | %86,8 | 856 |
| Medrese Mahallesi | AK Parti | %33,4 | %22,3 | %84,1 | 585 |
| Ormanlı Köyü | AK Parti | %41,9 | %38,1 | %94,2 | 606 |
| Pınarköy | Saadet | %27,3 | %7,3 | %78,2 | 142 |
| Seyrantepe Köyü | Saadet | %20,3 | %6,3 | %85,7 | 77 |
| Soğuksu Köyü | AK Parti | %55,0 | %36,7 | %96,9 | 65 |
| Soğuksu Mahallesi | AK Parti | %31,3 | %15,1 | %88,9 | 288 |
| Taşçılar Mahallesi | MHP | %28,7 | %45,2 | %94,1 | 220 |
| Ünalan Köyü | Saadet | %20,6 | %9,9 | %75,7 | 177 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %5,6 | %77,8 | %94,8 | 230 |
| Yenigeçitli Köyü | AK Parti | %34,6 | %34,6 | %78,8 | 33 |
| Yeniköy | AK Parti | %44,9 | %44,9 | %81,7 | 60 |
| Yeşilköy | AK Parti | %42,1 | %18,2 | %77,7 | 157 |
| Yokuşlu Köyü | MHP | %20,0 | %60,0 | %77,7 | 157 |
| Yolbaşı-Armutlu Mahallesi | Saadet | %19,5 | %0,0 | %100,0 | 77 |
| Yolbaşı-Camii Mahallesi | Saadet | %19,1 | %21,3 | %73,0 | 122 |
| Yolbaşı-Cumhuriyet Mahallesi | Saadet | %28,7 | %6,3 | %73,6 | 110 |
| Yolbaşı-Düz Mahallesi | DSP | %12,1 | %5,4 | %86,6 | 172 |
| Yolbaşı-Merkez Mahallesi | Saadet | %27,1 | %5,4 | %87,0 | 401 |
| Yolbaşı-Sırt Mahallesi | Saadet | %14,0 | %12,6 | %89,5 | 162 |
| Yukarı Tatlısu Mahallesi | CHP | %20,4 | %10,9 | %84,1 | 347 |
| Yumurtatepe Köyü | AK Parti | %44,3 | %21,6 | %83,0 | 112 |
İlgili sonuçlar