Geyve 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Geyve sonuçlarında AK Parti %47,3 ile birinci, CHP %23,2 ile ikinci; fark 24,1 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 8,9 puan üstünde. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %8,2 (+4,4 puan). 74 mahalle ve köy arasından 64'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Maksudiye Köyü (%90,9); CHP en güçlü Esenköy (%64,3). Katılım %92,9 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Geyve 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Geyve, Sakarya, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Geyve | Sakarya | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 14.176 | %47,3 | %42,7 | %38,4 | +8,9 |
| CHP | 6.945 | %23,2 | %10,3 | %23,1 | +0,1 |
| MHP | 3.998 | %13,3 | %27,9 | %16,0 | −2,6 |
| DP | 2.467 | %8,2 | %4,0 | %3,8 | +4,4 |
| Saadet | 1.420 | %4,7 | %9,7 | %5,2 | −0,5 |
| BBP | 310 | %1,0 | %1,4 | %2,4 | −1,3 |
| DTP | 206 | %0,7 | %0,6 | %5,7 | −5,0 |
| Anavatan | 157 | %0,5 | %1,1 | %0,8 | −0,2 |
| DSP | 146 | %0,5 | %0,8 | %2,9 | −2,4 |
| BTP | 83 | %0,3 | %0,4 | %0,4 | −0,1 |
| TKP | 65 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
Geyve seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 143 | 33.074 | 30.726 | %92,9 | 29.973 | 753 |
Geyve mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahibaba Köyü | AK Parti | %54,3 | %28,6 | %98,1 | 216 |
| Akdoğan Köyü | AK Parti | %55,8 | %29,8 | %94,3 | 506 |
| Akıncı Köyü | AK Parti | %45,2 | %19,1 | %94,7 | 380 |
| Akkaya Köyü | AK Parti | %67,6 | %2,9 | %95,8 | 72 |
| Alıplar Köyü | AK Parti | %82,8 | %5,2 | %101,7 | 58 |
| Alifuatpaşa-Epçeler Mahallesi | AK Parti | %40,6 | %6,7 | %93,1 | 592 |
| Alifuatpaşa-Okul Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %7,2 | %93,9 | 1.507 |
| Alifuatpaşa-Ulucami Mahallesi | AK Parti | %32,5 | %10,5 | %91,2 | 1.662 |
| Alifuatpaşa-Yeni Mahallesi | AK Parti | %38,1 | %10,6 | %96,2 | 364 |
| Aydınlar Köyü | AK Parti | %83,9 | %1,6 | %101,6 | 62 |
| Bağcaz Köyü | AK Parti | %49,3 | %24,0 | %68,1 | 113 |
| Bağlarbaşı Köyü | AK Parti | %48,0 | %18,0 | %90,0 | 639 |
| Bayat Köyü | CHP | %32,5 | %38,6 | %95,1 | 409 |
| Belpınar Köyü | AK Parti | %61,5 | %7,3 | %96,9 | 191 |
| Boğazköy | MHP | %23,9 | %18,2 | %95,3 | 193 |
| Bozören Köyü | AK Parti | %40,1 | %24,5 | %99,1 | 224 |
| Burhaniye Köyü | AK Parti | %37,9 | %36,4 | %95,8 | 213 |
| Camikebir Mahallesi | AK Parti | %39,2 | %31,1 | %88,2 | 1.265 |
| Ceceler Köyü | AK Parti | %68,0 | %23,3 | %100,0 | 106 |
| Çamlık Köyü | AK Parti | %61,2 | %19,0 | %93,1 | 291 |
| Çeltikler Mahallesi | CHP | %30,1 | %36,2 | %92,9 | 437 |
| Çengel Köyü | AK Parti | %58,3 | %0,9 | %98,6 | 222 |
| Çine Köyü | AK Parti | %87,5 | %8,6 | %92,8 | 139 |
| Çukurköy | AK Parti | %48,8 | %38,8 | %96,4 | 84 |
| Demirler Köyü | AK Parti | %56,1 | %29,9 | %100,0 | 167 |
| Dereköy | AK Parti | %47,6 | %12,9 | %94,1 | 135 |
| Doğançay B.m Köyü | AK Parti | %61,6 | %3,2 | %89,7 | 351 |
| Doğantepe Köyü | AK Parti | %43,1 | %38,7 | %94,5 | 649 |
| Düzakçaşehir Köyü | MHP | %40,0 | %8,9 | %97,8 | 93 |
| Epçeler Köyü | AK Parti | %46,7 | %25,0 | %95,5 | 200 |
| Esenköy | CHP | %35,7 | %64,3 | %60,9 | 23 |
| Eşme Köyü | CHP | %22,6 | %63,3 | %93,7 | 977 |
| Fındıksuyu Köyü | AK Parti | %78,1 | %1,6 | %103,2 | 62 |
| Gazi Süleyman Paşa Mahallesi | AK Parti | %42,2 | %32,0 | %90,7 | 1.947 |
| Güney Köyü | AK Parti | %51,5 | %3,0 | %98,5 | 68 |
| Günhoşlar Köyü | CHP | %25,4 | %63,2 | %86,6 | 134 |
| Hacılar Köyü | AK Parti | %78,6 | %3,6 | %98,3 | 58 |
| Hacıosmanlar Köyü | AK Parti | %49,4 | %31,3 | %98,9 | 87 |
| Halidiye Köyü | AK Parti | %46,2 | %38,6 | %90,9 | 164 |
| Hırka Köyü | AK Parti | %57,7 | %20,9 | %97,2 | 212 |
| Hisarlık Köyü | AK Parti | %47,8 | %35,3 | %95,4 | 218 |
| Ilıca Köyü | AK Parti | %64,0 | %11,2 | %96,7 | 92 |
| İhsaniye Köyü | CHP | %27,5 | %58,8 | %98,1 | 52 |
| İlimbey Köyü | AK Parti | %64,8 | %3,4 | %96,1 | 152 |
| İnciksuyu Mahallesi | AK Parti | %48,3 | %29,4 | %94,4 | 1.815 |
| Kamışlı Köyü | AK Parti | %55,8 | %1,7 | %97,6 | 252 |
| Karacaören Köyü | AK Parti | %71,7 | %12,4 | %97,0 | 460 |
| Karaçam Köyü | AK Parti | %60,9 | %2,9 | %92,8 | 1.353 |
| Kışlaçay Köyü | MHP | %30,0 | %6,6 | %96,8 | 222 |
| Kızılkaya Köyü | AK Parti | %64,7 | %5,3 | %95,0 | 359 |
| Koru Köyü | AK Parti | %64,0 | %5,3 | %94,3 | 246 |
| Kozan Köyü | CHP | %26,1 | %38,6 | %90,5 | 402 |
| Köprübaşı Köyü | AK Parti | %63,6 | %11,4 | %93,6 | 47 |
| Kulfallar Köyü | AK Parti | %53,0 | %19,1 | %96,2 | 130 |
| Maksudiye Köyü | AK Parti | %90,9 | %0,0 | %95,0 | 60 |
| Melekşeoruç Köyü | AK Parti | %51,8 | %20,8 | %96,0 | 176 |
| Melekşesolak Köyü | AK Parti | %47,9 | %19,8 | %95,4 | 175 |
| Nuruosmaniye Köyü | AK Parti | %75,8 | %4,2 | %95,5 | 506 |
| Orhaniye Mahallesi | AK Parti | %48,8 | %26,0 | %92,3 | 2.349 |
| Örencik Köyü | AK Parti | %66,1 | %9,5 | %96,0 | 200 |
| Safibey Köyü | AK Parti | %61,7 | %30,7 | %91,6 | 451 |
| Saraçlı Köyü | AK Parti | %28,6 | %25,0 | %96,6 | 59 |
| Sarıgazi Köyü | AK Parti | %51,9 | %11,8 | %90,4 | 272 |
| Sekiharman Köyü | AK Parti | %49,4 | %30,0 | %97,4 | 274 |
| Setçe Köyü | AK Parti | %51,9 | %18,3 | %97,2 | 109 |
| Suçatı Köyü | AK Parti | %34,0 | %14,9 | %98,0 | 49 |
| Sütalan Köyü | AK Parti | %53,9 | %16,5 | %96,6 | 119 |
| Şehren Köyü | AK Parti | %56,8 | %8,5 | %99,2 | 120 |
| Şerefiye Köyü | AK Parti | %60,8 | %7,4 | %98,3 | 180 |
| Taşoluk Köyü | AK Parti | %67,5 | %14,3 | %98,7 | 79 |
| Tepecikler Mahallesi | AK Parti | %44,1 | %28,8 | %89,8 | 3.618 |
| Umurbey Köyü | AK Parti | %44,9 | %40,8 | %83,0 | 763 |
| Yaylak Köyü | AK Parti | %71,3 | %11,1 | %97,2 | 181 |
| Yörükler Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %26,1 | %95,1 | 2.262 |
İlgili sonuçlar