Cizre 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Cizre sonuçlarında DTP %77,8 ile birinci, AK Parti %17,6 ile ikinci; fark 60,2 puan. DTP burada Türkiye ortalamasının (%5,7) 72,1 puan üstünde. 39 mahalle ve köy arasından 35'inde DTP önde. DTP en güçlü Koçtepe Köyü (%98,0); AK Parti en güçlü Havuzlu Köyü (%59,4). Katılım %84,9 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Cizre 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Cizre, Şırnak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Cizre | Şırnak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DTP | 31.722 | %77,8 | %59,9 | %5,7 | +72,1 |
| AK Parti | 7.185 | %17,6 | %27,9 | %38,4 | −20,8 |
| BBP | 378 | %0,9 | %0,4 | %2,4 | −1,4 |
| MHP | 333 | %0,8 | %1,1 | %16,0 | −15,2 |
| CHP | 222 | %0,5 | %1,7 | %23,1 | −22,5 |
| HAK-PAR | 201 | %0,5 | %0,4 | %0,1 | +0,4 |
| Saadet | 196 | %0,5 | %2,6 | %5,2 | −4,7 |
| DSP | 144 | %0,4 | %2,5 | %2,9 | −2,5 |
| DP | 133 | %0,3 | %0,3 | %3,8 | −3,5 |
| BTP | 88 | %0,2 | %0,4 | %0,4 | −0,2 |
| TKP | 79 | %0,2 | %0,5 | %0,2 | −0,0 |
| İp | 77 | %0,2 | %0,3 | %0,3 | −0,1 |
Cizre seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 180 | 49.559 | 42.083 | %84,9 | 40.758 | 1.325 |
Cizre mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DTP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ali Bey Mahallesi | AK Parti | %39,8 | %51,5 | %78,5 | 2.215 |
| Aşağıçeşme Köyü | DTP | %84,4 | %12,2 | %91,7 | 180 |
| Bağlarbaşı Köyü | DTP | %80,0 | %13,3 | %94,4 | 36 |
| Bozalan Köyü | DTP | %90,7 | %4,5 | %86,3 | 663 |
| Cudi Mahallesi | DTP | %87,4 | %8,6 | %87,2 | 13.465 |
| Çağıl Köyü | DTP | %80,0 | %11,7 | %69,0 | 87 |
| Çatal Köyü | DTP | %79,2 | %14,6 | %91,1 | 56 |
| Çavuşköy | DTP | %92,6 | %2,8 | %93,1 | 305 |
| Dağ Kapı Mahallesi | DTP | %60,0 | %35,1 | %80,5 | 3.796 |
| Dicle Mahallesi | DTP | %57,8 | %35,2 | %80,7 | 1.992 |
| Dirsekli Köyü | DTP | %85,5 | %11,3 | %91,8 | 661 |
| Düzova Köyü | DTP | %83,4 | %12,8 | %84,1 | 572 |
| Erdem Köyü | DTP | %83,9 | %14,3 | %82,4 | 74 |
| Güçlü Köyü | DTP | %90,8 | %4,8 | %86,8 | 296 |
| Gürsu Köyü | DTP | %95,5 | %2,5 | %94,7 | 170 |
| Havuzlu Köyü | AK Parti | %39,0 | %59,4 | %96,9 | 193 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %55,5 | %79,8 | 1.412 |
| Katran Köyü | DTP | %92,8 | %4,8 | %90,1 | 463 |
| Kayaköy | DTP | %72,9 | %24,7 | %72,6 | 117 |
| Kebeli Köyü | DTP | %60,7 | %39,3 | %93,3 | 119 |
| Kocapınar Köyü | DTP | %90,5 | %7,6 | %91,1 | 417 |
| Koçtepe Köyü | DTP | %98,0 | %1,4 | %81,8 | 181 |
| Konak Mahallesi | DTP | %67,5 | %24,5 | %82,8 | 2.015 |
| Korucu Köyü | DTP | %96,6 | %2,9 | %87,9 | 406 |
| Kurtuluş Köyü | DTP | %95,2 | %4,5 | %95,7 | 304 |
| Kuştepe Köyü | DTP | %71,4 | %28,6 | %100,0 | 21 |
| Nur Mahallesi | DTP | %88,4 | %7,4 | %87,2 | 8.886 |
| Sulak Köyü | DTP | %95,6 | %2,2 | %97,4 | 190 |
| Sur Mahallesi | DTP | %84,2 | %11,9 | %83,0 | 3.976 |
| Şah Mahallesi | DTP | %51,7 | %42,6 | %77,7 | 2.362 |
| Taşhöyük Köyü | DTP | %72,9 | %24,6 | %78,6 | 159 |
| Tepeönü Köyü | DTP | %59,9 | %36,8 | %92,4 | 171 |
| Uğur Köyü | DTP | %80,0 | %15,6 | %85,7 | 105 |
| Ulaş Köyü | AK Parti | %35,3 | %58,8 | %88,6 | 123 |
| Varlık Köyü | DTP | %97,9 | %1,1 | %93,2 | 207 |
| Yafes Mahallesi | DTP | %77,8 | %18,0 | %83,8 | 2.815 |
| Yakacık Köyü | DTP | %56,3 | %40,8 | %87,5 | 88 |
| Yalıntepe Köyü | DTP | %89,3 | %9,3 | %79,6 | 98 |
| Yeşilyurt Köyü | DTP | %94,2 | %5,8 | %96,3 | 163 |
İlgili sonuçlar