Çaykara 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Çaykara sonuçlarında AK Parti %48,5 ile birinci, MHP %14,8 ile ikinci; fark 33,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 10,1 puan üstünde. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %8,1 (+5,7 puan). 37 mahalle ve köy arasından 30'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çamlıbel Köyü (%77,2); MHP en güçlü Karaçam-Seyrantepe Mahallesi (%62,8). Katılım %79,7 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çaykara 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Çaykara, Trabzon, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çaykara | Trabzon | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.370 | %48,5 | %45,1 | %38,4 | +10,1 |
| MHP | 1.334 | %14,8 | %14,1 | %16,0 | −1,2 |
| CHP | 802 | %8,9 | %18,0 | %23,1 | −14,2 |
| Saadet | 745 | %8,3 | %9,1 | %5,2 | +3,1 |
| BBP | 730 | %8,1 | %2,4 | %2,4 | +5,7 |
| DP | 671 | %7,4 | %5,2 | %3,8 | +3,6 |
| Anavatan | 158 | %1,8 | %1,0 | %0,8 | +1,0 |
| BTP | 118 | %1,3 | %1,0 | %0,4 | +0,9 |
| TKP | 34 | %0,4 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| Ödp | 29 | %0,3 | %0,2 | %0,2 | +0,2 |
| EMEP | 26 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
Çaykara seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 58 | 11.660 | 9.295 | %79,7 | 9.017 | 278 |
Çaykara mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdoğan Köyü | AK Parti | %71,6 | %2,0 | %77,4 | 133 |
| Aşağıkumlu Köyü | AK Parti | %64,3 | %17,9 | %80,0 | 35 |
| Ataköy-Merkez Mahallesi | AK Parti | %72,3 | %9,3 | %79,0 | 806 |
| Baltacılı Köyü | AK Parti | %70,4 | %1,9 | %61,1 | 90 |
| Çambaşı Köyü | AK Parti | %58,4 | %10,0 | %89,8 | 374 |
| Çamlıbel Köyü | AK Parti | %77,2 | %2,5 | %89,1 | 92 |
| Çayıroba Köyü | Anavatan | %31,7 | %3,2 | %52,0 | 125 |
| Demirkapı Köyü | AK Parti | %66,1 | %4,0 | %90,1 | 252 |
| Demirli Köyü | AK Parti | %75,8 | %19,5 | %82,3 | 181 |
| Derindere Köyü | AK Parti | %66,7 | %2,5 | %59,9 | 137 |
| Eğridere Köyü | AK Parti | %61,2 | %12,0 | %91,6 | 322 |
| Işıklı Mahallesi | AK Parti | %32,0 | %9,8 | %92,7 | 1.715 |
| Kabataş Köyü | AK Parti | %71,7 | %7,5 | %78,6 | 145 |
| Karaçam-Kültür Mahallesi | MHP | %36,0 | %54,4 | %76,3 | 720 |
| Karaçam-Saadet Mahallesi | MHP | %24,7 | %60,3 | %85,5 | 385 |
| Karaçam-Seyrantepe Mahallesi | MHP | %24,6 | %62,8 | %69,8 | 480 |
| Karaçam-Yeşilkaya Mahallesi | AK Parti | %63,1 | %23,8 | %84,1 | 157 |
| Kayran Köyü | BBP | %23,8 | %0,0 | %61,8 | 34 |
| Koldere Köyü | AK Parti | %39,5 | %10,1 | %86,1 | 151 |
| Köknar Köyü | AK Parti | %62,5 | %11,0 | %59,2 | 672 |
| Köseli Köyü | AK Parti | %65,7 | %0,9 | %68,9 | 161 |
| Maraşlı Köyü | AK Parti | %39,2 | %10,0 | %68,7 | 198 |
| Soğanlı Köyü | AK Parti | %54,7 | %5,7 | %79,6 | 137 |
| Şahinkaya Köyü | AK Parti | %52,6 | %9,8 | %86,2 | 529 |
| Şekersu Köyü | AK Parti | %43,8 | %12,5 | %80,5 | 41 |
| Taşkıran-Merkez Mahallesi | DP | %40,3 | %2,3 | %67,7 | 927 |
| Taşlıgedik Köyü | AK Parti | %51,4 | %2,9 | %89,3 | 196 |
| Taşören Köyü | AK Parti | %42,4 | %3,2 | %76,2 | 164 |
| Ulucami Köyü | AK Parti | %57,5 | %4,6 | %79,9 | 304 |
| Uzungöl-Uzungöl Alçakköprü Mahallesi | AK Parti | %50,5 | %1,0 | %87,8 | 115 |
| Uzungöl-Uzungöl Çamlık Mahallesi | AK Parti | %63,0 | %4,3 | %94,3 | 229 |
| Uzungöl-Uzungöl Elmalı Mahallesi | AK Parti | %66,3 | %1,2 | %86,5 | 192 |
| Uzungöl-Uzungöl Yenimahalle Mahallesi | Saadet | %31,6 | %10,4 | %89,0 | 683 |
| Uzuntarla Köyü | AK Parti | %49,4 | %31,5 | %69,4 | 242 |
| Yaylaönü Köyü | AK Parti | %58,5 | %3,1 | %46,2 | 145 |
| Yeşilalan Köyü | AK Parti | %67,3 | %5,2 | %76,6 | 329 |
| Yukarıkumlu Köyü | AK Parti | %71,4 | %7,1 | %72,6 | 62 |
İlgili sonuçlar