Özalp 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Özalp sonuçlarında DTP %64,7 ile birinci, AK Parti %22,9 ile ikinci; fark 41,8 puan. DTP burada Türkiye ortalamasının (%5,7) 59,0 puan üstünde. 56 mahalle ve köy arasından 50'sinde DTP önde. DTP en güçlü Aşağıkoçkıran Köyü (%98,6); AK Parti en güçlü Emek Köyü (%79,3). Katılım %79,8 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Özalp 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Özalp, Van, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Özalp | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| DTP | 16.128 | %64,7 | %48,1 | %5,7 | +59,0 |
| AK Parti | 5.713 | %22,9 | %34,2 | %38,4 | −15,5 |
| DP | 731 | %2,9 | %2,0 | %3,8 | −0,9 |
| MHP | 667 | %2,7 | %1,4 | %16,0 | −13,3 |
| BBP | 372 | %1,5 | %1,0 | %2,4 | −0,9 |
| CHP | 357 | %1,4 | %2,5 | %23,1 | −21,7 |
| DSP | 347 | %1,4 | %1,8 | %2,9 | −1,5 |
| Saadet | 160 | %0,6 | %5,9 | %5,2 | −4,6 |
| TKP | 134 | %0,5 | %0,3 | %0,2 | +0,3 |
| BTP | 119 | %0,5 | %0,4 | %0,4 | +0,1 |
| Anavatan | 110 | %0,4 | %1,4 | %0,8 | −0,3 |
| İp | 107 | %0,4 | %0,2 | %0,3 | +0,1 |
Özalp seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 119 | 32.262 | 25.736 | %79,8 | 24.945 | 791 |
Özalp mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | DTP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksorguç Köyü | AK Parti | %30,4 | %52,7 | %78,1 | 877 |
| Altınboğa Köyü | DTP | %91,9 | %6,6 | %90,1 | 372 |
| Aşağıakçagül Köyü | DTP | %82,7 | %12,0 | %73,1 | 528 |
| Aşağıbalçıklı Köyü | DTP | %86,7 | %7,1 | %74,9 | 291 |
| Aşağıkoçkıran Köyü | DTP | %98,6 | %0,9 | %87,9 | 504 |
| Aşağımollahasan Köyü | DTP | %49,9 | %43,0 | %71,7 | 569 |
| Aşağıtulgalı Köyü | DTP | %95,4 | %3,1 | %84,3 | 859 |
| Aşağıyorganlı Köyü | DTP | %98,2 | %0,7 | %80,6 | 340 |
| Bağrıaçık Köyü | DTP | %45,2 | %7,9 | %82,3 | 622 |
| Bodurağaç Köyü | DTP | %63,3 | %33,3 | %80,9 | 256 |
| Boğazkesen Köyü | AK Parti | %35,0 | %60,5 | %74,3 | 736 |
| Boyaldı Köyü | DTP | %59,8 | %12,1 | %76,6 | 565 |
| Cumhuriyet Mahallesi | DTP | %50,2 | %36,8 | %82,4 | 2.761 |
| Çamurlu Köyü | DTP | %61,8 | %23,0 | %73,7 | 547 |
| Çavuşlar Köyü | DTP | %88,1 | %6,7 | %76,4 | 182 |
| Çırakköy | DTP | %78,8 | %14,6 | %57,4 | 251 |
| Çubuklu Köyü | DTP | %81,2 | %7,4 | %76,8 | 1.438 |
| Dağdeviren Köyü | DTP | %56,7 | %19,4 | %78,8 | 699 |
| Damlacık Köyü | DTP | %83,7 | %6,4 | %89,3 | 271 |
| Dorutay B.m Köyü | DTP | %55,6 | %34,1 | %64,1 | 902 |
| Dönerdere Köyü | DTP | %57,0 | %37,8 | %67,0 | 406 |
| Eğribelen Köyü | DTP | %93,6 | %2,1 | %79,4 | 360 |
| Emek Köyü | AK Parti | %2,5 | %79,3 | %76,8 | 164 |
| Gözdeğmez Köyü | DTP | %59,1 | %39,1 | %82,2 | 264 |
| Gültepe Köyü | DTP | %52,3 | %27,9 | %86,4 | 760 |
| Günyüzlü Köyü | DTP | %95,5 | %3,7 | %78,6 | 454 |
| Hacıali Köyü | DTP | %75,8 | %12,1 | %84,5 | 600 |
| Hacıkışlak Köyü | AK Parti | %39,7 | %48,1 | %93,8 | 356 |
| Hazine Köyü | DTP | %68,0 | %13,0 | %89,9 | 386 |
| Kalecik Köyü | DTP | %36,4 | %13,6 | %93,8 | 260 |
| Kargalı Mahallesi | DTP | %52,2 | %39,9 | %86,0 | 1.920 |
| Karlıyamaç Köyü | DTP | %68,0 | %27,0 | %88,3 | 205 |
| Kaşıkara Köyü | DTP | %52,2 | %31,7 | %61,9 | 307 |
| Kırkçalı Köyü | DTP | %74,0 | %19,7 | %81,6 | 738 |
| Mehmetalan Köyü | DTP | %94,8 | %3,5 | %76,5 | 247 |
| Mollatopuz Köyü | DTP | %64,8 | %27,7 | %66,1 | 407 |
| Oymaklı Köyü | DTP | %93,2 | %5,5 | %82,2 | 561 |
| Sağmalı-Konutlar Mahallesi | DTP | %33,2 | %32,0 | %90,3 | 1.038 |
| Sağmalı-Merkez Mahallesi | DP | %33,1 | %25,4 | %86,9 | 1.230 |
| Sarıköy | DTP | %51,7 | %37,9 | %85,7 | 552 |
| Savatlı Köyü | DTP | %80,7 | %10,8 | %75,7 | 423 |
| Seydibey Köyü | DTP | %75,9 | %14,1 | %73,0 | 906 |
| Sugeçer Köyü | DTP | %82,7 | %13,7 | %84,3 | 445 |
| Şehittepe Köyü | DTP | %89,8 | %7,2 | %73,3 | 689 |
| Şemsettin Köyü | DTP | %59,4 | %30,9 | %68,2 | 484 |
| Tepedam Köyü | DTP | %91,8 | %4,2 | %77,5 | 725 |
| Yarımkaya Köyü | DTP | %72,9 | %24,0 | %87,8 | 230 |
| Yavuzlar Köyü | DTP | %89,8 | %7,2 | %86,1 | 194 |
| Yukarıayazca Köyü | DTP | %80,0 | %15,4 | %76,4 | 280 |
| Yukarıbalçıklı Köyü | DTP | %96,1 | %1,1 | %75,9 | 506 |
| Yukarıçavdarlık Köyü | DTP | %71,1 | %19,5 | %72,1 | 287 |
| Yukarımollahasan Köyü | DTP | %63,6 | %22,0 | %70,7 | 491 |
| Yukarıtulgalı Köyü | DTP | %90,9 | %4,1 | %89,8 | 677 |
| Yukarıyorganlı Köyü | DTP | %59,7 | %36,7 | %78,0 | 186 |
| Yumruklu Köyü | DTP | %76,2 | %16,8 | %70,7 | 522 |
| Yünkuşak Köyü | AK Parti | %36,5 | %56,7 | %84,0 | 432 |
İlgili sonuçlar