Alaplı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Alaplı sonuçlarında AK Parti %32,5 ile birinci, DP %28,9 ile ikinci; fark 3,6 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%38,4) 5,9 puan altında. DP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %28,9 (+25,0 puan). 57 mahalle ve köy arasından 32'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kürkükler Köyü (%66,1); DP en güçlü Fındıklı Köyü (%65,2). Katılım %89,8 (Türkiye %85,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Alaplı 2009 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Alaplı, Zonguldak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Alaplı | Zonguldak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 9.476 | %32,5 | %38,3 | %38,4 | −5,9 |
| DP | 8.418 | %28,9 | %5,7 | %3,8 | +25,0 |
| CHP | 5.726 | %19,6 | %31,5 | %23,1 | −3,4 |
| Saadet | 1.767 | %6,1 | %5,7 | %5,2 | +0,9 |
| DSP | 1.618 | %5,5 | %7,6 | %2,9 | +2,7 |
| MHP | 1.363 | %4,7 | %7,2 | %16,0 | −11,3 |
| BBP | 414 | %1,4 | %2,0 | %2,4 | −0,9 |
| Anavatan | 163 | %0,6 | %0,5 | %0,8 | −0,2 |
| TKP | 80 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| İp | 76 | %0,3 | %0,4 | %0,3 | −0,0 |
| BTP | 66 | %0,2 | %0,4 | %0,4 | −0,2 |
Alaplı seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 119 | 33.355 | 29.953 | %89,8 | 29.167 | 786 |
Alaplı mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | DP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahatlı Köyü | AK Parti | %54,5 | %10,5 | %94,2 | 156 |
| Ahiler Köyü | AK Parti | %55,6 | %16,0 | %89,7 | 290 |
| Alaplıbölücek Köyü | AK Parti | %63,8 | %12,0 | %88,6 | 350 |
| Alaplıkocaali Köyü | DP | %38,4 | %43,7 | %97,6 | 377 |
| Alaplıortacı Köyü | AK Parti | %47,1 | %8,0 | %91,3 | 368 |
| Alaplıömerli Köyü | DP | %29,7 | %37,5 | %93,1 | 349 |
| Alioğlu Köyü | AK Parti | %33,9 | %25,0 | %94,2 | 604 |
| Aşağıdağköy | DSP | %23,5 | %21,0 | %95,0 | 943 |
| Aşağıdoğancılar Köyü | AK Parti | %44,7 | %21,6 | %87,8 | 458 |
| Aşağıtekke Köyü | AK Parti | %31,9 | %27,7 | %93,2 | 161 |
| Aydınyayla Köyü | DP | %33,4 | %47,8 | %96,7 | 658 |
| Bektaşlı Köyü | AK Parti | %35,6 | %26,9 | %88,7 | 364 |
| Belen Köyü | DP | %33,4 | %47,0 | %96,4 | 362 |
| Büyüktekke Köyü | DP | %23,6 | %50,6 | %95,7 | 185 |
| Canbazlı Köyü | DP | %26,1 | %57,0 | %96,9 | 512 |
| Çamlıbel Köyü | AK Parti | %64,9 | %19,5 | %91,2 | 331 |
| Çatak Köyü | AK Parti | %57,6 | %28,4 | %94,9 | 865 |
| Çayköy | AK Parti | %48,1 | %18,9 | %94,4 | 862 |
| Çengelli Köyü | AK Parti | %39,4 | %30,3 | %93,2 | 117 |
| Çiçekli Köyü | AK Parti | %29,6 | %25,9 | %91,9 | 332 |
| Demirciler Köyü | CHP | %14,3 | %17,1 | %98,5 | 270 |
| Doğancılar Köyü | DP | %26,7 | %64,0 | %91,8 | 98 |
| Durhanlı Köyü | AK Parti | %58,4 | %25,5 | %91,4 | 163 |
| Fındıklı Köyü | DP | %17,1 | %65,2 | %91,5 | 354 |
| Gökhasan Köyü | AK Parti | %46,6 | %14,2 | %94,6 | 186 |
| Gümeli-Erenköy Mahallesi | CHP | %5,6 | %33,3 | %96,5 | 369 |
| Gümeli-Fındıklı Ağılı Mahallesi | DSP | %4,9 | %11,1 | %97,2 | 317 |
| Gümeli-Kale Mahallesi | DSP | %0,7 | %7,1 | %97,5 | 277 |
| Gümeli-Merkez Mahallesi | CHP | %2,4 | %24,2 | %97,3 | 485 |
| Gürpınar Köyü | AK Parti | %50,0 | %29,7 | %95,3 | 490 |
| Hacıhasan Köyü | AK Parti | %43,0 | %39,3 | %95,3 | 554 |
| Hallı Köyü | AK Parti | %43,5 | %43,5 | %97,1 | 379 |
| Hasanlı Köyü | DP | %31,4 | %42,8 | %94,5 | 713 |
| Hüseyinli Köyü | AK Parti | %56,9 | %15,7 | %86,7 | 128 |
| İsafakılı Köyü | DP | %31,2 | %33,1 | %95,5 | 785 |
| Kabalar Köyü | AK Parti | %46,8 | %29,7 | %89,9 | 417 |
| Karşıyaka Mahallesi | AK Parti | %30,2 | %30,2 | %82,4 | 1.641 |
| Kasımlı Köyü | AK Parti | %42,4 | %36,0 | %91,6 | 606 |
| Kılçak Köyü | AK Parti | %41,4 | %18,7 | %75,7 | 938 |
| Kıran Köyü | AK Parti | %40,5 | %18,5 | %92,6 | 202 |
| Kocaman Köyü | DP | %38,4 | %43,0 | %93,5 | 92 |
| Küçükkaymaz Köyü | DP | %38,1 | %47,9 | %85,6 | 305 |
| Küçüktekke Köyü | DP | %21,6 | %42,1 | %85,9 | 227 |
| Kürkükler Köyü | AK Parti | %66,1 | %16,8 | %90,5 | 326 |
| Merkez Mahallesi | DP | %24,2 | %33,4 | %85,5 | 2.038 |
| Musabeyli Köyü | DP | %17,6 | %54,5 | %96,6 | 296 |
| Okçular Köyü | DP | %18,5 | %35,3 | %95,0 | 261 |
| Onurlu Köyü | AK Parti | %55,4 | %24,9 | %94,4 | 213 |
| Osmanlı Köyü | AK Parti | %40,7 | %38,9 | %96,5 | 230 |
| Sabırlı Köyü | AK Parti | %45,3 | %22,7 | %87,1 | 417 |
| Sofullu Köyü | AK Parti | %42,3 | %13,1 | %93,2 | 190 |
| Tepeköy Mahallesi | CHP | %27,4 | %26,8 | %83,0 | 2.182 |
| Yedigelli Köyü | Saadet | %37,0 | %4,3 | %96,5 | 546 |
| Yeni Siteler Mahallesi | CHP | %22,9 | %26,4 | %85,9 | 7.182 |
| Yenidoğanlar Köyü | AK Parti | %53,0 | %20,9 | %93,3 | 282 |
| Yeniköy | AK Parti | %41,7 | %30,6 | %97,3 | 257 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %53,3 | %22,6 | %93,6 | 295 |
İlgili sonuçlar