Ahlat 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Ahlat sonuçlarında Evet %89,2 ile birinci, Hayır %10,8 ile ikinci; fark 78,3 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 31,3 puan üstünde. 41 mahalle ve köy arasından 41'inde Evet önde. Evet en güçlü Çukurtarla Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Erkizan Mahallesi (%23,7). Katılım %75,1 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ahlat 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Ahlat, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Ahlat | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 12.489 | %89,2 | %93,1 | %57,9 | +31,3 |
| Hayır | 1.517 | %10,8 | %6,9 | %42,1 | −31,3 |
Ahlat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 75 | 19.351 | 14.526 | %75,1 | 14.006 | 520 |
Ahlat mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaören Köyü | Evet | %98,1 | %1,9 | %99,1 | 106 |
| Alakır Köyü | Evet | %98,3 | %1,8 | %87,6 | 477 |
| Bahçe Köyü | Evet | %91,0 | %9,0 | %69,2 | 107 |
| Burcukaya Köyü | Evet | %96,8 | %3,2 | %60,9 | 279 |
| Cemalettinköy | Evet | %98,8 | %1,2 | %75,8 | 339 |
| Çatalağzı Köyü | Evet | %91,7 | %8,3 | %100,0 | 97 |
| Çukurtarla Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %94,1 | 68 |
| Develik Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %94,0 | 100 |
| Dilburnu Köyü | Evet | %94,2 | %5,8 | %71,7 | 184 |
| Erkizan Mahallesi | Evet | %76,3 | %23,7 | %77,9 | 2.998 |
| Gölgören Köyü | Evet | %98,6 | %1,4 | %64,4 | 118 |
| Güzelsu Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %79,3 | 779 |
| Haraba Şehir Mahallesi | Evet | %96,9 | %3,1 | %76,9 | 134 |
| İki Kubbe Mahallesi | Evet | %86,8 | %13,2 | %78,0 | 1.684 |
| Kacer Mahallesi | Evet | %90,3 | %9,7 | %73,3 | 509 |
| Kale Mahallesi | Evet | %86,8 | %13,2 | %78,1 | 807 |
| Kınalıkoç Köyü | Evet | %95,9 | %4,1 | %71,7 | 152 |
| Kırıkkaya Köyü | Evet | %80,0 | %20,0 | %7,1 | 98 |
| Kırkdönüm Köyü | Evet | %93,3 | %6,7 | %63,0 | 100 |
| Kırklar Mahallesi | Evet | %81,8 | %18,2 | %79,9 | 824 |
| Kulaksız Mahallesi | Evet | %95,6 | %4,4 | %96,5 | 143 |
| Kuşhane Köyü | Evet | %96,3 | %3,7 | %96,4 | 195 |
| Nazik Köyü | Evet | %98,8 | %1,3 | %65,4 | 136 |
| Otluyazı Köyü | Evet | %97,9 | %2,1 | %56,0 | 459 |
| Ovakışla-Kurtuluş Mahallesi | Evet | %99,6 | %0,4 | %52,3 | 497 |
| Ovakışla-Kültür Mahallesi | Evet | %94,2 | %5,8 | %60,0 | 220 |
| Ovakışla-Orta Mahallesi | Evet | %98,6 | %1,4 | %53,5 | 419 |
| Ovakışla-Saray Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %35,1 | 285 |
| Ovakışla-Yıldızlar Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %27,3 | 406 |
| Sakaköy | Evet | %99,3 | %0,7 | %98,6 | 146 |
| Selçuklu Mahallesi | Evet | %83,5 | %16,5 | %79,0 | 2.352 |
| Serinbayır Köyü | Evet | %98,8 | %1,2 | %85,9 | 199 |
| Seyrantepe Köyü | Evet | %92,9 | %7,1 | %80,1 | 181 |
| Soğanlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %100,0 | 64 |
| Tahtı Süleyman Mahallesi | Evet | %85,7 | %14,3 | %84,1 | 453 |
| Taşharman Köyü | Evet | %97,6 | %2,4 | %81,3 | 598 |
| Tunus Mahallesi | Evet | %92,2 | %7,8 | %71,5 | 1.409 |
| Uludere Köyü | Evet | %89,7 | %10,3 | %87,1 | 303 |
| Yeniköprü Köyü | Evet | %97,9 | %2,1 | %95,2 | 516 |
| Yoğurtyemez Köyü | Evet | %98,3 | %1,7 | %76,3 | 173 |
| Yuvadamı Köyü | Evet | %98,3 | %1,7 | %77,6 | 237 |
İlgili sonuçlar