Derik 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Derik sonuçlarında Evet %95,0 ile birinci, Hayır %5,0 ile ikinci; fark 90,0 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 37,1 puan üstünde. 78 mahalle ve köy arasından 76'sında Evet önde. Evet en güçlü Adakent Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Kutluca Köyü (%100,0). Katılım %26,2 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Derik 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Derik, Mardin, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Derik | Mardin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 6.580 | %95,0 | %93,5 | %57,9 | +37,1 |
| Hayır | 348 | %5,0 | %6,5 | %42,1 | −37,1 |
Derik seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 115 | 28.844 | 7.569 | %26,2 | 6.928 | 641 |
Derik mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adak Köyü | Evet | %99,2 | %0,8 | %73,5 | 170 |
| Adakent Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %13,2 | 76 |
| Ahmetli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %2,0 | 49 |
| Akçay Köyü | Evet | %96,8 | %3,2 | %57,6 | 323 |
| Akıncılar Köyü | Evet | %95,8 | %4,2 | %75,3 | 287 |
| Alagöz Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %47,6 | 63 |
| Alanlı Köyü | Evet | %96,8 | %3,2 | %21,9 | 429 |
| Alibey Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %65,9 | 546 |
| Ambarlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %3,4 | 560 |
| Aşağımezra Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %60,0 | 55 |
| Atlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,3 | 980 |
| Aydınlar Köyü | Evet | %91,2 | %8,8 | %30,4 | 148 |
| Bahçelievler Mahallesi | Evet | %92,2 | %7,8 | %10,2 | 824 |
| Ballı Köyü | Evet | %99,4 | %0,6 | %64,2 | 271 |
| Balova Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %7,1 | 154 |
| Başaran Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %50,0 | 122 |
| Bayırköy | Evet | %72,3 | %27,7 | %29,5 | 298 |
| Bayraklı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %36,4 | 176 |
| Beşbudak Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,2 | 420 |
| Boyaklı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %7,5 | 999 |
| Bozbayır Köyü | Evet | %69,0 | %31,0 | %97,0 | 203 |
| Bozok Köyü | Evet | %98,1 | %1,9 | %41,6 | 435 |
| Böğrek Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %39,4 | 109 |
| Burçköy | Evet | %98,7 | %1,3 | %53,7 | 149 |
| Cevizpınar Mahallesi | Evet | %87,4 | %12,6 | %7,6 | 3.013 |
| Çadırlı Köyü | Evet | %99,0 | %1,0 | %22,9 | 459 |
| Çağıl Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,7 | 305 |
| Çataltepe Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,5 | 442 |
| Çayköy | Evet | %100,0 | %0,0 | %6,7 | 180 |
| Çukursu Köyü | Evet | %97,1 | %2,9 | %68,9 | 212 |
| Dağ Mahallesi | Evet | %87,0 | %13,0 | %3,8 | 707 |
| Demirli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %33,0 | 348 |
| Denktaş Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %5,4 | 56 |
| Derinsu Köyü | Evet | %89,8 | %10,2 | %42,4 | 609 |
| Dikmen Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %98,9 | 178 |
| Doğancı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %62,4 | 85 |
| Dumanlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %20,6 | 272 |
| Dumluca Köyü | Evet | %95,7 | %4,3 | %30,5 | 249 |
| Düztaş Köyü | Evet | %95,7 | %4,3 | %30,1 | 432 |
| Göktaş Köyü | Evet | %91,1 | %8,9 | %34,5 | 502 |
| Gölbaşı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %90,4 | 166 |
| Hisaraltı Köyü | Evet | %87,8 | %12,2 | %91,8 | 306 |
| Ilıca Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %47,7 | 107 |
| Issız Köyü | Evet | %92,3 | %7,7 | %34,4 | 125 |
| İncesu Köyü | Evet | %84,4 | %15,6 | %16,5 | 272 |
| Kale Mahallesi | Evet | %85,9 | %14,1 | %11,3 | 3.678 |
| Kanatlı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %101,3 | 76 |
| Karaburun Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %15,0 | 60 |
| Karataş Köyü | Evet | %85,3 | %14,7 | %59,9 | 232 |
| Kayacık Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %107,7 | 13 |
| Kocatepe B.m Köyü | Evet | %86,5 | %13,5 | %41,6 | 373 |
| Koçyiğit Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %91,6 | 358 |
| Konak Köyü | — | %0,0 | %0,0 | %0,0 | 218 |
| Konuk Köyü | Evet | %97,0 | %3,0 | %30,6 | 111 |
| Kovalı Köyü | Evet | %50,0 | %50,0 | %0,6 | 626 |
| Kovanlı Köyü | Evet | %97,6 | %2,4 | %42,2 | 455 |
| Köseveli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %103,6 | 28 |
| Kuruçay Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %102,0 | 50 |
| Kuşçu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %76,4 | 89 |
| Kutluca Köyü | Hayır | %0,0 | %100,0 | %0,3 | 324 |
| Kuyulu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %0,5 | 187 |
| Küçükpınar Mahallesi | Evet | %87,5 | %12,5 | %2,3 | 391 |
| Meşeli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %98,1 | 154 |
| Ortaca Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %6,6 | 106 |
| Pınarcık Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %16,1 | 31 |
| Pirinçli Köyü | Evet | %99,5 | %0,5 | %74,8 | 815 |
| Soğukkuyu Köyü | Evet | %95,2 | %4,8 | %12,2 | 189 |
| Söğütözü Mahallesi | Evet | %100,0 | %0,0 | %2,0 | 455 |
| Subaşı Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %99,5 | 217 |
| Şahverdi Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %86,0 | 229 |
| Şerefli Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %49,8 | 243 |
| Taşıt Köyü | Evet | %96,2 | %3,8 | %58,7 | 46 |
| Tepebağ Mahallesi | Evet | %87,5 | %12,5 | %1,9 | 824 |
| Üçkuyu Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %94,5 | 127 |
| Üçtepe Köyü | Evet | %79,2 | %20,8 | %72,0 | 100 |
| Yazıcık Köyü | Evet | %99,0 | %1,0 | %72,7 | 183 |
| Yukarımezra Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %5,8 | 173 |
| Zeytinpınar Mahallesi | Evet | %66,7 | %33,3 | %1,2 | 812 |
İlgili sonuçlar