Saray 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Saray sonuçlarında Evet %94,7 ile birinci, Hayır %5,3 ile ikinci; fark 89,3 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 36,8 puan üstünde. 27 mahalle ve köy arasından 26'sında Evet önde. Evet en güçlü Baltepe Köyü (%100,0); Hayır en güçlü Dolutaş Köyü (%80,6). Katılım %38,4 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Saray 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Saray, Van, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Saray | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 3.619 | %94,7 | %94,5 | %57,9 | +36,8 |
| Hayır | 204 | %5,3 | %5,5 | %42,1 | −36,8 |
Saray seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 38 | 11.117 | 4.271 | %38,4 | 3.823 | 448 |
Saray mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Atatürk Mahallesi | Evet | %95,5 | %4,5 | %64,9 | 453 |
| Bakışık Köyü | Evet | %97,0 | %3,0 | %46,4 | 907 |
| Baltepe Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %2,1 | 337 |
| Beyarslan Köyü | Evet | %97,8 | %2,2 | %6,6 | 791 |
| Çakmakköy | Evet | %92,1 | %7,9 | %60,9 | 161 |
| Çartak Köyü | Evet | %95,0 | %5,0 | %75,5 | 322 |
| Çaybağı Köyü | Evet | %93,3 | %6,7 | %22,8 | 448 |
| Değirmigöl Köyü | Evet | %94,6 | %5,4 | %52,0 | 377 |
| Dolutaş Köyü | Hayır | %19,4 | %80,6 | %13,8 | 232 |
| Feritmelen Mahallesi | Evet | %93,1 | %6,9 | %72,9 | 686 |
| Kapıköy | Evet | %97,5 | %2,5 | %41,9 | 303 |
| Karahisar Köyü | Evet | %94,4 | %5,6 | %17,2 | 652 |
| Kargalı Köyü | Evet | %98,1 | %1,9 | %78,6 | 234 |
| Kazımpaşa Mahallesi | Evet | %96,1 | %3,9 | %68,2 | 548 |
| Kazlıgöl Köyü | Evet | %95,3 | %4,7 | %14,4 | 348 |
| Keçikayası Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %3,6 | 250 |
| Kekikdüzü Köyü | Evet | %95,2 | %4,8 | %49,5 | 285 |
| Kepir Köyü | Evet | %82,5 | %17,5 | %25,7 | 171 |
| Koçbaşı Köyü | Evet | %89,5 | %10,5 | %24,1 | 357 |
| Kurucan Köyü | Evet | %83,3 | %16,7 | %2,0 | 407 |
| Mahmudiye Mahallesi | Evet | %93,1 | %6,9 | %73,0 | 307 |
| Örenburç Köyü | Evet | %97,0 | %3,0 | %22,9 | 939 |
| Sırımlı Köyü | Evet | %96,1 | %3,9 | %67,0 | 675 |
| Turanköy | Evet | %100,0 | %0,0 | %5,7 | 247 |
| Yamanyurt Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %6,7 | 90 |
| Yeşilağaç Köyü | Evet | %100,0 | %0,0 | %63,7 | 212 |
| Zincirkıran Köyü | Evet | %96,3 | %3,7 | %38,4 | 378 |
İlgili sonuçlar