Ereğli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları
Ereğli sonuçlarında Evet %53,2 ile birinci, Hayır %46,8 ile ikinci; fark 6,5 puan. Evet burada Türkiye ortalamasının (%57,9) 4,6 puan altında. Hayır Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %46,8 (+4,6 puan). 142 mahalle ve köy arasından 103'ünde Evet önde. Evet en güçlü Sakallar Köyü (%94,0); Hayır en güçlü Karakavuz Köyü (%91,6). Katılım %86,0 (Türkiye %77,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Ereğli 2010 Anayasa Halkoylaması sonuçları — Ereğli, Zonguldak, Türkiye karşılaştırması| Seçenek | Oy | Ereğli | Zonguldak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Evet | 55.492 | %53,2 | %50,0 | %57,9 | −4,6 |
| Hayır | 48.734 | %46,8 | %50,0 | %42,1 | +4,6 |
Ereğli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 386 | 124.697 | 107.182 | %86,0 | 104.226 | 2.956 |
Ereğli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Evet | Hayır | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdiköy | Evet | %58,6 | %41,4 | %91,7 | 664 |
| Akarca Mahallesi | Hayır | %30,3 | %69,7 | %81,5 | 4.259 |
| Akkaya Köyü | Evet | %74,5 | %25,5 | %80,6 | 191 |
| Akköy | Hayır | %9,2 | %90,8 | %92,3 | 208 |
| Alacabük Köyü | Evet | %58,1 | %41,9 | %88,4 | 268 |
| Alaplısofular Köyü | Evet | %70,8 | %29,2 | %92,1 | 341 |
| Artıklar Köyü | Evet | %73,3 | %26,7 | %92,3 | 208 |
| Aşağıhocalar Köyü | Evet | %85,2 | %14,8 | %94,1 | 135 |
| Aşağıkayalıdere Köyü | Evet | %78,2 | %21,8 | %87,8 | 147 |
| Aydın Köyü | Evet | %61,8 | %38,2 | %77,9 | 344 |
| Aydınlar Köyü | Evet | %74,9 | %25,1 | %93,5 | 797 |
| Bağlık Mahallesi | Hayır | %44,8 | %55,2 | %82,5 | 13.731 |
| Balı Mahallesi | Hayır | %34,7 | %65,3 | %93,4 | 638 |
| Ballıca Köyü | Hayır | %27,9 | %72,1 | %89,2 | 399 |
| Başören Köyü | Evet | %77,3 | %22,7 | %92,9 | 336 |
| Başörendoğancılar Köyü | Evet | %88,2 | %11,8 | %94,8 | 385 |
| Bayat Köyü | Hayır | %39,8 | %60,2 | %93,2 | 999 |
| Belen Mahallesi | Evet | %54,0 | %46,0 | %92,3 | 688 |
| Belenyeni Mahallesi | Evet | %53,9 | %46,1 | %81,1 | 929 |
| Bölücek Köyü | Evet | %57,8 | %42,2 | %89,9 | 730 |
| Cemaller Köyü | Evet | %59,3 | %40,7 | %89,6 | 491 |
| Çamlıbel Köyü | Evet | %71,1 | %28,9 | %97,0 | 263 |
| Çayırlı Köyü | Evet | %76,3 | %23,7 | %92,3 | 376 |
| Çaylıoğlu-Asarlı Mahallesi | Hayır | %41,3 | %58,7 | %86,8 | 303 |
| Çaylıoğlu-Güneşli Mahallesi | Hayır | %44,4 | %55,6 | %90,4 | 436 |
| Çaylıoğlu-Hacıosmanlar Mahallesi | Hayır | %35,5 | %64,5 | %88,8 | 125 |
| Çaylıoğlu-Kocalar Mahallesi | Hayır | %25,7 | %74,3 | %91,0 | 89 |
| Çaylıoğlu-Merkez Mahallesi | Hayır | %43,9 | %56,1 | %80,8 | 459 |
| Çevlik Köyü | Evet | %65,6 | %34,4 | %93,5 | 107 |
| Çiğdemli Köyü | Evet | %63,1 | %36,9 | %94,4 | 934 |
| Çömlekçi Köyü | Evet | %63,2 | %36,8 | %91,8 | 158 |
| Dağlar Köyü | Evet | %64,1 | %35,9 | %91,8 | 304 |
| Dağlıca Köyü | Evet | %56,5 | %43,5 | %92,1 | 875 |
| Danişmentli Köyü | Evet | %60,8 | %39,2 | %92,2 | 727 |
| Davutlar Köyü | Evet | %67,3 | %32,7 | %89,9 | 347 |
| Dedeler Köyü | Evet | %68,1 | %31,9 | %92,8 | 609 |
| Düzpelit Köyü | Evet | %76,3 | %23,7 | %91,2 | 205 |
| Elma Tepe Mahallesi | Evet | %62,0 | %38,0 | %83,4 | 3.514 |
| Elmacı Köyü | Evet | %78,0 | %22,0 | %90,3 | 465 |
| Emirali Köyü | Evet | %87,6 | %12,4 | %93,9 | 408 |
| Esenköy | Evet | %76,5 | %23,5 | %82,1 | 207 |
| Esenler Köyü | Evet | %58,2 | %41,8 | %96,7 | 304 |
| Fındıklı Köyü | Evet | %71,1 | %28,9 | %95,1 | 485 |
| Gebeköy | Evet | %52,5 | %47,5 | %94,1 | 354 |
| Gökçeler-Açıkhava Mahallesi | Evet | %61,5 | %38,5 | %84,8 | 171 |
| Gökçeler-Kızılsu Mahallesi | Evet | %57,6 | %42,4 | %87,8 | 98 |
| Gökçeler-Merkez Mahallesi | Hayır | %49,2 | %50,8 | %93,4 | 487 |
| Gökçeler-Pazaryeri Mahallesi | Evet | %72,6 | %27,4 | %85,6 | 285 |
| Gökçeler-Yeni Mahallesi | Hayır | %48,7 | %51,3 | %92,5 | 414 |
| Göktepe Köyü | Evet | %59,6 | %40,4 | %86,6 | 655 |
| Güldere Mahallesi | Evet | %67,3 | %32,7 | %86,5 | 585 |
| Güllük Köyü | Hayır | %47,2 | %52,8 | %78,6 | 262 |
| Gülüç-Bekyeri Mahallesi | Evet | %58,3 | %41,7 | %84,0 | 1.684 |
| Gülüç-Çengel Mahallesi | Hayır | %38,0 | %62,0 | %80,8 | 693 |
| Gülüç-Merkez Mahallesi | Evet | %55,4 | %44,6 | %82,3 | 1.877 |
| Gülüç-Örencik Mahallesi | Evet | %56,3 | %43,8 | %85,5 | 830 |
| Güzelyurt Köyü | Evet | %63,5 | %36,5 | %92,3 | 221 |
| Hacıuslu Köyü | Evet | %86,7 | %13,3 | %79,4 | 223 |
| Halaşlı Köyü | Hayır | %43,5 | %56,5 | %96,2 | 342 |
| Hamzafakılı Köyü | Evet | %60,3 | %39,7 | %91,6 | 810 |
| Hasankahyalar Köyü | Evet | %56,3 | %43,7 | %90,0 | 330 |
| Hasbeyler Köyü | Evet | %57,0 | %43,0 | %78,7 | 225 |
| Işıklı Köyü | Evet | %76,2 | %23,8 | %94,3 | 541 |
| İmranlar Köyü | Evet | %66,5 | %33,5 | %93,3 | 415 |
| İskenderli Köyü | Evet | %70,4 | %29,6 | %69,7 | 165 |
| Kandilli-Geyikbeli Mahallesi | Hayır | %47,5 | %52,5 | %81,4 | 349 |
| Kandilli-Geyikbeli Mahallesi | Evet | %53,3 | %46,7 | %86,7 | 362 |
| Kandilli-Şehitlik Mahallesi | Evet | %52,8 | %47,2 | %82,9 | 434 |
| Kandilli-Uzunmehmetyayla Mahallesi | Hayır | %47,8 | %52,2 | %83,3 | 443 |
| Kandilli-Yeni Mahallesi | Evet | %72,1 | %27,9 | %82,8 | 507 |
| Karakavuz Köyü | Hayır | %8,4 | %91,6 | %95,3 | 257 |
| Kavaklık Mahallesi | Hayır | %47,4 | %52,6 | %83,0 | 3.347 |
| Kaymaklar Köyü | Evet | %51,8 | %48,2 | %93,2 | 605 |
| Kepez Mahallesi | Evet | %52,9 | %47,1 | %81,3 | 8.020 |
| Kestaneci Mahallesi | Hayır | %35,2 | %64,8 | %92,3 | 791 |
| Keşkek Köyü | Evet | %64,1 | %35,9 | %89,4 | 555 |
| Ketenciler Köyü | Evet | %68,2 | %31,8 | %93,7 | 703 |
| Kırmacı Mahallesi | Hayır | %46,4 | %53,6 | %86,5 | 1.622 |
| Kışla Mahallesi | Hayır | %45,9 | %54,1 | %83,9 | 1.941 |
| Kıyıcak Köyü | Evet | %72,9 | %27,1 | %85,0 | 472 |
| Kızılca Köyü | Hayır | %47,4 | %52,6 | %95,0 | 422 |
| Kızılcapınar Köyü | Evet | %77,0 | %23,0 | %89,6 | 804 |
| Kirencik Köyü | Hayır | %49,2 | %50,8 | %90,3 | 155 |
| Kirmanlı Mahallesi | Hayır | %36,8 | %63,2 | %83,8 | 1.374 |
| Kocaali Köyü | Hayır | %33,3 | %66,7 | %92,4 | 450 |
| Korubaşı Mahallesi | Hayır | %49,0 | %51,0 | %90,9 | 891 |
| Köseler Mahallesi | Evet | %55,1 | %44,9 | %89,7 | 673 |
| Kurtlar Köyü | Evet | %60,6 | %39,4 | %96,0 | 448 |
| Külah Köyü | Evet | %52,8 | %47,2 | %91,9 | 335 |
| Murtaza Mahallesi | Evet | %52,1 | %47,9 | %81,1 | 2.731 |
| Müftü Mahallesi | Hayır | %39,9 | %60,1 | %81,4 | 5.191 |
| Orhanlar Mahallesi | Hayır | %28,0 | %72,0 | %80,6 | 3.392 |
| Ormanlı Köyü | Evet | %70,5 | %29,5 | %93,5 | 354 |
| Ormanlı-Merkez Mahallesi | Evet | %71,7 | %28,3 | %87,1 | 389 |
| Ormanlı-Sarıkaya Mahallesi | Evet | %81,4 | %18,6 | %90,5 | 800 |
| Ormanlı-Seyit Ahmetli Mahallesi | Hayır | %48,9 | %51,1 | %91,3 | 149 |
| Ormanlı-Sinitli Mahallesi | Evet | %61,4 | %38,6 | %90,2 | 572 |
| Ortacı Köyü | Evet | %81,1 | %18,9 | %91,5 | 971 |
| Ortaköy | Evet | %58,2 | %41,8 | %81,2 | 207 |
| Osmanlar Köyü | Evet | %63,6 | %36,4 | %97,2 | 323 |
| Ovaköy | Evet | %91,7 | %8,3 | %94,4 | 302 |
| Öğberler Köyü | Evet | %73,7 | %26,3 | %79,7 | 547 |
| Ömerli Mahallesi | Evet | %54,4 | %45,6 | %85,2 | 1.597 |
| Ören Köyü | Evet | %54,9 | %45,1 | %87,9 | 1.562 |
| Pembeciler Köyü | Evet | %71,1 | %28,9 | %94,1 | 375 |
| Pınarcık Köyü | Evet | %54,3 | %45,7 | %93,7 | 717 |
| Ramazanlı Köyü | Hayır | %41,9 | %58,1 | %90,8 | 261 |
| Rüşanlar Köyü | Evet | %56,0 | %44,0 | %96,9 | 228 |
| Sakallar Köyü | Evet | %94,0 | %6,0 | %98,3 | 120 |
| Saltuklu Köyü | Hayır | %44,0 | %56,0 | %86,7 | 128 |
| Sarıkaya Köyü | Evet | %71,3 | %28,7 | %90,8 | 772 |
| Sarıkokmaz Mahallesi | Evet | %59,9 | %40,1 | %82,2 | 5.872 |
| Serintepe Köyü | Evet | %62,2 | %37,8 | %94,0 | 149 |
| Sofular Köyü | Evet | %71,4 | %28,6 | %85,6 | 347 |
| Soğanlıyürük Köyü | Evet | %56,3 | %43,7 | %94,6 | 958 |
| Sücüllü Köyü | Hayır | %49,4 | %50,6 | %91,9 | 541 |
| Süleymanbeyler Köyü | Evet | %62,0 | %38,0 | %90,0 | 1.162 |
| Süleymanlar Mahallesi | Hayır | %30,7 | %69,3 | %81,7 | 4.448 |
| Sütlüce Köyü | Evet | %74,7 | %25,3 | %80,1 | 256 |
| Şamlar Köyü | Evet | %73,3 | %26,7 | %92,7 | 821 |
| Tepeören Köyü | Evet | %65,2 | %34,8 | %90,0 | 160 |
| Terziköy | Hayır | %31,2 | %68,8 | %96,3 | 481 |
| Topallı Köyü | Evet | %64,5 | %35,5 | %91,5 | 328 |
| Topçalı Köyü | Evet | %73,0 | %27,0 | %96,0 | 349 |
| Toyfanlı Köyü | Evet | %64,7 | %35,3 | %91,9 | 508 |
| Uludağ Köyü | Evet | %91,8 | %8,2 | %86,0 | 86 |
| Uzunçayır Mahallesi | Hayır | %38,6 | %61,4 | %88,7 | 717 |
| Uzunmehmet Mahallesi | Evet | %59,1 | %40,9 | %85,3 | 3.787 |
| Üçköy | Evet | %51,8 | %48,2 | %93,2 | 365 |
| Üveyikli Köyü | Evet | %82,8 | %17,2 | %92,0 | 690 |
| Vakıf Köyü | Evet | %87,6 | %12,4 | %90,3 | 186 |
| Velidağ Köyü | Evet | %70,0 | %30,0 | %85,6 | 111 |
| Yalnızçam Köyü | Evet | %77,0 | %23,0 | %93,4 | 426 |
| Yaraşlıyürük Köyü | Hayır | %45,2 | %54,8 | %90,8 | 566 |
| Yazıcılar Köyü | Evet | %59,8 | %40,2 | %95,8 | 906 |
| Yazıören Köyü | Hayır | %40,7 | %59,3 | %75,1 | 193 |
| Yenidoğancılar Köyü | Evet | %60,2 | %39,8 | %72,9 | 258 |
| Yeniköy | Evet | %74,8 | %25,2 | %87,9 | 182 |
| Yeşilköy | Evet | %79,3 | %20,7 | %93,4 | 392 |
| Yukarıhocalar Köyü | Evet | %91,2 | %8,8 | %86,5 | 251 |
| Yunuslu Köyü | Evet | %66,8 | %33,2 | %91,3 | 1.034 |
| Zindancılar Köyü | Evet | %64,0 | %36,0 | %92,0 | 264 |
İlgili sonuçlar