Şemdinli 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Şemdinli sonuçlarında Bağımsızlar %67,0 ile birinci, AK Parti %28,9 ile ikinci; fark 38,1 puan. Bağımsızlar burada Türkiye ortalamasının (%6,6) 60,4 puan üstünde. 30 mahalle ve köy arasından 22'sinde Bağımsızlar önde. Bağımsızlar en güçlü Çatalca Köyü (%97,0); AK Parti en güçlü Yaylapınar Köyü (%71,1). Katılım %93,9 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şemdinli 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Şemdinli, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şemdinli | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| Bağımsızlar | 14.931 | %67,0 | %79,9 | %6,6 | +60,4 |
| AK Parti | 6.442 | %28,9 | %16,4 | %49,8 | −20,9 |
| CHP | 215 | %1,0 | %0,9 | %26,0 | −25,0 |
| MHP | 190 | %0,9 | %1,0 | %13,0 | −12,2 |
| BBP | 167 | %0,7 | %0,7 | %0,8 | −0,0 |
| HAS Parti | 104 | %0,5 | %0,2 | %0,8 | −0,3 |
| Saadet | 63 | %0,3 | %0,1 | %1,3 | −1,0 |
| TKP | 56 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| DSP | 46 | %0,2 | %0,2 | %0,3 | −0,0 |
| DP | 41 | %0,2 | %0,2 | %0,7 | −0,5 |
| MMP | 18 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| Millet | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,1 |
| LDP | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Şemdinli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 101 | 24.373 | 22.890 | %93,9 | 22.299 | 591 |
Şemdinli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | Bağımsızlar | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alan Köyü | Bağımsızlar | %97,0 | %2,2 | %103,8 | 130 |
| Altınsu Köyü | Bağımsızlar | %95,4 | %3,4 | %94,5 | 2.022 |
| Anadağ Köyü | Bağımsızlar | %80,9 | %17,4 | %97,9 | 1.079 |
| Bağlar Köyü | Bağımsızlar | %93,9 | %5,8 | %94,4 | 340 |
| Beşevler Mahallesi | Bağımsızlar | %73,9 | %21,3 | %89,5 | 1.409 |
| Beyyurdu Köyü | AK Parti | %44,5 | %45,2 | %90,8 | 316 |
| Boğazköy | Bağımsızlar | %58,8 | %38,5 | %100,3 | 387 |
| Bozyamaç Köyü | Bağımsızlar | %95,5 | %4,0 | %96,3 | 217 |
| Çatalca Köyü | Bağımsızlar | %97,0 | %2,1 | %95,6 | 610 |
| Çubuklu Köyü | Bağımsızlar | %58,8 | %38,2 | %102,3 | 128 |
| Derecik-Balkaya Mahallesi | AK Parti | %27,2 | %65,6 | %98,3 | 698 |
| Derecik-Güney Mahallesi | AK Parti | %36,6 | %57,8 | %101,0 | 398 |
| Derecik-Hacıbey Mahallesi | Bağımsızlar | %56,9 | %42,5 | %100,8 | 482 |
| Derecik-Merkez Mahallesi | AK Parti | %26,8 | %65,9 | %96,3 | 520 |
| Derecik-Orta Mahallesi | AK Parti | %39,0 | %52,2 | %93,0 | 559 |
| Derecik-Vapurtepe Mahallesi | AK Parti | %32,4 | %64,9 | %99,6 | 491 |
| Gelişen Köyü | Bağımsızlar | %57,4 | %39,5 | %101,0 | 1.843 |
| Günyazı Köyü | Bağımsızlar | %91,4 | %6,5 | %92,7 | 2.116 |
| Karşıyaka Mahallesi | Bağımsızlar | %75,8 | %19,6 | %88,1 | 1.121 |
| Kayalar Köyü | Bağımsızlar | %89,6 | %7,8 | %97,9 | 884 |
| Konur Köyü | Bağımsızlar | %58,1 | %40,1 | %98,9 | 473 |
| Korgan Köyü | Bağımsızlar | %61,0 | %33,7 | %94,2 | 2.171 |
| Navşar Mahallesi | Bağımsızlar | %60,2 | %30,0 | %81,2 | 2.537 |
| Ortaklar Köyü | Bağımsızlar | %57,2 | %37,8 | %99,1 | 563 |
| Öveç Köyü | Bağımsızlar | %75,2 | %23,3 | %97,9 | 290 |
| Tütünlü Köyü | AK Parti | %32,8 | %64,3 | %100,4 | 701 |
| Uğuraçan Köyü | Bağımsızlar | %66,9 | %31,5 | %103,0 | 369 |
| Yayla Mahallesi | Bağımsızlar | %73,2 | %21,8 | %86,0 | 172 |
| Yaylapınar Köyü | AK Parti | %24,0 | %71,1 | %98,5 | 399 |
| Yeni Mahallesi | Bağımsızlar | %72,3 | %20,1 | %85,4 | 948 |
İlgili sonuçlar