Aralık 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları
Aralık sonuçlarında AK Parti %43,9 ile birinci, Bağımsızlar %24,9 ile ikinci; fark 19,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%49,8) 6,0 puan altında. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %24,9 (+18,3 puan). 26 mahalle ve köy arasından 10'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Gödekli Köyü (%87,5); Bağımsızlar en güçlü Kıraçbağı Köyü (%85,5). Katılım %74,2 (Türkiye %87,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Aralık 2011 Milletvekili Seçimi sonuçları — Aralık, Iğdır, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Aralık | Iğdır | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 4.000 | %43,9 | %28,2 | %49,8 | −6,0 |
| Bağımsızlar | 2.268 | %24,9 | %31,5 | %6,6 | +18,3 |
| MHP | 2.212 | %24,3 | %34,1 | %13,0 | +11,2 |
| CHP | 259 | %2,8 | %1,7 | %26,0 | −23,1 |
| BBP | 156 | %1,7 | %1,5 | %0,8 | +1,0 |
| DSP | 63 | %0,7 | %1,1 | %0,3 | +0,4 |
| TKP | 50 | %0,5 | %0,3 | %0,1 | +0,4 |
| HAS Parti | 34 | %0,4 | %0,4 | %0,8 | −0,4 |
| DP | 18 | %0,2 | %0,3 | %0,7 | −0,5 |
| DYP | 16 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| Saadet | 14 | %0,2 | %0,2 | %1,3 | −1,1 |
| Millet | 10 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| HEPAR | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| MMP | 6 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| LDP | 6 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
Aralık seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 53 | 12.471 | 9.255 | %74,2 | 9.119 | 136 |
Aralık mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Bağımsızlar | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adetli Köyü | Bağımsızlar | %20,3 | %77,2 | %54,8 | 146 |
| Aras Mahallesi | MHP | %18,2 | %5,6 | %82,2 | 438 |
| Aşağıaratan Köyü | AK Parti | %70,9 | %24,0 | %84,1 | 517 |
| Aşağıçamurlu Köyü | Bağımsızlar | %32,5 | %49,6 | %74,9 | 522 |
| Aşağıçiftlikköy | MHP | %19,3 | %0,0 | %82,9 | 245 |
| Aşağıtopraklı Köyü | Bağımsızlar | %35,4 | %59,8 | %77,7 | 215 |
| Babacan Köyü | AK Parti | %59,2 | %28,4 | %82,0 | 451 |
| Emince Köyü | AK Parti | %51,2 | %9,8 | %91,1 | 45 |
| Gödekli Köyü | AK Parti | %87,5 | %7,1 | %86,8 | 1.374 |
| Hacıağa Köyü | AK Parti | %65,4 | %25,2 | %75,8 | 483 |
| Hasanhan Köyü | Bağımsızlar | %25,3 | %67,2 | %55,7 | 1.359 |
| Karahacılı Köyü | Bağımsızlar | %34,5 | %58,3 | %64,3 | 227 |
| Karasu Mahallesi | MHP | %21,4 | %0,5 | %87,8 | 483 |
| Karşıyaka Mahallesi | MHP | %34,2 | %6,1 | %72,0 | 1.589 |
| Kıraçbağı Köyü | Bağımsızlar | %12,8 | %85,5 | %70,4 | 247 |
| Köprüler Mahallesi | MHP | %27,3 | %3,0 | %75,7 | 773 |
| Kulukent Köyü | Bağımsızlar | %19,9 | %66,1 | %55,2 | 339 |
| Ortaköy Mahallesi | MHP | %11,8 | %0,0 | %91,8 | 343 |
| Ramazankent Köyü | Bağımsızlar | %25,7 | %62,3 | %65,1 | 258 |
| Saraçlı Köyü | AK Parti | %50,0 | %34,8 | %65,3 | 285 |
| Tazeköy | MHP | %23,5 | %8,2 | %89,1 | 110 |
| Yenidoğan Köyü | AK Parti | %46,5 | %44,8 | %70,9 | 347 |
| Yukarıaratan Köyü | MHP | %7,2 | %0,0 | %94,9 | 177 |
| Yukarıçamurlu Köyü | AK Parti | %62,1 | %31,5 | %67,2 | 749 |
| Yukarıçiftlikköy | AK Parti | %67,9 | %19,0 | %68,6 | 210 |
| Yukarıtopraklı Köyü | AK Parti | %58,8 | %27,0 | %75,1 | 539 |
İlgili sonuçlar