Karataş 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Karataş sonuçlarında CHP %34,3 ile birinci, MHP %29,6 ile ikinci; fark 4,7 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%26,4) 7,8 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %29,6 (+11,9 puan). 43 mahalle ve köy arasından 6'sında CHP önde. CHP en güçlü Kemaliye Mahallesi (%58,6); MHP en güçlü Orta Mahallesi (%51,0). Katılım %92,9 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Karataş 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Karataş, Adana, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Karataş | Adana | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 4.927 | %34,3 | %27,2 | %26,4 | +7,8 |
| MHP | 4.258 | %29,6 | %29,6 | %17,7 | +11,9 |
| AK Parti | 4.133 | %28,7 | %30,5 | %43,1 | −14,4 |
| BBP | 712 | %5,0 | %0,7 | %1,4 | +3,5 |
| HDP | 234 | %1,6 | %8,4 | %2,0 | −0,4 |
| Saadet | 59 | %0,4 | %1,3 | %2,8 | −2,4 |
| DP | 28 | %0,2 | %1,5 | %0,8 | −0,6 |
| BTP | 15 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| LDP | 10 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| İp | 6 | %0,0 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Karataş seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 74 | 16.001 | 14.864 | %92,9 | 14.382 | 482 |
Karataş mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adalı Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %14,4 | %96,0 | 546 |
| Ataköy Mahallesi | AK Parti | %35,7 | %7,0 | %91,1 | 258 |
| Bahçe Mahallesi | CHP | %51,6 | %34,9 | %93,7 | 1.391 |
| Bebeli Mahallesi | AK Parti | %35,7 | %19,3 | %97,6 | 253 |
| Çağşırlı Mahallesi | AK Parti | %18,3 | %32,7 | %85,5 | 124 |
| Çakırören Mahallesi | AK Parti | %18,0 | %31,1 | %95,5 | 246 |
| Çavuşlu Mahallesi | AK Parti | %19,6 | %20,3 | %96,5 | 170 |
| Çimeli Mahallesi | AK Parti | %5,9 | %27,0 | %92,0 | 224 |
| Çukurkamış Mahallesi | MHP | %16,7 | %45,8 | %100,6 | 168 |
| Damlapınar Mahallesi | AK Parti | %19,3 | %16,6 | %94,8 | 155 |
| Develiören Mahallesi | AK Parti | %16,0 | %16,0 | %104,2 | 24 |
| Dolaplı Mahallesi | AK Parti | %10,9 | %12,7 | %100,0 | 57 |
| Gölkaya Mahallesi | AK Parti | %19,4 | %25,0 | %95,4 | 151 |
| Hacıhasan Mahallesi | BBP | %27,6 | %8,6 | %101,8 | 57 |
| Hasırağacı Mahallesi | MHP | %5,4 | %49,5 | %98,4 | 253 |
| Helvacı Mahallesi | MHP | %31,6 | %38,0 | %90,2 | 184 |
| İnneplihüyüğü Mahallesi | AK Parti | %5,4 | %28,8 | %90,6 | 128 |
| İsahacılı Mahallesi | AK Parti | %22,4 | %19,1 | %92,1 | 280 |
| Kapı Mahallesi | AK Parti | %5,2 | %13,0 | %92,6 | 216 |
| Karagöçer Mahallesi | HDP | %19,9 | %11,5 | %94,4 | 354 |
| Karataş Mahallesi | BBP | %4,7 | %22,0 | %96,6 | 204 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %52,6 | %33,4 | %89,1 | 1.413 |
| Kemaliye Mahallesi | CHP | %58,6 | %25,7 | %91,3 | 2.761 |
| Kesik Mahallesi | AK Parti | %4,9 | %39,2 | %95,4 | 305 |
| Kırhasan Mahallesi | AK Parti | %14,6 | %25,0 | %94,3 | 53 |
| Kızıltahta Mahallesi | MHP | %26,0 | %40,5 | %95,8 | 144 |
| Kiremitli Mahallesi | CHP | %34,2 | %22,8 | %100,0 | 128 |
| Meletmez Mahallesi | AK Parti | %20,3 | %33,9 | %95,2 | 63 |
| Orta Mahallesi | MHP | %39,6 | %51,0 | %94,3 | 505 |
| Oymaklı Mahallesi | MHP | %24,8 | %39,8 | %96,5 | 143 |
| Sarımsak Mahallesi | BBP | %7,1 | %0,0 | %93,3 | 15 |
| Sirkenli Mahallesi | MHP | %20,5 | %50,6 | %96,4 | 413 |
| Tabaklar Mahallesi | AK Parti | %5,3 | %34,6 | %96,0 | 453 |
| Tabur Mahallesi | AK Parti | %10,8 | %9,5 | %93,7 | 79 |
| Terliksiz Mahallesi | AK Parti | %6,4 | %36,2 | %90,4 | 52 |
| Topraklı Mahallesi | MHP | %23,3 | %46,6 | %89,9 | 119 |
| Tuzkuyusu Mahallesi | AK Parti | %18,4 | %38,8 | %96,9 | 162 |
| Tuzla Mahallesi | AK Parti | %17,0 | %25,8 | %93,7 | 1.276 |
| Yassıveren Mahallesi | CHP | %42,9 | %6,1 | %97,1 | 105 |
| Yemişli Mahallesi | MHP | %5,2 | %50,9 | %96,7 | 512 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %45,9 | %25,2 | %87,2 | 1.707 |
| Yenimurat Mahallesi | AK Parti | %36,4 | %25,0 | %97,8 | 45 |
| Yüzbaşı Mahallesi | AK Parti | %21,6 | %32,4 | %98,1 | 105 |
İlgili sonuçlar