Havran 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Havran sonuçlarında AK Parti %43,3 ile birinci, MHP %40,0 ile ikinci; fark 3,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,1) 0,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %40,0 (+22,2 puan). 34 mahalle ve köy arasından 20'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Çakmak Mahallesi (%89,4); MHP en güçlü Mescit Mahallesi (%56,6). Katılım %94,8 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Havran 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Havran, Balıkesir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Havran | Balıkesir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.046 | %43,3 | %40,7 | %43,1 | +0,1 |
| MHP | 7.431 | %40,0 | %22,7 | %17,7 | +22,2 |
| CHP | 2.844 | %15,3 | %31,6 | %26,4 | −11,1 |
| Saadet | 110 | %0,6 | %2,1 | %2,8 | −2,2 |
| DP | 76 | %0,4 | %0,1 | %0,8 | −0,3 |
| BBP | 35 | %0,2 | %0,9 | %1,4 | −1,2 |
| DSP | 32 | %0,2 | %0,9 | %0,4 | −0,2 |
| BTP | 18 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
Havran seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 80 | 20.482 | 19.417 | %94,8 | 18.592 | 825 |
Havran mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Büyükdere Mahallesi | AK Parti | %48,6 | %41,7 | %93,8 | 1.461 |
| Büyükşapçı Mahallesi | AK Parti | %51,6 | %43,9 | %99,8 | 414 |
| Camiikebir Mahallesi | MHP | %39,3 | %44,5 | %93,3 | 1.638 |
| Çakırdere Mahallesi | AK Parti | %61,6 | %36,0 | %99,5 | 214 |
| Çakmak Mahallesi | AK Parti | %89,4 | %7,3 | %98,5 | 268 |
| Çamdibi Mahallesi | AK Parti | %38,9 | %33,5 | %92,9 | 1.229 |
| Çiğitzade Mahallesi | MHP | %28,2 | %43,8 | %94,3 | 387 |
| Dereören Mahallesi | MHP | %37,5 | %39,8 | %96,3 | 268 |
| Ebubekir Mahallesi | MHP | %32,3 | %46,0 | %92,3 | 2.204 |
| Eğmir Mahallesi | CHP | %26,9 | %8,7 | %99,4 | 336 |
| Eseler Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %45,8 | %95,6 | 297 |
| Fazlıca Mahallesi | AK Parti | %63,0 | %29,3 | %98,1 | 627 |
| Halılar Mahallesi | AK Parti | %75,1 | %19,4 | %97,0 | 233 |
| Hallaçlar Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %36,9 | %91,5 | 685 |
| Hamambaşı Mahallesi | MHP | %36,7 | %49,6 | %92,3 | 1.272 |
| Hüseyinbeşeler Mahallesi | AK Parti | %46,4 | %43,9 | %97,7 | 258 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %64,5 | %30,2 | %100,6 | 176 |
| Kalabak Mahallesi | MHP | %21,5 | %54,6 | %95,6 | 638 |
| Karalar Mahallesi | AK Parti | %76,4 | %18,1 | %104,1 | 74 |
| Karaoğlanlar Mahallesi | AK Parti | %69,5 | %19,8 | %100,0 | 173 |
| Kobaklar Mahallesi | AK Parti | %68,9 | %25,7 | %96,0 | 631 |
| Kocadağ Mahallesi | AK Parti | %65,1 | %30,9 | %97,7 | 261 |
| Kocaseyit Mahallesi | MHP | %36,5 | %52,4 | %99,2 | 1.066 |
| Köylüce Mahallesi | AK Parti | %42,8 | %41,4 | %95,9 | 416 |
| Küçükdere Mahallesi | CHP | %27,4 | %30,1 | %95,7 | 658 |
| Küçükşapçı Mahallesi | AK Parti | %61,6 | %23,2 | %94,4 | 588 |
| Mescit Mahallesi | MHP | %26,9 | %56,6 | %90,4 | 251 |
| Sarnıç Mahallesi | MHP | %35,5 | %44,8 | %95,9 | 196 |
| Tarlabaşı Mahallesi | AK Parti | %63,3 | %26,5 | %99,4 | 176 |
| Taşarası Mahallesi | AK Parti | %63,6 | %33,3 | %100,0 | 67 |
| Tekke Mahallesi | MHP | %32,4 | %44,4 | %94,0 | 470 |
| Temaşalık Mahallesi | AK Parti | %54,8 | %30,3 | %95,7 | 794 |
| Tepeoba Mahallesi | MHP | %39,2 | %51,2 | %99,1 | 440 |
| Yeni Mahallesi | MHP | %33,7 | %46,7 | %91,6 | 1.616 |
İlgili sonuçlar