Çanakkale Merkez 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çanakkale Merkez sonuçlarında CHP %54,4 ile birinci, AK Parti %35,9 ile ikinci; fark 18,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%26,4) 27,9 puan üstünde. 7 mahalle ve köy arasından 5'inde CHP önde. CHP en güçlü Kemalpaşa Mahallesi (%64,4); AK Parti en güçlü Fevzipaşa Mahallesi (%63,6). Katılım %89,2 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çanakkale Merkez 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çanakkale Merkez, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Çanakkale Merkez | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 38.447 | %54,4 | %41,6 | %26,4 | +27,9 |
| AK Parti | 25.382 | %35,9 | %38,8 | %43,1 | −7,2 |
| MHP | 5.199 | %7,4 | %16,6 | %17,7 | −10,4 |
| HDP | 795 | %1,1 | %0,5 | %2,0 | −0,9 |
| Saadet | 294 | %0,4 | %0,6 | %2,8 | −2,4 |
| BBP | 247 | %0,3 | %0,1 | %1,4 | −1,1 |
| DSP | 142 | %0,2 | %0,1 | %0,4 | −0,2 |
| BTP | 82 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| HAK-PAR | 62 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| HKP | 55 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| LDP | 23 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Çanakkale Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 275 | 82.065 | 73.187 | %89,2 | 70.728 | 2.459 |
Çanakkale Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Barbaros Mahallesi | CHP | %50,7 | %39,6 | %89,4 | 31.909 |
| Cevat Paşa Mahallesi | CHP | %63,3 | %27,8 | %88,3 | 15.810 |
| Esenler Mahallesi | CHP | %56,9 | %32,2 | %90,2 | 18.690 |
| Fevzipaşa Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %63,6 | %84,2 | 1.528 |
| İsmetpaşa Mahallesi | CHP | %50,6 | %39,2 | %89,3 | 11.732 |
| Kemalpaşa Mahallesi | CHP | %64,4 | %28,9 | %86,6 | 1.487 |
| Namık Kemal Mahallesi | AK Parti | %44,4 | %46,6 | %85,9 | 909 |
İlgili sonuçlar