Akçakiraz Beldesi 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Akçakiraz Beldesi sonuçlarında AK Parti %29,5 ile birinci, Saadet %22,7 ile ikinci; fark 6,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,1) 13,6 puan altında. BBP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %21,9 (+20,5 puan). 9 mahalle ve köy arasından 3'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Akçakiraz-Kıraç Mahallesi (%53,7); Saadet en güçlü Akçakiraz-Yenice Mahallesi (%40,7). Katılım %91,5 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akçakiraz Beldesi 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Akçakiraz Beldesi, Elazığ, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Akçakiraz Beldesi | Elazığ | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.146 | %29,5 | %52,9 | %43,1 | −13,6 |
| Saadet | 879 | %22,7 | %7,4 | %2,8 | +19,8 |
| BBP | 851 | %21,9 | %1,6 | %1,4 | +20,5 |
| DP | 445 | %11,5 | %2,0 | %0,8 | +10,7 |
| BTP | 370 | %9,5 | %0,4 | %0,2 | +9,3 |
| BDP | 158 | %4,1 | %4,8 | %4,2 | −0,1 |
| MHP | 30 | %0,8 | %24,1 | %17,7 | −17,0 |
Akçakiraz Beldesi seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 18 | 4.365 | 3.993 | %91,5 | 3.879 | 114 |
Akçakiraz Beldesi mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | Saadet | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçakiraz-Hürriyet Mahallesi | Saadet | %29,6 | %31,7 | %90,6 | 426 |
| Akçakiraz-Kıraç Mahallesi | AK Parti | %53,7 | %15,0 | %91,8 | 429 |
| Akçakiraz-Kültür Mahallesi | BBP | %25,4 | %17,7 | %89,5 | 474 |
| Akçakiraz-Paşalar Mahallesi | BBP | %13,5 | %25,5 | %91,1 | 304 |
| Akçakiraz-Yenice Mahallesi | Saadet | %21,5 | %40,7 | %93,8 | 420 |
| Akçakiraz-Yeşilkuşak Mahallesi | Saadet | %22,3 | %25,0 | %95,1 | 551 |
| Akçakiraz-Yeşilyurt Mahallesi | AK Parti | %30,0 | %17,6 | %89,7 | 524 |
| Akçakiraz-Yüzbaşı Mahallesi | BBP | %32,3 | %9,4 | %89,7 | 739 |
| Akçakiraz-Zafer Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %30,8 | %92,6 | 498 |
İlgili sonuçlar