Uzundere 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Uzundere sonuçlarında AK Parti %57,6 ile birinci, MHP %31,4 ile ikinci; fark 26,2 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,1) 14,5 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %31,4 (+13,7 puan). 18 mahalle ve köy arasından 14'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Cevizli Mahallesi (%83,9); MHP en güçlü Çamlıyamaç Mahallesi (%64,6). Katılım %86,2 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Uzundere 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Uzundere, Erzurum, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Uzundere | Erzurum | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 3.149 | %57,6 | %53,4 | %43,1 | +14,5 |
| MHP | 1.717 | %31,4 | %24,2 | %17,7 | +13,7 |
| Saadet | 546 | %10,0 | %5,8 | %2,8 | +7,2 |
| CHP | 33 | %0,6 | %3,0 | %26,4 | −25,8 |
| BTP | 22 | %0,4 | %0,6 | %0,2 | +0,2 |
Uzundere seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 30 | 6.669 | 5.748 | %86,2 | 5.467 | 281 |
Uzundere mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Altınçanak Mahallesi | MHP | %38,3 | %48,8 | %93,7 | 189 |
| Balıklı Mahallesi | AK Parti | %55,9 | %27,2 | %88,9 | 434 |
| Cevizli Mahallesi | AK Parti | %83,9 | %7,0 | %81,3 | 507 |
| Cömertler Mahallesi | AK Parti | %59,4 | %30,3 | %92,4 | 170 |
| Çağlayan Mahallesi | AK Parti | %57,4 | %30,1 | %92,5 | 306 |
| Çamlıyamaç Mahallesi | MHP | %33,4 | %64,6 | %89,9 | 475 |
| Çaybaşı Mahallesi | MHP | %42,0 | %49,3 | %91,0 | 78 |
| Dikyar Mahallesi | AK Parti | %42,9 | %18,1 | %87,9 | 594 |
| Erikli Mahallesi | AK Parti | %55,7 | %35,6 | %90,6 | 277 |
| Gölbaşı Mahallesi | AK Parti | %66,5 | %14,6 | %88,2 | 340 |
| Kirazlı Mahallesi | AK Parti | %50,6 | %46,6 | %88,7 | 604 |
| Merkez Mahallesi | AK Parti | %51,2 | %40,6 | %79,6 | 810 |
| Muratefendi Mahallesi | AK Parti | %64,7 | %26,1 | %87,1 | 241 |
| Sapaca Mahallesi | MHP | %39,6 | %55,0 | %91,3 | 299 |
| Seyitefendi Mahallesi | AK Parti | %70,4 | %26,0 | %91,0 | 188 |
| Ulubağ Mahallesi | AK Parti | %81,5 | %14,4 | %79,3 | 760 |
| Uzundere Mahallesi | AK Parti | %61,2 | %28,1 | %85,5 | 220 |
| Yayla Mahallesi | AK Parti | %83,6 | %13,3 | %76,8 | 177 |
İlgili sonuçlar