Defne 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Defne sonuçlarında CHP %82,1 ile birinci, TKP %7,6 ile ikinci; fark 74,5 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%26,4) 55,7 puan üstünde. TKP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %7,6 (+7,6 puan). 37 mahalle ve köy arasından 34'ünde CHP önde. CHP en güçlü Çınarlı Mahallesi (%98,8); TKP en güçlü Dursunlu Mahallesi (%17,1). Katılım %88,5 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Defne 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Defne, Hatay, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Defne | Hatay | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 66.419 | %82,1 | %35,5 | %26,4 | +55,7 |
| TKP | 6.170 | %7,6 | %0,8 | %0,0 | +7,6 |
| İp | 3.211 | %4,0 | %1,3 | %0,2 | +3,8 |
| AK Parti | 2.681 | %3,3 | %38,9 | %43,1 | −39,8 |
| Ödp | 865 | %1,1 | %0,3 | %0,0 | +1,1 |
| HDP | 666 | %0,8 | %1,3 | %2,0 | −1,2 |
| MHP | 600 | %0,7 | %19,5 | %17,7 | −17,0 |
| HEPAR | 117 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Saadet | 53 | %0,1 | %1,7 | %2,8 | −2,8 |
| BTP | 49 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,2 |
| BBP | 47 | %0,1 | %0,3 | %1,4 | −1,4 |
| DSP | 30 | %0,0 | %0,2 | %0,4 | −0,4 |
Defne seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 322 | 93.209 | 82.477 | %88,5 | 80.908 | 1.569 |
Defne mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | TKP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akdeniz Mahallesi | CHP | %79,9 | %12,5 | %89,6 | 2.319 |
| Aknehir Mahallesi | CHP | %76,3 | %4,3 | %89,2 | 1.359 |
| Armutlu Mahallesi | CHP | %86,5 | %5,2 | %86,9 | 6.142 |
| Aşağıokçular Mahallesi | CHP | %85,4 | %8,6 | %90,1 | 2.905 |
| Bahçeköy Mahallesi | CHP | %86,5 | %10,6 | %89,5 | 759 |
| Balıklıdere Mahallesi | CHP | %93,0 | %3,8 | %82,8 | 882 |
| Ballıöz Mahallesi | CHP | %69,5 | %1,1 | %95,7 | 579 |
| Bostancık Mahallesi | CHP | %83,4 | %8,5 | %91,5 | 682 |
| Büyükçat Mahallesi | CHP | %94,3 | %1,8 | %88,3 | 1.033 |
| Çardaklı Mahallesi | CHP | %70,5 | %7,1 | %90,7 | 376 |
| Çekmece Mahallesi | CHP | %78,7 | %4,1 | %89,0 | 13.089 |
| Çınarlı Mahallesi | CHP | %98,8 | %0,7 | %91,2 | 454 |
| Çökek Mahallesi | AK Parti | %2,9 | %0,0 | %98,6 | 434 |
| Değirmenyolu Mahallesi | CHP | %89,0 | %8,6 | %86,8 | 1.434 |
| Döver Mahallesi | CHP | %90,7 | %6,1 | %84,8 | 1.170 |
| Dursunlu Mahallesi | CHP | %74,9 | %17,1 | %89,3 | 5.267 |
| Elektrik Mahallesi | CHP | %85,4 | %5,5 | %87,4 | 3.656 |
| Gümüşgöze Mahallesi | CHP | %82,0 | %9,3 | %89,1 | 3.129 |
| Güneysöğüt Mahallesi | CHP | %92,9 | %3,7 | %85,1 | 609 |
| Hancağız Mahallesi | CHP | %74,8 | %4,9 | %87,7 | 522 |
| Harbiye Mahallesi | CHP | %80,9 | %10,6 | %87,4 | 17.678 |
| Hüseyinli Mahallesi | AK Parti | %6,4 | %0,2 | %95,5 | 445 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %98,4 | %1,6 | %88,4 | 69 |
| Koçören Mahallesi | CHP | %93,6 | %3,0 | %86,9 | 1.187 |
| Meydancık Mahallesi | CHP | %85,8 | %9,2 | %87,4 | 302 |
| Orhanlı Mahallesi | CHP | %95,2 | %1,5 | %87,6 | 1.414 |
| Özbek Mahallesi | CHP | %92,8 | %3,7 | %87,5 | 408 |
| Samankaya Mahallesi | CHP | %87,2 | %10,9 | %91,2 | 1.108 |
| Sinanlı Mahallesi | CHP | %91,1 | %4,8 | %85,9 | 803 |
| Subaşı Mahallesi | CHP | %87,8 | %7,4 | %88,4 | 2.696 |
| Sümerler Mahallesi | CHP | %84,3 | %7,4 | %88,9 | 8.429 |
| Tavla Mahallesi | CHP | %86,4 | %6,1 | %88,3 | 2.058 |
| Toygarlı Mahallesi | CHP | %96,1 | %2,0 | %84,6 | 1.934 |
| Turunçlu Mahallesi | CHP | %85,1 | %6,8 | %88,7 | 3.245 |
| Üzengili Mahallesi | AK Parti | %15,6 | %0,0 | %98,2 | 399 |
| Yeniçağ Mahallesi | CHP | %85,8 | %8,7 | %88,4 | 1.633 |
| Yeşilpınar Mahallesi | CHP | %79,5 | %11,0 | %93,2 | 2.601 |
İlgili sonuçlar