Menteşe 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Menteşe sonuçlarında CHP %47,2 ile birinci, AK Parti %29,2 ile ikinci; fark 18,0 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%26,4) 20,7 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %21,1 (+3,3 puan). 66 mahalle ve köy arasından 45'inde CHP önde. CHP en güçlü Esençay Mahallesi (%64,3); AK Parti en güçlü Kıran Mahallesi (%70,4). Katılım %92,6 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Menteşe 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Menteşe, Muğla, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Menteşe | Muğla | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 30.582 | %47,2 | %43,0 | %26,4 | +20,7 |
| AK Parti | 18.929 | %29,2 | %27,6 | %43,1 | −13,9 |
| MHP | 13.658 | %21,1 | %20,6 | %17,7 | +3,3 |
| HDP | 586 | %0,9 | %1,3 | %2,0 | −1,1 |
| DYP | 380 | %0,6 | %0,6 | %0,0 | +0,6 |
| BBP | 342 | %0,5 | %0,4 | %1,4 | −0,9 |
| Saadet | 219 | %0,3 | %0,3 | %2,8 | −2,5 |
| Millet | 93 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
| BTP | 68 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
Menteşe seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 274 | 73.494 | 68.087 | %92,6 | 64.857 | 3.230 |
Menteşe mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akçaova Mahallesi | CHP | %34,5 | %31,5 | %94,9 | 969 |
| Akkaya Mahallesi | CHP | %45,1 | %34,1 | %98,4 | 869 |
| Akyer Mahallesi | CHP | %37,8 | %16,2 | %105,4 | 37 |
| Algı Mahallesi | CHP | %43,3 | %22,5 | %100,3 | 350 |
| Avcılar Mahallesi | MHP | %22,4 | %32,1 | %98,1 | 207 |
| Balıbey Mahallesi | CHP | %41,7 | %37,7 | %92,1 | 227 |
| Bayır Mahallesi | CHP | %42,9 | %40,7 | %96,1 | 3.083 |
| Bozyer Mahallesi | CHP | %39,2 | %34,8 | %96,2 | 208 |
| Camikebir Mahallesi | CHP | %47,4 | %33,4 | %93,0 | 667 |
| Çakmak Mahallesi | AK Parti | %23,2 | %62,8 | %98,3 | 173 |
| Çamoluk Mahallesi | CHP | %49,3 | %26,0 | %99,4 | 321 |
| Çatakbağyaka Mahallesi | AK Parti | %33,5 | %47,5 | %94,7 | 321 |
| Çırpı Mahallesi | AK Parti | %24,3 | %53,0 | %92,9 | 212 |
| Çiftlik Mahallesi | CHP | %52,6 | %30,5 | %91,6 | 405 |
| Dağdibi Mahallesi | CHP | %46,0 | %26,6 | %97,0 | 266 |
| Dağpınar Mahallesi | CHP | %62,4 | %15,3 | %96,1 | 411 |
| Denizova Mahallesi | AK Parti | %34,4 | %34,8 | %96,9 | 556 |
| Derinkuyu Mahallesi | CHP | %50,7 | %32,5 | %99,1 | 322 |
| Doğan Mahallesi | MHP | %26,6 | %23,0 | %97,8 | 557 |
| Dokuzçam Mahallesi | AK Parti | %33,1 | %52,5 | %96,9 | 415 |
| Düğerek Mahallesi | CHP | %43,4 | %27,4 | %92,6 | 2.606 |
| Emirbeyazıt Mahallesi | CHP | %57,5 | %20,6 | %90,8 | 9.119 |
| Esençay Mahallesi | CHP | %64,3 | %29,3 | %97,7 | 469 |
| Fadıl Mahallesi | CHP | %58,7 | %36,6 | %99,1 | 223 |
| Gazeller Mahallesi | CHP | %54,7 | %28,2 | %99,5 | 366 |
| Gevenes Mahallesi | CHP | %48,6 | %38,2 | %100,0 | 270 |
| Göktepe Mahallesi | AK Parti | %24,9 | %55,9 | %96,8 | 374 |
| Gülağzı Mahallesi | CHP | %48,8 | %26,5 | %92,4 | 741 |
| Günlüce Mahallesi | CHP | %55,1 | %31,3 | %98,0 | 252 |
| Hacırüstem Mahallesi | CHP | %46,8 | %39,7 | %97,4 | 386 |
| İkizce Mahallesi | CHP | %63,2 | %14,6 | %100,0 | 252 |
| Kafaca Mahallesi | CHP | %55,5 | %27,8 | %95,6 | 1.230 |
| Karacaören Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %45,0 | %102,5 | 80 |
| Karamehmet Mahallesi | CHP | %49,9 | %25,7 | %91,8 | 4.381 |
| Karşıyaka Mahallesi | CHP | %45,6 | %34,8 | %93,4 | 2.440 |
| Kıran Mahallesi | AK Parti | %15,7 | %70,4 | %94,5 | 550 |
| Kiramettin Mahallesi | CHP | %44,8 | %35,6 | %91,9 | 1.208 |
| Kozağaç Mahallesi | CHP | %38,7 | %26,2 | %98,3 | 241 |
| Kötekli Mahallesi | CHP | %44,0 | %27,8 | %85,4 | 4.188 |
| Kuyucak Mahallesi | MHP | %20,4 | %33,7 | %99,4 | 321 |
| Kuzluk Mahallesi | AK Parti | %25,5 | %51,0 | %101,3 | 157 |
| Meke Mahallesi | AK Parti | %15,8 | %53,6 | %98,7 | 228 |
| Muratlar Mahallesi | AK Parti | %36,3 | %44,3 | %95,7 | 447 |
| Muslihittin Mahallesi | CHP | %52,1 | %23,9 | %90,0 | 9.316 |
| Müştakbey Mahallesi | CHP | %47,4 | %30,9 | %91,3 | 701 |
| Orhaniye Mahallesi | CHP | %49,3 | %27,0 | %90,6 | 9.359 |
| Orta Mahallesi | CHP | %45,8 | %32,4 | %94,2 | 601 |
| Ortaköy Mahallesi | CHP | %39,8 | %35,7 | %93,9 | 1.100 |
| Özlüce Mahallesi | AK Parti | %33,5 | %43,8 | %98,9 | 271 |
| Paşapınarı Mahallesi | CHP | %49,0 | %33,9 | %98,3 | 287 |
| Salihpaşalar Mahallesi | AK Parti | %32,8 | %33,1 | %97,0 | 401 |
| Sarnıç Mahallesi | AK Parti | %16,6 | %68,6 | %96,9 | 359 |
| Sungur Mahallesi | CHP | %44,7 | %40,0 | %99,5 | 199 |
| Şenyayla Mahallesi | CHP | %42,9 | %37,1 | %100,6 | 159 |
| Şeyh Mahallesi | CHP | %50,2 | %27,2 | %87,4 | 760 |
| Taşlı Mahallesi | CHP | %56,4 | %24,5 | %98,8 | 480 |
| Yaraş Mahallesi | AK Parti | %29,1 | %45,8 | %94,3 | 615 |
| Yemişendere Mahallesi | AK Parti | %40,9 | %44,4 | %98,4 | 385 |
| Yenibağyaka Mahallesi | CHP | %54,6 | %36,6 | %100,0 | 259 |
| Yenice Mahallesi | MHP | %26,7 | %9,3 | %96,9 | 1.025 |
| Yeniköy (yerkesik) Mahallesi | CHP | %43,5 | %41,5 | %95,8 | 212 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %50,2 | %24,4 | %89,9 | 1.317 |
| Yerkesik Mahallesi | CHP | %47,2 | %23,1 | %94,0 | 1.952 |
| Yeşilyurt Mahallesi | CHP | %46,4 | %35,7 | %96,1 | 1.992 |
| Yörükoğlu Mahallesi | CHP | %45,2 | %31,9 | %98,5 | 403 |
| Zeytin Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %42,1 | %96,6 | 236 |
İlgili sonuçlar