Niğde Merkez 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Niğde Merkez sonuçlarında AK Parti %41,1 ile birinci, MHP %34,3 ile ikinci; fark 6,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,1) 2,1 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %34,3 (+16,6 puan). 25 mahalle ve köy arasından 18'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Nar Mahallesi (%55,5); MHP en güçlü Eskisaray Mahallesi (%38,9). Katılım %90,2 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Niğde Merkez 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Niğde Merkez, Niğde, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Niğde Merkez | Niğde | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 28.489 | %41,1 | %40,8 | %43,1 | −2,1 |
| MHP | 23.830 | %34,3 | %33,0 | %17,7 | +16,6 |
| CHP | 14.394 | %20,7 | %21,0 | %26,4 | −5,7 |
| Saadet | 1.306 | %1,9 | %2,0 | %2,8 | −1,0 |
| BBP | 784 | %1,1 | %1,5 | %1,4 | −0,3 |
| HDP | 364 | %0,5 | %0,2 | %2,0 | −1,5 |
| İp | 89 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,0 |
| BTP | 66 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| DYP | 54 | %0,1 | %0,0 | %0,0 | +0,1 |
Niğde Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 262 | 79.844 | 72.012 | %90,2 | 69.376 | 2.636 |
Niğde Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ahipaşa Mahallesi | AK Parti | %40,8 | %36,9 | %90,9 | 176 |
| Alaaddin Mahallesi | AK Parti | %43,8 | %32,0 | %93,5 | 155 |
| Aşağı Kayabaşı Mahallesi | MHP | %33,7 | %38,8 | %89,0 | 13.753 |
| Balhasan Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %34,6 | %90,8 | 218 |
| Burhan Mahallesi | AK Parti | %48,6 | %31,0 | %93,1 | 1.227 |
| Çayır Mahallesi | AK Parti | %48,5 | %28,9 | %90,8 | 1.032 |
| Dere Mahallesi | MHP | %35,2 | %35,8 | %90,0 | 3.887 |
| Efendibey Mahallesi | AK Parti | %46,5 | %32,9 | %91,2 | 9.207 |
| Esenbey Mahallesi | AK Parti | %39,4 | %35,5 | %90,9 | 806 |
| Eskisaray Mahallesi | AK Parti | %39,5 | %38,9 | %89,8 | 1.955 |
| Hamamlı Mahallesi | AK Parti | %51,8 | %21,2 | %92,1 | 152 |
| İlhanlı Mahallesi | AK Parti | %53,9 | %29,2 | %90,6 | 9.656 |
| İnönü Mahallesi | AK Parti | %39,1 | %33,8 | %90,3 | 4.285 |
| Kale Mahallesi | AK Parti | %46,5 | %21,7 | %92,1 | 291 |
| Kumluca Mahallesi | AK Parti | %46,6 | %26,6 | %96,2 | 366 |
| Nar Mahallesi | AK Parti | %55,5 | %18,9 | %95,4 | 1.269 |
| Saruhan Mahallesi | MHP | %32,0 | %33,9 | %87,9 | 916 |
| Selçuk Mahallesi | MHP | %35,9 | %37,7 | %90,2 | 12.579 |
| Sırali Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %32,0 | %88,2 | 628 |
| Songur Mahallesi | MHP | %32,3 | %35,3 | %90,2 | 387 |
| Şahinali Mahallesi | AK Parti | %48,9 | %30,3 | %90,9 | 4.796 |
| Şahsüleyman Mahallesi | AK Parti | %49,1 | %29,4 | %90,5 | 2.476 |
| Şehitler Mahallesi | AK Parti | %40,7 | %35,7 | %90,3 | 2.207 |
| Yenice Mahallesi | MHP | %34,5 | %37,8 | %88,6 | 3.911 |
| Yukarı Kayabaşı Mahallesi | MHP | %31,3 | %35,4 | %88,5 | 3.509 |
İlgili sonuçlar