Tokat 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Tokat sonuçlarında AK Parti %48,3 ile birinci, MHP %35,9 ile ikinci; fark 12,4 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,1) 5,2 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %35,9 (+18,2 puan). 37 belediye arasından 23'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Artova (%69,2); MHP en güçlü Serenli Beldesi (%64,8). Katılım %89,6 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Tokat 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Tokat, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Tokat | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 123.691 | %48,3 | %43,1 | +5,2 |
| MHP | 92.021 | %35,9 | %17,7 | +18,2 |
| CHP | 25.358 | %9,9 | %26,4 | −16,5 |
| Saadet | 8.247 | %3,2 | %2,8 | +0,4 |
| DSP | 3.050 | %1,2 | %0,4 | +0,8 |
| BBP | 2.013 | %0,8 | %1,4 | −0,6 |
| İp | 804 | %0,3 | %0,2 | +0,2 |
| BTP | 343 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Ödp | 293 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| DP | 201 | %0,1 | %0,8 | −0,7 |
| Bağımsızlar | 4 | %0,0 | %0,2 | −0,2 |
Tokat seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 1.093 | 296.894 | 265.890 | %89,6 | 256.025 | 9.865 |
Tokat ilçe ilçe sonuçlar| Belediye | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Almus | AK Parti | %51,1 | %44,9 | %87,7 | 3.597 |
| Ataköy Beldesi | DSP | %0,0 | %0,0 | %87,3 | 2.101 |
| Çevreli Beldesi | AK Parti | %59,8 | %8,7 | %94,6 | 1.847 |
| Gölgeli Beldesi | DSP | %0,2 | %0,9 | %84,3 | 1.566 |
| Görümlü Beldesi | CHP | %0,0 | %1,2 | %81,7 | 1.956 |
| Kınık Beldesi | DSP | %0,1 | %0,3 | %91,1 | 1.682 |
| Artova | AK Parti | %69,2 | %30,0 | %94,3 | 2.105 |
| Başçiftlik | AK Parti | %60,1 | %38,1 | %90,8 | 2.811 |
| Hatipli Beldesi | Saadet | %25,5 | %33,3 | %86,6 | 1.273 |
| Erbaa | AK Parti | %55,4 | %37,7 | %90,5 | 41.333 |
| Gökal Beldesi | AK Parti | %50,0 | %47,7 | %89,7 | 2.444 |
| Karayaka Beldesi | MHP | %49,2 | %49,9 | %96,9 | 2.221 |
| Tanoba Beldesi | AK Parti | %68,7 | %30,5 | %90,5 | 1.663 |
| Niksar | AK Parti | %53,8 | %36,5 | %86,5 | 22.274 |
| Gökçeli Beldesi | AK Parti | %52,4 | %46,1 | %90,7 | 1.924 |
| Gürçeşme Beldesi | Saadet | %23,9 | %4,2 | %94,0 | 1.301 |
| Serenli Beldesi | MHP | %35,2 | %64,8 | %89,9 | 2.321 |
| Yazıcık Beldesi | CHP | %0,3 | %0,0 | %83,7 | 1.820 |
| Yolkonak Beldesi | AK Parti | %41,5 | %22,0 | %91,2 | 1.985 |
| Pazar | AK Parti | %54,0 | %36,7 | %93,9 | 3.536 |
| Üzümören Beldesi | Saadet | %46,6 | %2,6 | %93,0 | 2.757 |
| Reşadiye | AK Parti | %56,8 | %30,2 | %89,3 | 6.597 |
| Baydarlı Beldesi | AK Parti | %51,1 | %1,1 | %85,0 | 1.620 |
| Bereketli Beldesi | MHP | %41,3 | %57,6 | %78,4 | 2.000 |
| Bozçalı Beldesi | MHP | %40,8 | %42,6 | %90,7 | 2.312 |
| Cimitekke Beldesi | MHP | %47,6 | %51,4 | %89,4 | 2.357 |
| Hasanşeyh Beldesi | AK Parti | %54,9 | %44,4 | %83,7 | 2.446 |
| Sulusaray | AK Parti | %57,7 | %19,6 | %94,4 | 2.160 |
| Tokat Merkez | AK Parti | %52,0 | %39,0 | %90,2 | 91.418 |
| Çamlıbel Beldesi | AK Parti | %56,0 | %4,2 | %94,8 | 1.479 |
| Çat Beldesi | MHP | %42,4 | %56,3 | %97,3 | 1.866 |
| Emirseyit Beldesi | AK Parti | %41,4 | %29,3 | %95,1 | 1.637 |
| Güryıldız Beldesi | AK Parti | %51,9 | %47,6 | %96,5 | 1.704 |
| Turhal | AK Parti | %42,0 | %38,6 | %88,6 | 45.102 |
| Şenyurt Beldesi | AK Parti | %67,7 | %3,8 | %93,3 | 1.604 |
| Yeşilyurt | AK Parti | %50,0 | %48,2 | %92,1 | 3.142 |
| Zile | AK Parti | %39,1 | %32,1 | %88,0 | 24.933 |
İlgili sonuçlar