Özalp 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Özalp sonuçlarında BDP %71,6 ile birinci, AK Parti %25,6 ile ikinci; fark 46,0 puan. BDP burada Türkiye ortalamasının (%4,2) 67,4 puan üstünde. 57 mahalle ve köy arasından 53'ünde BDP önde. BDP en güçlü Aşağıbalçıklı Mahallesi (%97,0); AK Parti en güçlü Emek Mahallesi (%71,9). Katılım %78,1 (Türkiye %89,2).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Özalp 2014 Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Özalp, Van, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Özalp | Van | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| BDP | 18.007 | %71,6 | %53,6 | %4,2 | +67,4 |
| AK Parti | 6.440 | %25,6 | %40,7 | %43,1 | −17,5 |
| Saadet | 209 | %0,8 | %1,5 | %2,8 | −2,0 |
| MHP | 181 | %0,7 | %0,8 | %17,7 | −17,0 |
| CHP | 178 | %0,7 | %0,9 | %26,4 | −25,7 |
| HÜDA PAR | 126 | %0,5 | %0,9 | %0,2 | +0,3 |
Özalp seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 142 | 34.828 | 27.195 | %78,1 | 25.141 | 2.054 |
Özalp mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | BDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Aksorguç Mahallesi | AK Parti | %44,9 | %50,7 | %77,7 | 970 |
| Altınboğa Mahallesi | BDP | %96,4 | %2,7 | %83,0 | 407 |
| Aşağıakçagül Mahallesi | BDP | %87,5 | %10,4 | %86,5 | 539 |
| Aşağıbalçıklı Mahallesi | BDP | %97,0 | %3,0 | %72,8 | 279 |
| Aşağıkoçkıran Mahallesi | BDP | %90,8 | %7,4 | %72,0 | 578 |
| Aşağımollahasan Mahallesi | BDP | %67,1 | %31,7 | %73,2 | 579 |
| Aşağıtulgalı Mahallesi | BDP | %73,3 | %25,3 | %82,6 | 1.050 |
| Aşağıyorganlı Mahallesi | BDP | %97,0 | %2,6 | %82,2 | 331 |
| Bağrıaçık Mahallesi | BDP | %70,7 | %18,4 | %81,4 | 711 |
| Bodurağaç Mahallesi | BDP | %82,0 | %16,9 | %75,2 | 242 |
| Boğazkesen Mahallesi | BDP | %63,6 | %34,2 | %82,9 | 767 |
| Boyaldı Mahallesi | AK Parti | %44,0 | %53,6 | %82,6 | 746 |
| Cumhuriyet Mahallesi | BDP | %54,7 | %39,0 | %77,2 | 1.069 |
| Çamurlu Mahallesi | BDP | %76,6 | %22,8 | %61,9 | 572 |
| Çavuşlar Mahallesi | BDP | %82,0 | %18,0 | %67,8 | 214 |
| Çırakköy Mahallesi | BDP | %68,6 | %27,7 | %94,3 | 158 |
| Çubuklu Mahallesi | BDP | %78,4 | %19,9 | %78,2 | 1.498 |
| Dağdeviren Mahallesi | BDP | %64,2 | %33,3 | %81,5 | 659 |
| Damlacık Mahallesi | BDP | %88,8 | %8,3 | %87,4 | 340 |
| Dorutay Mahallesi | BDP | %61,2 | %34,9 | %64,9 | 892 |
| Dönerdere Mahallesi | BDP | %62,6 | %31,5 | %68,1 | 430 |
| Eğribelen Mahallesi | BDP | %81,1 | %17,8 | %86,0 | 372 |
| Emek Mahallesi | AK Parti | %19,0 | %71,9 | %80,9 | 152 |
| Gözdeğmez Mahallesi | BDP | %76,0 | %21,4 | %73,3 | 273 |
| Gültepe Mahallesi | BDP | %62,8 | %35,5 | %84,9 | 914 |
| Günyüzlü Mahallesi | BDP | %87,6 | %10,7 | %85,7 | 448 |
| Hacıali Mahallesi | BDP | %84,5 | %14,2 | %66,4 | 619 |
| Hacıkışlak Mahallesi | BDP | %51,1 | %45,4 | %93,7 | 350 |
| Hazine Mahallesi | BDP | %60,6 | %37,3 | %81,0 | 405 |
| İstasyon Mahallesi | BDP | %65,5 | %32,4 | %77,0 | 1.749 |
| Kalecik Mahallesi | BDP | %79,8 | %19,4 | %88,3 | 290 |
| Kargalı Mahallesi | AK Parti | %36,2 | %61,0 | %88,0 | 676 |
| Karlıyamaç Mahallesi | BDP | %72,0 | %27,5 | %89,3 | 244 |
| Kaşıkara Mahallesi | BDP | %52,5 | %38,9 | %67,0 | 361 |
| Kırkçalı Mahallesi | BDP | %87,5 | %12,4 | %79,0 | 768 |
| Mahmudiye Mahallesi | BDP | %52,9 | %38,8 | %71,5 | 2.247 |
| Mehmetalan Mahallesi | BDP | %86,8 | %11,8 | %83,6 | 269 |
| Mollatopuz Mahallesi | BDP | %79,4 | %19,3 | %91,8 | 376 |
| Oymaklı Mahallesi | BDP | %81,4 | %15,9 | %73,7 | 609 |
| Sağmalı Mahallesi | BDP | %77,5 | %20,2 | %74,3 | 2.342 |
| Sarıköy Mahallesi | BDP | %52,7 | %45,3 | %79,9 | 593 |
| Savatlı Mahallesi | BDP | %79,0 | %19,0 | %83,2 | 404 |
| Seydibey Mahallesi | BDP | %79,4 | %18,4 | %80,6 | 1.018 |
| Sugeçer Mahallesi | BDP | %89,4 | %9,9 | %75,5 | 433 |
| Şehittepe Mahallesi | BDP | %84,6 | %13,9 | %75,6 | 696 |
| Şemsettin Mahallesi | BDP | %76,5 | %19,2 | %86,4 | 447 |
| Tepedam Mahallesi | BDP | %87,6 | %10,8 | %85,3 | 733 |
| Yarımkaya Mahallesi | BDP | %83,2 | %14,4 | %64,4 | 202 |
| Yavuzlar Mahallesi | BDP | %83,1 | %15,5 | %76,3 | 198 |
| Yukarıayazca Mahallesi | BDP | %88,0 | %10,8 | %75,5 | 339 |
| Yukarıbalçıklı Mahallesi | BDP | %87,2 | %12,3 | %82,6 | 512 |
| Yukarıçavdarlık Mahallesi | BDP | %63,5 | %34,8 | %84,5 | 291 |
| Yukarımollahasan Mahallesi | BDP | %63,9 | %33,3 | %74,3 | 505 |
| Yukarıtulgalı Mahallesi | BDP | %90,1 | %8,6 | %69,6 | 792 |
| Yukarıyorganlı Mahallesi | BDP | %77,2 | %19,5 | %81,8 | 154 |
| Yumruklu Mahallesi | BDP | %90,4 | %8,7 | %82,7 | 554 |
| Yünkuşak Mahallesi | BDP | %61,8 | %36,0 | %82,5 | 462 |
İlgili sonuçlar