Taşkent 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları

Taşkent sonuçlarında AK Parti %49,2 ile birinci, MHP %22,7 ile ikinci; fark 26,6 puan. AK Parti burada 30 büyükşehir ortalamasının (%45,5) 3,7 puan üstünde. Saadet 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %20,4 (+18,7 puan). 11 mahalle ve köy arasından 9'unda AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kongul Mahallesi (%86,4); MHP en güçlü Afşar Tepecik Mahallesi (%52,7). Katılım %94,6 (30 büyükşehir %89,5).

Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.

Taşkent 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Taşkent, Konya, 30 büyükşehir karşılaştırması
PartiOyTaşkentKonya30 büyükşehirBüyükşehirlere göre (puan)
AK Parti2.287%49,2%64,3%45,5+3,7
MHP1.052%22,7%18,5%13,6+9,0
Saadet946%20,4%7,5%1,7+18,7
BBP155%3,3%0,9%0,7+2,6
CHP116%2,5%5,7%31,0−28,5
İp23%0,5%0,1%0,1+0,4
BTP14%0,3%0,1%0,2+0,1
DP10%0,2%0,4%0,2+0,0
HKP8%0,2%0,1%0,1+0,1
HAK-PAR7%0,2%0,1%0,1+0,1
Millet7%0,2%0,1%0,1+0,1
BDP6%0,1%1,9%3,1−3,0
DSP5%0,1%0,1%0,1−0,0
Bağımsızlar4%0,1%0,1%0,6−0,5
HEPAR2%0,0%0,1%0,1−0,1
DYP2%0,0%0,1%0,1−0,0
Taşkent seçmen ve sandık bilgileri
SandıkKayıtlı seçmenOy kullananKatılımGeçerli oyGeçersiz oy
245.1774.898%94,64.644254
Taşkent mahalle mahalle sonuçlar
Mahalle / köyBirinciAK PartiMHPKatılımSeçmen
Afşar Tepecik MahallesiMHP%33,0%52,7%96,11.090
Balcılar Orta MahallesiAK Parti%47,1%5,1%97,71.530
Bektaş MahallesiAK Parti%52,3%26,5%89,4453
Bolay MahallesiAK Parti%57,2%28,1%92,2361
Çetmi Cömeşpınar MahallesiAK Parti%72,8%12,0%94,1826
Hıra MahallesiAK Parti%37,6%23,9%92,6257
Ilıcapınar MahallesiAK Parti%49,2%7,5%91,6214
Kecimen MahallesiMHP%29,8%49,1%100,058
Kongul MahallesiAK Parti%86,4%11,9%94,168
Sazak MahallesiAK Parti%57,1%5,7%97,438
Şıhlar MahallesiAK Parti%47,0%29,9%87,9282

İlgili sonuçlar