Toroslar 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Toroslar sonuçlarında MHP %32,4 ile birinci, AK Parti %31,8 ile ikinci; fark 0,6 puan. MHP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%13,6) 18,8 puan üstünde. BDP 30 büyükşehir ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %14,6 (+11,5 puan). 67 mahalle ve köy arasından 44'ünde MHP önde. MHP en güçlü Resulköy Mahallesi (%62,5); AK Parti en güçlü Değnek Mahallesi (%58,5). Katılım %88,1 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Toroslar 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Toroslar, Mersin, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Toroslar | Mersin | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| MHP | 51.053 | %32,4 | %31,9 | %13,6 | +18,8 |
| AK Parti | 50.161 | %31,8 | %28,0 | %45,5 | −13,7 |
| CHP | 29.841 | %18,9 | %28,3 | %31,0 | −12,1 |
| BDP | 22.980 | %14,6 | %9,7 | %3,1 | +11,5 |
| Saadet | 1.346 | %0,9 | %0,6 | %1,7 | −0,8 |
| BBP | 673 | %0,4 | %0,4 | %0,7 | −0,3 |
| BTP | 381 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,1 |
| DP | 292 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | −0,0 |
| İp | 220 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 159 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| LDP | 104 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| DSP | 100 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
| HAK-PAR | 95 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Millet | 73 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DYP | 61 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
Toroslar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 632 | 188.270 | 165.912 | %88,1 | 157.539 | 8.373 |
Toroslar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | MHP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akbelen Mahallesi | MHP | %43,0 | %28,4 | %89,3 | 11.454 |
| Aladağ Mahallesi | MHP | %52,7 | %33,7 | %95,4 | 283 |
| Alanyalı Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %58,2 | %98,4 | 127 |
| Alsancak Mahallesi | AK Parti | %19,8 | %29,7 | %87,2 | 6.187 |
| Arpaçsakarlar Mahallesi | MHP | %36,5 | %33,0 | %92,3 | 3.108 |
| Arslanköy Mahallesi | MHP | %44,0 | %25,5 | %86,5 | 1.737 |
| Ayvagediği Mahallesi | MHP | %47,3 | %38,1 | %94,5 | 1.403 |
| Bekiralanı Mahallesi | CHP | %35,4 | %22,9 | %96,8 | 346 |
| Buluklu Mahallesi | MHP | %49,6 | %25,4 | %92,2 | 809 |
| Çağdaşkent Mahallesi | MHP | %29,9 | %29,5 | %84,9 | 10.330 |
| Çağlarca Mahallesi | MHP | %46,6 | %33,8 | %97,7 | 399 |
| Çamlıdere Mahallesi | MHP | %46,3 | %16,3 | %98,8 | 84 |
| Çandır Mahallesi | MHP | %46,5 | %21,2 | %93,3 | 267 |
| Çavuşlu Mahallesi | MHP | %41,7 | %28,1 | %88,3 | 3.981 |
| Çelebili Mahallesi | MHP | %43,0 | %21,5 | %96,4 | 224 |
| Çopurlu Mahallesi | MHP | %55,7 | %25,1 | %90,7 | 517 |
| Çukurova Mahallesi | MHP | %42,7 | %31,0 | %88,5 | 9.563 |
| Dalakdere Mahallesi | CHP | %17,6 | %5,5 | %96,7 | 430 |
| Darısekisi Mahallesi | MHP | %41,6 | %41,2 | %95,3 | 254 |
| Değirmendere Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %52,2 | %95,5 | 664 |
| Değnek Mahallesi | AK Parti | %30,9 | %58,5 | %94,8 | 325 |
| Demirtaş Mahallesi | BDP | %5,3 | %24,2 | %88,3 | 9.551 |
| Doruklu Mahallesi | MHP | %45,9 | %29,2 | %97,8 | 538 |
| Düğdüören Mahallesi | CHP | %11,4 | %3,2 | %80,0 | 426 |
| Evrenli Mahallesi | MHP | %55,7 | %32,0 | %98,7 | 235 |
| Gözne Mahallesi | CHP | %29,3 | %24,3 | %87,3 | 2.035 |
| Güneykent Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %34,2 | %86,5 | 9.608 |
| Güzelyayla Mahallesi | MHP | %52,3 | %33,1 | %90,0 | 1.125 |
| Halkkent Mahallesi | AK Parti | %28,4 | %31,4 | %85,4 | 12.162 |
| Hamzabeyli Mahallesi | MHP | %50,0 | %19,9 | %97,5 | 198 |
| Horozlu Mahallesi | AK Parti | %36,5 | %54,1 | %98,1 | 155 |
| Hüseyin Okan Merzeci Mahallesi | MHP | %42,5 | %38,0 | %89,8 | 2.408 |
| Işıktepe Mahallesi | MHP | %59,1 | %19,4 | %95,0 | 100 |
| Karaisalı Mahallesi | MHP | %44,5 | %25,1 | %93,0 | 488 |
| Kaşlı Mahallesi | MHP | %47,2 | %26,2 | %94,0 | 1.252 |
| Kavaklıpınar Mahallesi | MHP | %52,4 | %31,5 | %98,3 | 298 |
| Kayrakkeşli Mahallesi | MHP | %41,6 | %34,3 | %93,9 | 147 |
| Kepirli Mahallesi | MHP | %52,9 | %15,8 | %97,5 | 238 |
| Kerimler Mahallesi | MHP | %54,9 | %24,5 | %91,5 | 118 |
| Kızılkaya Mahallesi | CHP | %14,1 | %4,2 | %100,0 | 72 |
| Korucular Mahallesi | MHP | %50,7 | %21,0 | %99,3 | 148 |
| Korukent Mahallesi | MHP | %39,3 | %30,7 | %85,2 | 2.710 |
| Kurdali Mahallesi | BDP | %12,6 | %39,2 | %87,6 | 9.414 |
| Kurudere Mahallesi | AK Parti | %32,8 | %45,9 | %103,0 | 66 |
| Mevlana Mahallesi | BDP | %2,9 | %37,6 | %88,1 | 8.534 |
| Mithat Toroğlu Mahallesi | MHP | %48,5 | %28,9 | %89,5 | 6.022 |
| Musalı Mahallesi | MHP | %50,0 | %32,8 | %96,4 | 640 |
| Mustafa Kemal Mahallesi | CHP | %4,1 | %19,5 | %88,6 | 1.753 |
| Osmaniye Mahallesi | MHP | %44,7 | %32,0 | %88,1 | 8.191 |
| Portakal Mahallesi | MHP | %38,2 | %30,9 | %87,8 | 1.548 |
| Resulköy Mahallesi | MHP | %62,5 | %25,6 | %95,5 | 629 |
| Sadiye Mahallesi | MHP | %58,9 | %33,7 | %95,0 | 280 |
| Sağlık Mahallesi | MHP | %47,5 | %27,3 | %86,7 | 8.662 |
| Selçuklar Mahallesi | AK Parti | %23,6 | %43,2 | %86,0 | 7.882 |
| Soğucak Mahallesi | MHP | %42,0 | %39,8 | %87,5 | 1.215 |
| Şahinpınarı Mahallesi | MHP | %53,9 | %31,4 | %96,3 | 108 |
| Tırtar Mahallesi | MHP | %42,7 | %42,3 | %97,4 | 309 |
| Toroslar Mahallesi | AK Parti | %23,9 | %37,7 | %88,0 | 5.631 |
| Tozkoparan Mahallesi | MHP | %48,6 | %31,9 | %88,9 | 9.756 |
| Turgut Türkalp Mahallesi | AK Parti | %28,5 | %30,2 | %88,3 | 3.473 |
| Turunçlu Mahallesi | AK Parti | %9,6 | %32,6 | %86,1 | 5.673 |
| Yalınayak Mahallesi | AK Parti | %34,8 | %38,0 | %87,7 | 3.173 |
| Yavca Mahallesi | MHP | %54,5 | %14,5 | %95,8 | 433 |
| Yeniköy Mahallesi | CHP | %37,5 | %23,4 | %89,7 | 300 |
| Yusuf Kılıç Mahallesi | MHP | %50,1 | %30,7 | %87,8 | 4.211 |
| Yüksekoluk Mahallesi | MHP | %34,0 | %25,9 | %95,8 | 335 |
| Zeki Ayan Mahallesi | MHP | %39,2 | %37,2 | %89,2 | 3.528 |
İlgili sonuçlar