Çatak 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları
Çatak sonuçlarında BDP %65,4 ile birinci, AK Parti %30,3 ile ikinci; fark 35,1 puan. BDP burada 30 büyükşehir ortalamasının (%3,1) 62,3 puan üstünde. 34 mahalle ve köy arasından 27'sinde BDP önde. BDP en güçlü Dalbastı Mahallesi (%98,1); AK Parti en güçlü Bilgi Mahallesi (%72,4). Katılım %87,5 (30 büyükşehir %89,5).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Çatak 2014 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi sonuçları — Çatak, Van, 30 büyükşehir karşılaştırması| Parti | Oy | Çatak | Van | 30 büyükşehir | Büyükşehirlere göre (puan) |
|---|
| BDP | 6.444 | %65,4 | %53,2 | %3,1 | +62,3 |
| AK Parti | 2.983 | %30,3 | %41,2 | %45,5 | −15,2 |
| BTP | 110 | %1,1 | %0,7 | %0,2 | +0,9 |
| Saadet | 92 | %0,9 | %1,3 | %1,7 | −0,7 |
| CHP | 59 | %0,6 | %0,8 | %31,0 | −30,4 |
| BBP | 48 | %0,5 | %0,5 | %0,7 | −0,2 |
| MHP | 34 | %0,3 | %0,7 | %13,6 | −13,3 |
| HAK-PAR | 23 | %0,2 | %0,3 | %0,1 | +0,1 |
| DP | 22 | %0,2 | %0,4 | %0,2 | +0,0 |
| HÜDA PAR | 19 | %0,2 | %0,7 | %0,1 | +0,0 |
| İp | 15 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Çatak seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 61 | 11.856 | 10.376 | %87,5 | 9.849 | 527 |
Çatak mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | BDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | BDP | %64,9 | %28,4 | %83,7 | 953 |
| Ağaçlık Mahallesi | AK Parti | %31,6 | %63,3 | %92,5 | 228 |
| Akçabük Mahallesi | BDP | %73,5 | %22,0 | %88,4 | 329 |
| Alacayar Mahallesi | BDP | %57,9 | %37,7 | %86,1 | 923 |
| Andiçen Mahallesi | BDP | %91,7 | %5,6 | %92,7 | 41 |
| Aşağınarlıca Mahallesi | AK Parti | %32,2 | %59,5 | %80,6 | 160 |
| Atlıhan Mahallesi | BDP | %85,1 | %13,1 | %97,3 | 488 |
| Bahçelievler Mahallesi | BDP | %61,7 | %34,5 | %87,6 | 825 |
| Bilgi Mahallesi | AK Parti | %24,4 | %72,4 | %94,3 | 706 |
| Boyunpınar Mahallesi | BDP | %64,8 | %31,7 | %80,9 | 183 |
| Cumhuriyet Mahallesi | BDP | %54,4 | %35,9 | %76,0 | 730 |
| Çılga Mahallesi | BDP | %77,8 | %11,9 | %100,5 | 187 |
| Dalbastı Mahallesi | BDP | %98,1 | %1,9 | %101,9 | 53 |
| Derebaşı Mahallesi | AK Parti | %24,4 | %71,5 | %91,4 | 139 |
| Dokuzdam Mahallesi | AK Parti | %22,3 | %72,3 | %61,4 | 166 |
| Eliaçık Mahallesi | AK Parti | %44,3 | %53,6 | %90,8 | 217 |
| Görentaş Mahallesi | BDP | %77,7 | %20,2 | %86,7 | 460 |
| Hacıosman Mahallesi | BDP | %90,6 | %6,0 | %87,9 | 140 |
| Işınlı Mahallesi | BDP | %77,8 | %19,8 | %88,9 | 190 |
| Kaçıt Mahallesi | BDP | %95,4 | %3,7 | %88,8 | 402 |
| Karşıyaka Mahallesi | BDP | %61,3 | %36,0 | %87,0 | 401 |
| Konalga Mahallesi | BDP | %84,9 | %11,7 | %88,8 | 669 |
| Korulu Mahallesi | BDP | %61,6 | %33,2 | %84,4 | 539 |
| Narlı Mahallesi | BDP | %88,4 | %8,8 | %93,7 | 286 |
| Onağıl Mahallesi | BDP | %73,3 | %23,6 | %86,5 | 230 |
| Övecek Mahallesi | BDP | %98,1 | %0,5 | %99,5 | 368 |
| Selçuklu Mahallesi | BDP | %47,4 | %38,2 | %87,1 | 209 |
| Sırmalı Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %55,7 | %88,3 | 282 |
| Sözveren Mahallesi | BDP | %81,2 | %14,0 | %88,4 | 249 |
| Sugeldi Mahallesi | BDP | %86,6 | %10,4 | %90,7 | 151 |
| Teknecik Mahallesi | BDP | %65,8 | %32,6 | %89,4 | 227 |
| Toyga Mahallesi | BDP | %64,3 | %28,0 | %95,7 | 230 |
| Uzuntekne Mahallesi | BDP | %65,0 | %32,8 | %78,1 | 242 |
| Yukarınarlıca Mahallesi | BDP | %84,9 | %13,0 | %79,1 | 253 |
İlgili sonuçlar