Kurucaşile 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Kurucaşile sonuçlarında AK Parti %31,0 ile birinci, MHP %28,1 ile ikinci; fark 2,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 12,4 puan altında. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %16,4 (+16,2 puan). 32 mahalle ve köy arasından 13'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Başköy (%61,3); MHP en güçlü Alapınar Köyü (%58,8). Katılım %88,8 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Kurucaşile 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Kurucaşile, Bartın, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Kurucaşile | Bartın | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 1.439 | %31,0 | %44,3 | %43,4 | −12,4 |
| MHP | 1.304 | %28,1 | %28,2 | %17,6 | +10,5 |
| CHP | 796 | %17,2 | %20,7 | %25,6 | −8,4 |
| Bağımsızlar | 760 | %16,4 | %0,6 | %0,2 | +16,2 |
| Saadet | 159 | %3,4 | %3,3 | %2,8 | +0,6 |
| BBP | 68 | %1,5 | %0,7 | %1,6 | −0,1 |
| BTP | 50 | %1,1 | %0,4 | %0,2 | +0,8 |
| HDP | 27 | %0,6 | %0,4 | %2,0 | −1,4 |
| İp | 20 | %0,4 | %0,5 | %0,3 | +0,2 |
| Ödp | 14 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
Kurucaşile seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 34 | 5.612 | 4.984 | %88,8 | 4.637 | 347 |
Kurucaşile mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alapınar Köyü | MHP | %13,7 | %58,8 | %91,4 | 116 |
| Aydoğmuş Köyü | MHP | %29,2 | %50,0 | %84,7 | 137 |
| Başköy | AK Parti | %61,3 | %18,0 | %92,4 | 316 |
| Curunlu Köyü | MHP | %30,8 | %35,4 | %88,5 | 78 |
| Çayaltı Köyü | MHP | %8,1 | %50,5 | %93,6 | 125 |
| Danişment Köyü | MHP | %22,3 | %57,4 | %95,1 | 102 |
| Demirci Köyü | Bağımsızlar | %21,7 | %10,9 | %77,4 | 62 |
| Dizlermezeci Köyü | Bağımsızlar | %22,8 | %20,4 | %91,2 | 238 |
| Elvanlar Köyü | AK Parti | %38,9 | %13,4 | %93,7 | 174 |
| Hacıköy | MHP | %18,2 | %36,4 | %81,2 | 85 |
| Hisarköy | MHP | %24,9 | %39,4 | %85,3 | 266 |
| İlyasgeçidi Köyü | AK Parti | %49,4 | %19,5 | %89,4 | 198 |
| Kaleköy | AK Parti | %38,3 | %30,8 | %92,5 | 159 |
| Kanatlı Köyü | MHP | %26,5 | %32,4 | %90,4 | 115 |
| Kapısuyu Köyü | Bağımsızlar | %19,3 | %15,7 | %73,0 | 115 |
| Karaman Köyü | AK Parti | %31,0 | %28,7 | %92,5 | 371 |
| Kargacak Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %15,8 | %82,8 | 151 |
| Kavaklı Köyü | AK Parti | %29,9 | %26,4 | %82,0 | 111 |
| Kirlikmüslimhoca Köyü | AK Parti | %38,2 | %14,7 | %90,0 | 80 |
| Kömeç Köyü | CHP | %22,0 | %11,0 | %94,2 | 104 |
| Liman Mahallesi | AK Parti | %36,0 | %24,7 | %87,1 | 472 |
| Meydan Köyü | AK Parti | %41,6 | %19,9 | %88,3 | 196 |
| Ovatekkeönü Köyü | MHP | %16,9 | %43,4 | %82,5 | 114 |
| Ömerler Köyü | MHP | %9,4 | %46,9 | %85,0 | 40 |
| Ömerler Mahallesi | AK Parti | %37,2 | %15,4 | %88,3 | 273 |
| Paşalılar Köyü | Bağımsızlar | %20,7 | %29,0 | %87,7 | 244 |
| Sarıderesi Köyü | Bağımsızlar | %27,3 | %11,8 | %93,5 | 230 |
| Şeyhler Köyü | AK Parti | %37,5 | %22,9 | %91,1 | 56 |
| Şile Mahallesi | AK Parti | %33,9 | %26,3 | %89,0 | 516 |
| Uğurlu Köyü | MHP | %14,5 | %57,5 | %90,0 | 219 |
| Yeniköy | CHP | %16,0 | %29,3 | %96,5 | 85 |
| Ziyaretköy | MHP | %27,3 | %47,7 | %79,7 | 64 |
İlgili sonuçlar