Beşiri 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Beşiri sonuçlarında BDP %50,1 ile birinci, AK Parti %38,2 ile ikinci; fark 11,9 puan. BDP burada Türkiye ortalamasının (%4,6) 45,5 puan üstünde. HÜDA PAR Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %7,9 (+7,7 puan). 63 mahalle ve köy arasından 34'ünde BDP önde. BDP en güçlü Kumgeçit Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Güvercinlik Köyü (%100,0). Katılım %87,2 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Beşiri 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Beşiri, Batman, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Beşiri | Batman | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| BDP | 6.950 | %50,1 | %52,5 | %4,6 | +45,5 |
| AK Parti | 5.303 | %38,2 | %32,8 | %43,4 | −5,2 |
| HÜDA PAR | 1.102 | %7,9 | %7,0 | %0,2 | +7,7 |
| BBP | 180 | %1,3 | %1,1 | %1,6 | −0,3 |
| CHP | 111 | %0,8 | %1,7 | %25,6 | −24,8 |
| Saadet | 77 | %0,6 | %2,9 | %2,8 | −2,2 |
| Ödp | 55 | %0,4 | %0,2 | %0,1 | +0,3 |
| HAK-PAR | 38 | %0,3 | %0,4 | %0,1 | +0,2 |
| MHP | 32 | %0,2 | %0,6 | %17,6 | −17,4 |
| TKP | 24 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
Beşiri seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 86 | 16.606 | 14.478 | %87,2 | 13.872 | 606 |
Beşiri mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | BDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alaca Köyü | BDP | %76,5 | %20,0 | %77,2 | 228 |
| Asmadere Köyü | AK Parti | %30,9 | %62,3 | %91,9 | 272 |
| Atbağı Köyü | BDP | %85,8 | %7,8 | %97,3 | 148 |
| Ayrancı Köyü | HÜDA PAR | %0,0 | %20,9 | %91,4 | 163 |
| Bağdu Mahallesi | AK Parti | %31,9 | %55,3 | %90,2 | 784 |
| Bahçeli Köyü | AK Parti | %48,2 | %50,4 | %89,8 | 322 |
| Başarı Köyü | AK Parti | %45,2 | %51,6 | %80,0 | 40 |
| Behrem Yoğun Mahallesi | BDP | %43,7 | %36,0 | %92,6 | 1.136 |
| Beşpınar Köyü | AK Parti | %35,6 | %58,9 | %80,0 | 706 |
| Beyçayırı Köyü | BDP | %50,1 | %12,8 | %96,7 | 363 |
| Bilek Köyü | BDP | %58,8 | %36,3 | %82,6 | 201 |
| Cumhuriyet Mahallesi | BDP | %82,9 | %9,1 | %96,5 | 346 |
| Çakıllı Köyü | BDP | %49,4 | %41,8 | %93,0 | 86 |
| Çavuşbayırı Köyü | AK Parti | %18,2 | %81,8 | %78,6 | 14 |
| Çevrimova Köyü | BDP | %57,8 | %31,1 | %81,7 | 683 |
| Çığırlı Köyü | BDP | %43,9 | %33,3 | %92,2 | 64 |
| Dağyolu Köyü | AK Parti | %30,1 | %65,6 | %86,2 | 109 |
| Danalı Köyü | AK Parti | %35,0 | %57,5 | %90,5 | 380 |
| Dayılar Köyü | BDP | %80,5 | %17,1 | %79,1 | 158 |
| Değirmenüstü Köyü | HÜDA PAR | %32,9 | %28,9 | %82,4 | 193 |
| Deveboynu Köyü | BDP | %38,1 | %31,7 | %82,5 | 80 |
| Doğankavak Köyü | BDP | %46,3 | %45,2 | %76,1 | 787 |
| Doğanpazarı Köyü | BDP | %73,8 | %19,0 | %94,1 | 51 |
| Durucak Köyü | AK Parti | %32,1 | %63,0 | %92,7 | 412 |
| Esence Köyü | BDP | %62,7 | %30,7 | %89,4 | 188 |
| Eskihamur Köyü | AK Parti | %44,3 | %52,4 | %85,4 | 350 |
| Güvercinlik Köyü | AK Parti | %0,0 | %100,0 | %50,0 | 22 |
| Ilıca Köyü | HÜDA PAR | %21,5 | %23,1 | %63,2 | 201 |
| Işıkveren Köyü | BDP | %50,8 | %49,2 | %79,7 | 74 |
| İkiköprü-Karaduman Mahallesi | HÜDA PAR | %32,4 | %24,7 | %95,1 | 283 |
| İkiköprü-Kıyanç Mahallesi | BDP | %58,6 | %33,1 | %95,2 | 771 |
| İkiköprü-Turgut Özal Mahallesi | BDP | %55,7 | %36,8 | %95,5 | 839 |
| İkiyaka Köyü | AK Parti | %36,4 | %63,6 | %62,9 | 35 |
| İnpınar Köyü | BDP | %49,3 | %49,3 | %77,1 | 96 |
| Karatepe Köyü | AK Parti | %6,0 | %94,0 | %96,2 | 52 |
| Kaşüstü Köyü | AK Parti | %41,0 | %59,0 | %95,1 | 41 |
| Kayatepe Köyü | BDP | %63,4 | %28,0 | %77,3 | 110 |
| Kobin Mahallesi | BDP | %53,6 | %33,4 | %94,2 | 1.023 |
| Kumçay Köyü | AK Parti | %37,8 | %60,0 | %80,4 | 112 |
| Kumgeçit Köyü | BDP | %100,0 | %0,0 | %58,1 | 31 |
| Kurukavak Köyü | AK Parti | %17,5 | %80,0 | %63,5 | 63 |
| Kuşçukuru Köyü | BDP | %48,7 | %42,1 | %88,6 | 88 |
| Kütüklü Köyü | AK Parti | %19,7 | %80,3 | %87,0 | 77 |
| Mehmet Yatkın Mahallesi | AK Parti | %40,0 | %46,1 | %90,4 | 810 |
| Oğuz Köyü | AK Parti | %40,2 | %50,6 | %78,4 | 227 |
| Otluca Köyü | AK Parti | %41,0 | %57,1 | %83,6 | 128 |
| Örmegöze Köyü | AK Parti | %16,1 | %81,5 | %84,1 | 207 |
| Samanlı Köyü | BDP | %77,2 | %14,0 | %93,7 | 127 |
| Şehit Nihat Özcan Mahallesi | AK Parti | %39,3 | %46,5 | %92,4 | 813 |
| Tekağaç Köyü | BDP | %61,7 | %34,0 | %74,7 | 277 |
| Tepecik Köyü | BDP | %87,8 | %10,8 | %82,8 | 99 |
| Uğurca Köyü | BDP | %61,5 | %23,1 | %76,5 | 17 |
| Üçkuyular Köyü | BDP | %93,3 | %0,0 | %77,3 | 22 |
| Yakacık Köyü | BDP | %71,4 | %28,6 | %70,0 | 50 |
| Yalınca Köyü | AK Parti | %21,7 | %73,9 | %85,2 | 27 |
| Yalınkavak Köyü | AK Parti | %32,8 | %63,8 | %75,6 | 156 |
| Yarımtaş Köyü | BDP | %64,2 | %20,9 | %86,4 | 88 |
| Yazıhan Köyü | BDP | %62,2 | %29,7 | %62,3 | 61 |
| Yenipınar Köyü | BDP | %91,6 | %5,9 | %83,4 | 731 |
| Yeniyol Köyü | BDP | %87,5 | %11,1 | %85,7 | 84 |
| Yeşiloba Köyü | BDP | %98,3 | %1,7 | %76,3 | 80 |
| Yolkonak Köyü | AK Parti | %26,1 | %63,0 | %83,6 | 55 |
| Yontukyazı Köyü | BDP | %97,9 | %1,4 | %77,8 | 365 |
İlgili sonuçlar