Mutki 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Mutki sonuçlarında AK Parti %60,9 ile birinci, BDP %15,2 ile ikinci; fark 45,7 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 17,5 puan üstünde. BDP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %15,2 (+10,7 puan). 71 mahalle ve köy arasından 56'sında AK Parti önde. AK Parti en güçlü Bağarası Köyü (%98,7); BDP en güçlü Yenidoğan Köyü (%60,2). Katılım %85,0 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Mutki 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Mutki, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Mutki | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.543 | %60,9 | %43,0 | %43,4 | +17,5 |
| BDP | 2.138 | %15,2 | %38,0 | %4,6 | +10,7 |
| Saadet | 1.777 | %12,7 | %4,5 | %2,8 | +9,9 |
| DP | 665 | %4,7 | %4,4 | %0,7 | +4,0 |
| BBP | 604 | %4,3 | %1,6 | %1,6 | +2,7 |
| MHP | 133 | %0,9 | %4,4 | %17,6 | −16,7 |
| CHP | 123 | %0,9 | %1,5 | %25,6 | −24,7 |
| TKP | 41 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
Mutki seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 84 | 17.063 | 14.510 | %85,0 | 14.024 | 486 |
Mutki mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | BDP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Açıkalan Köyü | AK Parti | %61,9 | %25,2 | %70,7 | 215 |
| Akçaağaç Köyü | AK Parti | %83,4 | %0,4 | %91,4 | 303 |
| Akıncı Köyü | AK Parti | %50,0 | %27,5 | %88,0 | 92 |
| Akpınar Köyü | AK Parti | %57,0 | %0,0 | %82,6 | 184 |
| Alatoprak Köyü | AK Parti | %60,3 | %27,6 | %92,3 | 65 |
| Alıcık Köyü | AK Parti | %74,6 | %23,1 | %92,3 | 142 |
| Alkoyun Köyü | AK Parti | %80,8 | %0,0 | %95,6 | 204 |
| Aydemir Köyü | AK Parti | %60,7 | %25,0 | %78,4 | 37 |
| Bağarası Köyü | AK Parti | %98,7 | %0,4 | %82,2 | 275 |
| Ballı Köyü | AK Parti | %83,6 | %5,9 | %81,9 | 193 |
| Beşevler Köyü | Saadet | %8,4 | %0,0 | %92,5 | 106 |
| Boğazönü Köyü | AK Parti | %42,8 | %40,5 | %88,1 | 698 |
| Bozburun Köyü | AK Parti | %54,5 | %2,2 | %64,2 | 282 |
| Çatalerik Köyü | AK Parti | %87,1 | %4,4 | %81,1 | 281 |
| Çatalsöğüt Köyü | AK Parti | %69,7 | %20,6 | %84,5 | 200 |
| Çaygeçit Köyü | AK Parti | %87,0 | %0,0 | %104,2 | 24 |
| Çayırlı Köyü | AK Parti | %97,6 | %0,0 | %78,3 | 157 |
| Çığır Köyü | AK Parti | %66,8 | %11,8 | %85,3 | 733 |
| Çiğdemalan Köyü | AK Parti | %46,2 | %7,0 | %55,5 | 265 |
| Çitliyol Köyü | AK Parti | %79,7 | %4,4 | %82,2 | 393 |
| Dağarcık Köyü | AK Parti | %78,4 | %4,9 | %88,8 | 134 |
| Dağlık Köyü | AK Parti | %89,1 | %0,8 | %97,6 | 254 |
| Dereyolu Köyü | Saadet | %26,6 | %22,8 | %88,0 | 399 |
| Ekizler Köyü | AK Parti | %85,6 | %0,0 | %58,6 | 377 |
| Erler Köyü | Saadet | %29,6 | %2,8 | %93,3 | 462 |
| Geyikpınar Köyü | AK Parti | %66,1 | %13,0 | %84,3 | 490 |
| Göztepe Köyü | AK Parti | %92,6 | %0,4 | %97,3 | 291 |
| Gümüşkanat Köyü | AK Parti | %76,9 | %14,9 | %86,0 | 143 |
| İkizler Köyü | AK Parti | %80,6 | %8,9 | %84,7 | 681 |
| Kapaklı Köyü | AK Parti | %78,3 | %17,4 | %100,0 | 95 |
| Kapıkaya Köyü | BBP | %28,6 | %9,5 | %77,8 | 27 |
| Karabudak Köyü | AK Parti | %82,4 | %10,5 | %87,1 | 186 |
| Kaşak Köyü | AK Parti | %51,9 | %4,7 | %97,2 | 109 |
| Kaşıklı Köyü | AK Parti | %90,3 | %0,0 | %106,9 | 29 |
| Kavakbaşı-Arpalıseki Mahallesi | Saadet | %36,3 | %13,7 | %92,3 | 325 |
| Kavakbaşı-Cami Mahallesi | Saadet | %23,6 | %26,4 | %93,6 | 125 |
| Kavakbaşı-Çimen Mahallesi | AK Parti | %86,4 | %4,5 | %61,1 | 113 |
| Kavakbaşı-Gölbaşı Mahallesi | Saadet | %29,3 | %19,9 | %77,2 | 259 |
| Kavakbaşı-Orta Mahallesi | AK Parti | %54,8 | %11,4 | %89,9 | 208 |
| Kavakbaşı-Yeni Mahallesi | AK Parti | %50,3 | %12,9 | %92,2 | 166 |
| Kavakbaşı-Yüksekova Mahallesi | AK Parti | %53,8 | %25,6 | %83,3 | 102 |
| Kayabaşı Köyü | AK Parti | %75,7 | %12,8 | %92,6 | 271 |
| Kayran Köyü | DP | %16,0 | %6,7 | %85,9 | 375 |
| Kocainiş Köyü | AK Parti | %69,5 | %0,0 | %63,4 | 238 |
| Kovanlı Köyü | AK Parti | %93,0 | %2,0 | %79,5 | 132 |
| Koyunlu Köyü | AK Parti | %71,2 | %22,5 | %78,6 | 777 |
| Kuşdili Köyü | Saadet | %14,7 | %2,1 | %89,9 | 159 |
| Küllüce Köyü | AK Parti | %71,3 | %23,0 | %96,5 | 314 |
| Meydan Köyü | AK Parti | %85,0 | %12,1 | %90,6 | 202 |
| Oluklu Köyü | AK Parti | %80,9 | %7,8 | %98,3 | 117 |
| Özenli Köyü | AK Parti | %62,7 | %26,1 | %95,2 | 166 |
| Pınarbaşı Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %36,8 | %87,8 | 650 |
| Salman Köyü | AK Parti | %87,8 | %6,1 | %59,0 | 278 |
| Sarıçiçek Köyü | AK Parti | %52,8 | %33,3 | %61,3 | 62 |
| Sekiliyazı Köyü | AK Parti | %59,6 | %17,4 | %98,3 | 116 |
| Taşboğaz Köyü | AK Parti | %81,6 | %11,8 | %97,6 | 82 |
| Taşlı Pınar Mahallesi | BDP | %26,8 | %42,9 | %83,8 | 142 |
| Tolgalı Köyü | AK Parti | %76,2 | %10,6 | %86,9 | 175 |
| Uran Köyü | AK Parti | %66,5 | %0,3 | %95,5 | 336 |
| Uzunyar Köyü | AK Parti | %54,4 | %15,8 | %98,4 | 61 |
| Üçadım Köyü | AK Parti | %93,2 | %5,4 | %77,3 | 97 |
| Üstyayla Köyü | AK Parti | %80,0 | %16,0 | %86,7 | 30 |
| Yalıntaş Köyü | AK Parti | %94,0 | %0,4 | %93,6 | 250 |
| Yanıkçakır Köyü | BBP | %36,7 | %7,3 | %90,0 | 291 |
| Yazıcık Köyü | AK Parti | %56,9 | %4,9 | %81,4 | 183 |
| Yeni Mahallesi | BDP | %38,3 | %42,7 | %84,8 | 587 |
| Yenibağ Mahallesi | BDP | %40,3 | %46,2 | %92,6 | 136 |
| Yenidoğan Köyü | BDP | %37,8 | %60,2 | %95,3 | 424 |
| Yeniköy | BDP | %25,9 | %40,7 | %69,2 | 39 |
| Yumrumeşe Köyü | AK Parti | %92,6 | %7,4 | %75,0 | 36 |
| Yuvalıdam Köyü | AK Parti | %48,1 | %6,8 | %84,6 | 513 |
İlgili sonuçlar