Şemdinli 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Şemdinli sonuçlarında BDP %49,8 ile birinci, AK Parti %44,2 ile ikinci; fark 5,6 puan. BDP burada Türkiye ortalamasının (%4,6) 45,2 puan üstünde. 31 mahalle ve köy arasından 17'sinde BDP önde. BDP en güçlü Bozyamaç Köyü (%91,7); AK Parti en güçlü Derecik-Merkez Mahallesi (%80,7). Katılım %89,8 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Şemdinli 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Şemdinli, Hakkari, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Şemdinli | Hakkari | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| BDP | 12.455 | %49,8 | %69,3 | %4,6 | +45,2 |
| AK Parti | 11.063 | %44,2 | %24,6 | %43,4 | +0,8 |
| BBP | 878 | %3,5 | %2,9 | %1,6 | +1,9 |
| Saadet | 489 | %2,0 | %0,9 | %2,8 | −0,8 |
| TKP | 137 | %0,5 | %0,4 | %0,1 | +0,4 |
Şemdinli seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 98 | 29.307 | 26.312 | %89,8 | 25.022 | 1.290 |
Şemdinli mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | BDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alan Köyü | BDP | %58,3 | %35,5 | %78,0 | 337 |
| Altınsu Köyü | BDP | %82,7 | %13,8 | %81,5 | 2.275 |
| Anadağ Köyü | BDP | %69,3 | %27,2 | %85,8 | 1.290 |
| Bağlar Köyü | BDP | %88,4 | %9,3 | %95,9 | 367 |
| Beşevler Mahallesi | BDP | %55,2 | %39,2 | %80,6 | 1.720 |
| Beyyurdu Köyü | AK Parti | %23,8 | %70,7 | %81,0 | 316 |
| Boğazköy | AK Parti | %45,4 | %51,9 | %99,8 | 423 |
| Bozyamaç Köyü | BDP | %91,7 | %5,3 | %85,0 | 200 |
| Çatalca Köyü | BDP | %91,2 | %7,2 | %98,9 | 614 |
| Çubuklu Köyü | BDP | %73,5 | %26,5 | %101,2 | 163 |
| Derecik-Balkaya Mahallesi | AK Parti | %32,1 | %55,6 | %95,8 | 833 |
| Derecik-Güney Mahallesi | BDP | %61,6 | %32,9 | %100,2 | 433 |
| Derecik-Hacıbey Mahallesi | BDP | %50,0 | %45,1 | %99,5 | 547 |
| Derecik-Merkez Mahallesi | AK Parti | %15,1 | %80,7 | %94,1 | 663 |
| Derecik-Orta Mahallesi | AK Parti | %26,2 | %54,4 | %89,7 | 726 |
| Derecik-Vapurtepe Mahallesi | AK Parti | %29,9 | %66,1 | %98,7 | 543 |
| Gelişen Köyü | AK Parti | %41,0 | %56,0 | %99,7 | 2.133 |
| Günyazı Köyü | BDP | %80,8 | %17,5 | %97,7 | 1.281 |
| Karşıyaka Mahallesi | BDP | %57,7 | %34,5 | %83,6 | 1.350 |
| Kayalar Köyü | BDP | %48,2 | %45,8 | %96,9 | 1.147 |
| Konur Köyü | AK Parti | %39,0 | %50,4 | %92,3 | 601 |
| Korgan Köyü | AK Parti | %33,6 | %59,7 | %87,6 | 2.699 |
| Navşar Mahallesi | AK Parti | %32,5 | %56,1 | %80,8 | 3.399 |
| Ortaklar Köyü | AK Parti | %21,6 | %70,1 | %95,4 | 807 |
| Öveç Köyü | BDP | %55,0 | %40,5 | %85,9 | 327 |
| Tekeli Köyü | BDP | %78,7 | %16,3 | %95,1 | 1.222 |
| Tütünlü Köyü | AK Parti | %19,8 | %78,4 | %100,1 | 810 |
| Uğuraçan Köyü | AK Parti | %44,2 | %51,6 | %99,5 | 393 |
| Yayla Mahallesi | BDP | %59,7 | %33,8 | %81,8 | 198 |
| Yaylapınar Köyü | AK Parti | %21,2 | %75,8 | %96,5 | 456 |
| Yeni Mahallesi | BDP | %57,0 | %35,7 | %81,7 | 1.034 |
İlgili sonuçlar