Samandağ 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Samandağ sonuçlarında CHP %75,0 ile birinci, İp %12,8 ile ikinci; fark 62,2 puan. CHP burada Türkiye ortalamasının (%25,6) 49,4 puan üstünde. İp Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %12,8 (+12,6 puan). 42 mahalle ve köy arasından 30'unda CHP önde. CHP en güçlü Ataköy Mahallesi (%98,0); İp en güçlü Fidanlı Mahallesi (%28,6). Katılım %84,4 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Samandağ 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Samandağ, Hatay, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Samandağ | Hatay | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| CHP | 46.439 | %75,0 | %35,3 | %25,6 | +49,4 |
| İp | 7.952 | %12,8 | %1,5 | %0,3 | +12,6 |
| AK Parti | 2.801 | %4,5 | %38,5 | %43,4 | −38,9 |
| HDP | 2.713 | %4,4 | %1,6 | %2,0 | +2,4 |
| MHP | 1.437 | %2,3 | %19,2 | %17,6 | −15,3 |
| TKP | 312 | %0,5 | %0,7 | %0,1 | +0,4 |
| BTP | 106 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,1 |
| Saadet | 61 | %0,1 | %1,6 | %2,8 | −2,7 |
| HAK-PAR | 53 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| BBP | 36 | %0,1 | %0,6 | %1,6 | −1,5 |
Samandağ seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 261 | 75.273 | 63.505 | %84,4 | 61.910 | 1.595 |
Samandağ mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | CHP | İp | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ataköy Mahallesi | CHP | %98,0 | %0,8 | %89,3 | 754 |
| Atatürk Mahallesi | CHP | %68,7 | %22,8 | %81,8 | 6.201 |
| Avcılar Mahallesi | CHP | %97,0 | %1,3 | %91,6 | 596 |
| Batıayaz Mahallesi | AK Parti | %12,5 | %1,6 | %91,3 | 620 |
| Büyükoba Mahallesi | AK Parti | %13,9 | %10,7 | %94,9 | 272 |
| Cemal Gürsel Mahallesi | CHP | %67,7 | %25,7 | %81,9 | 2.958 |
| Ceylandere Mahallesi | AK Parti | %8,4 | %6,3 | %96,3 | 162 |
| Cumhuriyet Mahallesi | CHP | %72,7 | %17,8 | %81,9 | 3.881 |
| Çamlıyayla Mahallesi | AK Parti | %17,2 | %1,6 | %102,1 | 140 |
| Çanakoluk Mahallesi | CHP | %97,0 | %1,8 | %90,7 | 627 |
| Çiğdede Mahallesi | CHP | %72,5 | %19,4 | %83,9 | 4.035 |
| Çöğürlü Mahallesi | CHP | %97,5 | %0,7 | %77,6 | 1.944 |
| Çubuklu Mahallesi | AK Parti | %4,7 | %10,6 | %86,4 | 317 |
| Değirmenbaşı Mahallesi | CHP | %86,4 | %11,7 | %86,5 | 2.275 |
| Deniz Mahallesi | CHP | %81,2 | %13,1 | %82,6 | 3.410 |
| Eriklikuyu Mahallesi | MHP | %16,1 | %5,1 | %92,1 | 433 |
| Fidanlı Mahallesi | CHP | %68,7 | %28,6 | %90,1 | 787 |
| Gözene Mahallesi | CHP | %91,1 | %1,9 | %94,1 | 947 |
| Hıdırbey Mahallesi | AK Parti | %19,6 | %14,3 | %96,1 | 488 |
| Huzurlu Mahallesi | CHP | %97,1 | %1,6 | %85,0 | 994 |
| Kapısuyu Mahallesi | CHP | %52,5 | %2,7 | %92,2 | 1.269 |
| Karaçay Mahallesi | CHP | %81,2 | %1,3 | %86,1 | 1.653 |
| Koyunoğlu Mahallesi | CHP | %91,3 | %1,7 | %85,9 | 2.447 |
| Kurtderesi Mahallesi | CHP | %83,4 | %12,2 | %84,0 | 3.601 |
| Kuşalanı Mahallesi | CHP | %86,5 | %9,6 | %79,4 | 3.083 |
| Mağaracık Mahallesi | CHP | %87,9 | %7,6 | %81,9 | 2.967 |
| Meydan Mahallesi | HDP | %30,1 | %1,8 | %84,6 | 1.815 |
| Mızraklı Mahallesi | CHP | %74,0 | %23,2 | %85,9 | 3.190 |
| Seldiren Mahallesi | AK Parti | %4,0 | %2,9 | %95,3 | 316 |
| Sutaşı Mahallesi | CHP | %83,8 | %5,7 | %78,2 | 3.686 |
| Şükrü Kanatlı Mahallesi | CHP | %69,6 | %11,2 | %84,6 | 850 |
| Tekebaşı Mahallesi | CHP | %78,9 | %14,4 | %79,1 | 5.270 |
| Tomruksuyu Mahallesi | CHP | %95,9 | %3,4 | %87,7 | 2.217 |
| Uzunbağ Mahallesi | CHP | %80,5 | %5,6 | %88,2 | 2.283 |
| Vakıfköy Mahallesi | HDP | %30,6 | %15,3 | %88,1 | 84 |
| Yaylıca Mahallesi | CHP | %72,1 | %26,8 | %92,6 | 1.957 |
| Yeni Mahallesi | CHP | %71,9 | %22,3 | %85,9 | 4.192 |
| Yeniköy Mahallesi | AK Parti | %24,8 | %14,4 | %100,0 | 169 |
| Yeşilada Mahallesi | CHP | %79,4 | %11,6 | %80,7 | 778 |
| Yeşilköy Mahallesi | CHP | %83,0 | %12,1 | %90,0 | 1.038 |
| Yeşilyazı Mahallesi | CHP | %85,6 | %1,0 | %92,8 | 111 |
| Yoğunoluk Mahallesi | AK Parti | %16,9 | %10,6 | %96,5 | 456 |
İlgili sonuçlar