Akpınar 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Akpınar sonuçlarında AK Parti %35,7 ile birinci, MHP %33,2 ile ikinci; fark 2,5 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 7,7 puan altında. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,2 (+15,6 puan). 32 mahalle ve köy arasından 14'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Pekmezci Köyü (%65,0); MHP en güçlü Himmetuşağı Köyü (%87,3). Katılım %91,7 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Akpınar 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Akpınar, Kırşehir, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Akpınar | Kırşehir | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 2.036 | %35,7 | %40,0 | %43,4 | −7,7 |
| MHP | 1.895 | %33,2 | %30,3 | %17,6 | +15,6 |
| CHP | 1.333 | %23,4 | %22,0 | %25,6 | −2,2 |
| Saadet | 329 | %5,8 | %3,5 | %2,8 | +3,0 |
| DP | 40 | %0,7 | %0,3 | %0,7 | −0,0 |
| BBP | 31 | %0,5 | %1,1 | %1,6 | −1,0 |
| İp | 17 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| BTP | 15 | %0,3 | %0,0 | %0,2 | +0,0 |
| Millet | 7 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| Ödp | 4 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,1 |
Akpınar seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 37 | 6.417 | 5.884 | %91,7 | 5.707 | 177 |
Akpınar mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Alipaşa Mahallesi | AK Parti | %41,4 | %33,9 | %94,9 | 334 |
| Alişar Köyü | AK Parti | %63,3 | %10,1 | %93,4 | 182 |
| Aşağıhomurlu Köyü | AK Parti | %38,9 | %26,2 | %89,1 | 460 |
| Boyalık Köyü | MHP | %25,6 | %44,4 | %97,9 | 95 |
| Büyükabdiuşağı Köyü | MHP | %26,9 | %43,8 | %79,3 | 348 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %42,4 | %16,2 | %94,6 | 312 |
| Çalıburnu Köyü | AK Parti | %35,5 | %34,3 | %97,6 | 170 |
| Çayözü Köyü | CHP | %31,8 | %31,8 | %95,8 | 95 |
| Çebişler Köyü | MHP | %22,8 | %52,6 | %96,6 | 59 |
| Çelebiuşağı Köyü | MHP | %16,7 | %66,7 | %100,0 | 12 |
| Çiftlikmehmetağa Köyü | AK Parti | %50,6 | %42,7 | %93,8 | 258 |
| Çiftliksarıkaya Köyü | AK Parti | %57,5 | %12,5 | %88,9 | 90 |
| Demirci Köyü | MHP | %24,0 | %56,0 | %83,7 | 92 |
| Deveci Köyü | AK Parti | %54,3 | %22,5 | %91,2 | 171 |
| Durmuşlu Köyü | CHP | %27,3 | %18,2 | %84,6 | 13 |
| Eldeleklidemirel Köyü | AK Parti | %35,7 | %28,6 | %87,5 | 48 |
| Eldelekliortaoba Köyü | AK Parti | %39,8 | %20,5 | %97,8 | 89 |
| Eşrefli Köyü | AK Parti | %40,5 | %28,6 | %91,5 | 47 |
| Gülveren Köyü | CHP | %13,3 | %26,7 | %80,0 | 20 |
| Hacı Hüseyin Efendi Mahallesi | CHP | %36,2 | %17,2 | %93,8 | 585 |
| Hacımirza Köyü | MHP | %17,0 | %38,6 | %94,7 | 94 |
| Hacıselimli Köyü | MHP | %11,1 | %63,3 | %88,6 | 105 |
| Hanyerisarıkaya Köyü | AK Parti | %49,8 | %37,7 | %95,8 | 308 |
| Himmetuşağı Köyü | MHP | %8,5 | %87,3 | %96,0 | 150 |
| Kaleyazı Mahallesi | CHP | %19,3 | %31,8 | %91,5 | 307 |
| Karaova Köyü | MHP | %24,0 | %57,8 | %95,0 | 238 |
| Kelismailuşağı Köyü | MHP | %12,7 | %59,1 | %85,9 | 262 |
| Köşker Köyü | AK Parti | %43,6 | %26,4 | %87,1 | 480 |
| Pekmezci Köyü | AK Parti | %65,0 | %10,7 | %93,1 | 203 |
| Sofrazlı Köyü | MHP | %34,6 | %51,0 | %89,0 | 118 |
| Şirinevler Mahallesi | CHP | %26,7 | %33,9 | %93,5 | 429 |
| Yenidoğan Mahallesi | CHP | %29,2 | %19,0 | %93,8 | 243 |
İlgili sonuçlar