Eşme 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Eşme sonuçlarında AK Parti %42,9 ile birinci, CHP %33,1 ile ikinci; fark 9,8 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 0,4 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,1 (+7,5 puan). 68 mahalle ve köy arasından 37'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Oymalı Köyü (%86,8); CHP en güçlü Hardallı Köyü (%75,5). Katılım %93,3 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Eşme 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Eşme, Uşak, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Eşme | Uşak | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 10.832 | %42,9 | %42,2 | %43,4 | −0,4 |
| CHP | 8.350 | %33,1 | %26,2 | %25,6 | +7,5 |
| MHP | 5.444 | %21,6 | %27,3 | %17,6 | +4,0 |
| Ödp | 188 | %0,7 | %0,4 | %0,1 | +0,6 |
| BBP | 152 | %0,6 | %1,5 | %1,6 | −1,0 |
| DSP | 87 | %0,3 | %0,6 | %0,3 | +0,0 |
| İp | 86 | %0,3 | %0,3 | %0,3 | +0,1 |
| BTP | 83 | %0,3 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
Eşme seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 126 | 27.989 | 26.106 | %93,3 | 25.222 | 884 |
Eşme mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Ağabey Köyü | AK Parti | %49,4 | %31,1 | %94,7 | 760 |
| Ahmetler Köyü | AK Parti | %58,0 | %15,2 | %88,1 | 938 |
| Akçaköy | AK Parti | %43,1 | %41,5 | %98,5 | 66 |
| Alahabalı Köyü | AK Parti | %72,8 | %10,9 | %99,5 | 185 |
| Alıçlı Köyü | AK Parti | %50,0 | %18,6 | %99,0 | 105 |
| Araplar Köyü | AK Parti | %36,4 | %35,2 | %98,3 | 177 |
| Armutlu Köyü | CHP | %38,2 | %42,3 | %92,9 | 693 |
| Aydınlı Köyü | CHP | %17,5 | %61,4 | %85,3 | 68 |
| Balabancı Köyü | AK Parti | %37,3 | %35,8 | %95,8 | 214 |
| Bekişli Köyü | CHP | %13,2 | %74,9 | %100,0 | 168 |
| Bozlar Köyü | AK Parti | %54,9 | %27,9 | %99,1 | 214 |
| Caberler Köyü | AK Parti | %40,0 | %26,7 | %104,4 | 45 |
| Camili Köyü | AK Parti | %73,8 | %26,2 | %93,3 | 45 |
| Cemalçavuş Köyü | AK Parti | %44,2 | %10,4 | %95,2 | 83 |
| Cevizli Köyü | CHP | %15,8 | %69,5 | %102,2 | 93 |
| Çalıkhasan Köyü | AK Parti | %40,4 | %13,5 | %93,5 | 62 |
| Çaykışla Köyü | AK Parti | %64,8 | %7,1 | %98,9 | 276 |
| Davutlar Köyü | MHP | %37,3 | %17,8 | %96,9 | 127 |
| Delibaşlı Köyü | MHP | %25,4 | %12,4 | %97,3 | 183 |
| Dereköy | AK Parti | %62,4 | %14,2 | %93,8 | 384 |
| Dereli Köyü | AK Parti | %44,6 | %25,4 | %95,2 | 208 |
| Dervişli Köyü | AK Parti | %64,7 | %12,2 | %95,9 | 462 |
| Elvanlar Mahallesi | AK Parti | %46,7 | %32,8 | %92,3 | 1.862 |
| Emirli Köyü | AK Parti | %79,7 | %9,4 | %93,0 | 71 |
| Eşmeli Köyü | AK Parti | %43,7 | %24,9 | %94,2 | 224 |
| Eşmetaş Köyü | AK Parti | %65,7 | %9,3 | %94,8 | 250 |
| Gökçukur Köyü | CHP | %20,8 | %45,8 | %108,7 | 23 |
| Güllü Köyü | CHP | %28,6 | %43,3 | %92,0 | 813 |
| Güllübağ Köyü | CHP | %18,8 | %49,6 | %95,0 | 420 |
| Güney Köyü | CHP | %24,1 | %44,4 | %95,7 | 117 |
| Günyaka Köyü | AK Parti | %50,8 | %7,8 | %97,8 | 135 |
| Hamamdere Köyü | AK Parti | %45,5 | %20,0 | %98,6 | 147 |
| Hardallı Köyü | CHP | %24,5 | %75,5 | %100,0 | 49 |
| İsalar Köyü | CHP | %17,0 | %48,9 | %97,8 | 90 |
| İstasyon Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %37,2 | %90,1 | 2.704 |
| Kandemirler Köyü | CHP | %32,4 | %36,6 | %89,4 | 160 |
| Karaahmetli Köyü | MHP | %37,5 | %21,8 | %97,0 | 932 |
| Karabacaklı Köyü | CHP | %40,1 | %40,7 | %98,8 | 173 |
| Karacaömerli Köyü | AK Parti | %52,9 | %20,2 | %99,0 | 105 |
| Katrancılar Köyü | CHP | %26,2 | %65,6 | %96,8 | 63 |
| Kayalı Köyü | AK Parti | %54,5 | %20,3 | %95,4 | 560 |
| Kayapınar Köyü | CHP | %28,2 | %50,8 | %96,6 | 416 |
| Kazaklar Köyü | CHP | %22,8 | %63,2 | %95,8 | 119 |
| Keklikli Köyü | CHP | %20,4 | %43,4 | %95,6 | 293 |
| Kemer Mahallesi | AK Parti | %55,2 | %31,3 | %94,3 | 283 |
| Kıranköy | AK Parti | %38,8 | %38,1 | %96,2 | 529 |
| Kocabey Köyü | AK Parti | %64,5 | %9,2 | %97,5 | 80 |
| Kolankaya Köyü | MHP | %31,8 | %23,2 | %93,7 | 221 |
| Konak Köyü | AK Parti | %67,3 | %6,1 | %98,6 | 207 |
| Köseler Köyü | AK Parti | %45,0 | %14,7 | %94,1 | 119 |
| Köylüoğlu Köyü | CHP | %34,8 | %39,8 | %98,1 | 259 |
| Manavlı Köyü | MHP | %28,6 | %27,1 | %101,4 | 69 |
| Narıncalı Köyü | MHP | %25,5 | %30,9 | %100,0 | 56 |
| Narlı Köyü | CHP | %30,7 | %44,8 | %96,0 | 174 |
| Oymalı Köyü | AK Parti | %86,8 | %2,1 | %94,5 | 201 |
| Puslu Köyü | CHP | %21,0 | %44,4 | %96,3 | 327 |
| Saraycık Köyü | AK Parti | %42,7 | %24,0 | %94,8 | 807 |
| Şehitalibey Mahallesi | AK Parti | %45,5 | %34,6 | %87,4 | 3.973 |
| Şehitli Köyü | CHP | %33,1 | %44,8 | %97,4 | 154 |
| Takmak Köyü | AK Parti | %44,9 | %26,5 | %94,0 | 470 |
| Uluyayla Köyü | AK Parti | %52,7 | %6,5 | %98,9 | 370 |
| Üçeylül Mahallesi | AK Parti | %44,2 | %38,2 | %91,8 | 1.639 |
| Yaylaköy | MHP | %37,5 | %14,3 | %91,8 | 61 |
| Yeleğen-Hürriyet Mahallesi | CHP | %31,0 | %59,3 | %96,2 | 1.050 |
| Yeleğen-İstiklal Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %34,6 | %94,0 | 700 |
| Yeleğen-Yıldırımlar Mahallesi | CHP | %40,6 | %42,4 | %100,0 | 177 |
| Yeniköy | CHP | %19,3 | %72,8 | %86,1 | 137 |
| Yeşilkavak Köyü | CHP | %34,4 | %41,3 | %96,9 | 644 |
İlgili sonuçlar