Yalova Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları
Yalova Merkez sonuçlarında AK Parti %42,1 ile birinci, CHP %38,2 ile ikinci; fark 3,9 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%43,4) 1,3 puan altında. CHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %38,2 (+12,6 puan). 26 mahalle ve köy arasından 17'sinde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Kurtköy (%65,2); CHP en güçlü Bahçelievler Mahallesi (%54,4). Katılım %86,2 (Türkiye %89,1).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Yalova Merkez 2014 Yerel Seçim Meclis sonuçları — Yalova Merkez, Yalova, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Yalova Merkez | Yalova | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 31.619 | %42,1 | %41,9 | %43,4 | −1,3 |
| CHP | 28.691 | %38,2 | %35,2 | %25,6 | +12,6 |
| MHP | 7.404 | %9,9 | %13,0 | %17,6 | −7,7 |
| HDP | 2.889 | %3,8 | %3,0 | %2,0 | +1,8 |
| Saadet | 1.851 | %2,5 | %2,8 | %2,8 | −0,3 |
| BBP | 1.016 | %1,4 | %1,3 | %1,6 | −0,2 |
| DP | 607 | %0,8 | %1,7 | %0,7 | +0,1 |
| BTP | 237 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| İp | 210 | %0,3 | %0,2 | %0,3 | +0,0 |
| HEPAR | 191 | %0,3 | %0,3 | %0,1 | +0,2 |
| DSP | 121 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,2 |
| HAK-PAR | 117 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| Ödp | 104 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
Yalova Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 289 | 89.739 | 77.351 | %86,2 | 75.057 | 2.294 |
Yalova Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adnan Menderes Mahallesi | AK Parti | %42,0 | %36,3 | %85,4 | 5.908 |
| Bağlarbaşı Mahallesi | AK Parti | %50,5 | %26,2 | %84,6 | 6.664 |
| Bahçelievler Mahallesi | CHP | %29,7 | %54,4 | %84,0 | 10.746 |
| Bayraktepe Mahallesi | AK Parti | %48,5 | %26,8 | %83,7 | 5.469 |
| Dere Mahallesi | AK Parti | %45,3 | %37,1 | %86,0 | 5.310 |
| Elmalık Köyü | AK Parti | %48,6 | %33,3 | %95,2 | 1.344 |
| Esadiye Köyü | AK Parti | %46,3 | %36,1 | %91,0 | 122 |
| Fevzi Çakmak Mahallesi | CHP | %40,5 | %42,2 | %86,9 | 7.120 |
| Gazi Osman Paşa Mahallesi | AK Parti | %42,2 | %40,7 | %87,8 | 7.314 |
| Güneyköy | MHP | %34,7 | %27,9 | %93,8 | 341 |
| Hacımehmet Köyü | AK Parti | %47,7 | %33,2 | %92,2 | 613 |
| İsmet Paşa Mahallesi | AK Parti | %45,7 | %34,3 | %87,2 | 6.990 |
| Kadıköy-Merkez Mahallesi | AK Parti | %47,4 | %39,0 | %91,1 | 2.628 |
| Kadıköy-Özden Mahallesi | CHP | %36,7 | %42,4 | %86,0 | 1.851 |
| Kazım Karabekir Mahallesi | AK Parti | %51,0 | %23,6 | %82,9 | 2.855 |
| Kazımiye Köyü | AK Parti | %33,0 | %18,9 | %83,4 | 1.556 |
| Kirazlı Köyü | AK Parti | %47,5 | %38,2 | %95,0 | 584 |
| Kurtköy | AK Parti | %65,2 | %19,4 | %86,2 | 464 |
| Mustafa Kemal Paşa Mahallesi | AK Parti | %50,4 | %29,6 | %87,3 | 4.116 |
| Paşakent Mahallesi | CHP | %38,3 | %43,3 | %86,6 | 1.394 |
| Rüstem Paşa Mahallesi | CHP | %34,2 | %49,5 | %85,9 | 5.219 |
| Safran Köyü | AK Parti | %44,8 | %40,1 | %89,8 | 1.088 |
| Samanlı Köyü | CHP | %38,7 | %40,3 | %82,9 | 1.659 |
| Soğucak Köyü | CHP | %34,2 | %49,8 | %82,7 | 330 |
| Sugören Köyü | AK Parti | %49,7 | %32,7 | %95,8 | 1.346 |
| Süleyman Bey Mahallesi | CHP | %38,9 | %40,9 | %85,1 | 6.708 |
İlgili sonuçlar