Doğubayazıt Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Doğubayazıt sonuçlarında HDP %89,5 ile birinci, AK Parti %6,8 ile ikinci; fark 82,7 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%13,0) 76,6 puan üstünde. 99 mahalle ve köy arasından 98'inde HDP önde. HDP en güçlü Demirtepe Köyü (%100,0); AK Parti en güçlü Tulumlu Köyü (%47,9). Katılım %83,6 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Doğubayazıt Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Doğubayazıt, Ağrı, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Doğubayazıt | Ağrı | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 48.040 | %89,5 | %78,2 | %13,0 | +76,6 |
| AK Parti | 3.658 | %6,8 | %15,9 | %40,7 | −33,8 |
| MHP | 871 | %1,6 | %2,6 | %16,5 | −14,8 |
| CHP | 438 | %0,8 | %1,0 | %25,1 | −24,3 |
| Saadet | 206 | %0,4 | %0,6 | %2,1 | −1,7 |
| HKP | 93 | %0,2 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 77 | %0,1 | %0,3 | %0,2 | −0,1 |
| Turk Parti | 70 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| HAK-PAR | 45 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 45 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Bağımsızlar | 43 | %0,1 | %0,8 | %1,1 | −1,0 |
| DP | 25 | %0,0 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| Anadolu Partisi | 17 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| Vatan Partisi | 13 | %0,0 | %0,0 | %0,3 | −0,3 |
| Millet | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Kp | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Doğubayazıt seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 224 | 64.963 | 54.290 | %83,6 | 53.656 | 634 |
Doğubayazıt mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Abdigör Mahallesi | HDP | %88,3 | %8,6 | %81,7 | 1.016 |
| Ahmedihani Mahallesi | HDP | %84,0 | %10,3 | %79,7 | 6.097 |
| Aktarla Köyü | HDP | %95,5 | %3,4 | %89,9 | 99 |
| Aktuğlu Köyü | HDP | %89,5 | %8,8 | %76,0 | 75 |
| Alıntepe Köyü | HDP | %90,8 | %5,0 | %84,7 | 144 |
| Aşağıtavla Köyü | HDP | %79,3 | %8,6 | %95,2 | 63 |
| Atabakan Köyü | HDP | %93,8 | %4,3 | %92,9 | 352 |
| Ayrancı Köyü | HDP | %89,5 | %9,2 | %79,0 | 291 |
| Bardaklı Köyü | HDP | %97,1 | %1,1 | %82,6 | 975 |
| Barındı Köyü | HDP | %95,7 | %0,0 | %92,2 | 77 |
| Barış Mahallesi | HDP | %95,6 | %2,8 | %84,5 | 1.960 |
| Başköy | HDP | %98,6 | %1,4 | %91,6 | 154 |
| Bereket Köyü | HDP | %97,0 | %0,0 | %86,1 | 158 |
| Besler Köyü | HDP | %95,6 | %1,5 | %81,2 | 85 |
| Bezirhane Köyü | HDP | %99,4 | %0,6 | %84,6 | 195 |
| Binkaya Köyü | HDP | %89,5 | %5,8 | %79,9 | 214 |
| Bozkurt Köyü | HDP | %91,5 | %5,5 | %97,9 | 241 |
| Bozyayla Köyü | HDP | %98,5 | %1,5 | %78,3 | 83 |
| Bölücek Köyü | HDP | %97,3 | %2,7 | %83,5 | 91 |
| Bulakbaşı Köyü | HDP | %97,4 | %2,6 | %76,0 | 50 |
| Buyuretti Köyü | HDP | %98,8 | %1,2 | %77,4 | 212 |
| Büyük Ağrı Mahallesi | HDP | %90,6 | %6,1 | %82,4 | 3.078 |
| Çalıköy | HDP | %97,6 | %1,2 | %90,3 | 185 |
| Çetenli Köyü | HDP | %89,8 | %6,8 | %73,5 | 691 |
| Çiftepınar Mahallesi | HDP | %61,7 | %18,9 | %76,4 | 4.480 |
| Çiftlikköy | HDP | %99,3 | %0,1 | %97,7 | 884 |
| Çömçeli Köyü | HDP | %90,1 | %5,7 | %80,3 | 188 |
| Dağdelen Köyü | HDP | %92,9 | %3,3 | %76,5 | 243 |
| Dalbahçe Köyü | HDP | %95,2 | %2,5 | %84,1 | 577 |
| Demirtepe Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %84,7 | 216 |
| Dolaklı Köyü | HDP | %96,6 | %1,4 | %89,7 | 493 |
| Dostali Köyü | HDP | %95,5 | %3,0 | %77,3 | 88 |
| Eskisu Köyü | HDP | %93,9 | %5,2 | %90,0 | 130 |
| Esnemez Köyü | HDP | %89,6 | %5,5 | %78,2 | 1.000 |
| Gökçekaynak Köyü | HDP | %96,2 | %1,9 | %104,0 | 50 |
| Göller Köyü | HDP | %91,7 | %2,8 | %94,7 | 38 |
| Gölyüzü Köyü | HDP | %98,2 | %0,9 | %85,0 | 273 |
| Gözükara Köyü | HDP | %97,9 | %0,5 | %83,2 | 232 |
| Güllüce Köyü | HDP | %99,0 | %1,0 | %76,1 | 381 |
| Gültepe Köyü | HDP | %97,9 | %1,2 | %87,1 | 279 |
| Güngören Köyü | HDP | %99,3 | %0,7 | %100,0 | 142 |
| Günyolu Köyü | HDP | %91,5 | %5,5 | %80,8 | 297 |
| Gürbulak Köyü | HDP | %86,4 | %5,9 | %89,4 | 977 |
| Hallaç Köyü | HDP | %95,5 | %2,3 | %91,3 | 241 |
| Hasankeyf Mahallesi | HDP | %95,8 | %2,7 | %87,3 | 1.786 |
| Hürriyet Mahallesi | HDP | %92,9 | %5,2 | %87,9 | 2.927 |
| İncesu Köyü | HDP | %97,9 | %1,7 | %83,6 | 280 |
| İshakpaşa Mahallesi | HDP | %85,7 | %12,1 | %83,8 | 3.476 |
| Kalecik Köyü | HDP | %98,2 | %1,5 | %85,1 | 395 |
| Karabulak Köyü | HDP | %93,9 | %5,3 | %91,7 | 1.088 |
| Karaburun Köyü | HDP | %90,9 | %5,3 | %92,9 | 226 |
| Karaca Köyü | HDP | %86,3 | %2,5 | %84,1 | 195 |
| Karakent Köyü | HDP | %80,2 | %12,1 | %74,4 | 317 |
| Karaseyh Köyü | HDP | %99,5 | %0,5 | %87,7 | 227 |
| Kargakonmaz Köyü | HDP | %94,3 | %5,7 | %85,5 | 124 |
| Kazan Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %73,9 | 92 |
| Kızılkaya Köyü | HDP | %99,1 | %0,5 | %92,6 | 242 |
| Koçkıran Mahallesi | HDP | %88,4 | %10,0 | %80,8 | 2.697 |
| Kucak Köyü | HDP | %94,0 | %6,0 | %78,4 | 88 |
| Kutlubulak Köyü | HDP | %91,3 | %4,8 | %70,6 | 299 |
| Melikşah Köyü | HDP | %97,7 | %0,0 | %107,3 | 41 |
| Mescitköy | HDP | %78,8 | %15,4 | %78,0 | 205 |
| Ortadirek Köyü | HDP | %99,0 | %0,4 | %89,9 | 543 |
| Ortaköy | HDP | %94,8 | %2,1 | %82,8 | 233 |
| Örmeli Köyü | HDP | %96,5 | %1,4 | %83,7 | 172 |
| Örtülü Köyü | HDP | %99,5 | %0,5 | %97,9 | 379 |
| Pullutarla Köyü | HDP | %97,8 | %1,1 | %89,1 | 101 |
| Sağdıç Köyü | HDP | %99,1 | %0,0 | %99,3 | 566 |
| Sağlıksuyu Köyü | HDP | %62,4 | %31,6 | %76,6 | 350 |
| Sanayi Mahallesi | HDP | %95,2 | %3,2 | %83,8 | 2.767 |
| Sarıbıyık Köyü | HDP | %98,8 | %0,6 | %89,6 | 375 |
| Sarıçavuş Köyü | HDP | %95,1 | %2,4 | %110,5 | 38 |
| Sarıgül Mahallesi | HDP | %89,9 | %6,7 | %83,9 | 539 |
| Sazoba Köyü | HDP | %96,4 | %1,8 | %82,1 | 67 |
| Seslitaş Köyü | HDP | %99,1 | %0,0 | %96,5 | 113 |
| Somkaya Köyü | HDP | %89,4 | %5,6 | %79,0 | 457 |
| Subeşiği Köyü | HDP | %98,5 | %0,7 | %94,4 | 287 |
| Suluçem Köyü | HDP | %94,4 | %2,8 | %87,2 | 541 |
| Tanıktepe Köyü | HDP | %92,4 | %5,9 | %72,1 | 337 |
| Telçeker Köyü | HDP | %88,5 | %5,2 | %84,2 | 928 |
| Topçatan Köyü | HDP | %98,2 | %0,4 | %93,1 | 304 |
| Tulumlu Köyü | AK Parti | %45,2 | %47,9 | %74,0 | 100 |
| Tutak Köyü | HDP | %96,6 | %2,6 | %92,2 | 640 |
| Uluyol Mahallesi | HDP | %83,3 | %13,7 | %79,8 | 4.025 |
| Uzunyazı Köyü | HDP | %98,4 | %0,6 | %93,9 | 342 |
| Üçgöze Köyü | HDP | %97,4 | %2,6 | %84,8 | 92 |
| Üçmurat Köyü | HDP | %96,1 | %2,0 | %100,0 | 51 |
| Üzengili Köyü | HDP | %92,8 | %4,2 | %79,8 | 213 |
| Vatan Mahallesi | HDP | %92,7 | %5,6 | %83,6 | 1.944 |
| Yağmurdüşen Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %79,1 | 43 |
| Yalınsaz Köyü | HDP | %95,4 | %2,0 | %79,4 | 194 |
| Yanoba Köyü | HDP | %95,9 | %2,6 | %81,3 | 241 |
| Yaygınyurt Köyü | HDP | %95,6 | %2,0 | %95,0 | 218 |
| Yeni Mahallesi | HDP | %93,2 | %4,7 | %84,0 | 4.321 |
| Yeniharman Köyü | HDP | %95,2 | %3,2 | %89,9 | 69 |
| Yığınçal Köyü | HDP | %95,1 | %4,9 | %79,6 | 54 |
| Yılanlı Köyü | HDP | %98,4 | %1,2 | %89,4 | 642 |
| Yiğityatağı Köyü | HDP | %100,0 | %0,0 | %105,0 | 60 |
| Yukarıtavla Köyü | HDP | %94,0 | %4,8 | %70,9 | 117 |
İlgili sonuçlar