Bayburt Merkez Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Bayburt Merkez sonuçlarında AK Parti %58,7 ile birinci, MHP %33,8 ile ikinci; fark 25,0 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%40,7) 18,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %33,8 (+17,3 puan). 138 mahalle ve köy arasından 125'inde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Göldere Köyü (%97,9); MHP en güçlü Balkaynak Köyü (%56,1). Katılım %85,3 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Bayburt Merkez Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Bayburt Merkez, Bayburt, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Bayburt Merkez | Bayburt | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 21.160 | %58,7 | %60,3 | %40,7 | +18,1 |
| MHP | 12.172 | %33,8 | %32,0 | %16,5 | +17,3 |
| Saadet | 1.024 | %2,8 | %2,9 | %2,1 | +0,8 |
| CHP | 763 | %2,1 | %2,5 | %25,1 | −23,0 |
| HDP | 467 | %1,3 | %1,1 | %13,0 | −11,7 |
| Turk Parti | 101 | %0,3 | %0,4 | %0,2 | +0,1 |
| DP | 57 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| HKP | 54 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| DSP | 52 | %0,1 | %0,2 | %0,2 | −0,0 |
| HAK-PAR | 46 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| BTP | 38 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| LDP | 27 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Vatan Partisi | 18 | %0,0 | %0,0 | %0,3 | −0,3 |
| Millet | 11 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Anadolu Partisi | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,1 | −0,0 |
| MEP | 9 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Yurt-p | 5 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Kp | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Hap | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Bayburt Merkez seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 213 | 43.084 | 36.735 | %85,3 | 36.021 | 714 |
Bayburt Merkez mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | MHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adabaşı Köyü | AK Parti | %91,2 | %6,0 | %94,1 | 303 |
| Ağören Köyü | AK Parti | %84,1 | %13,4 | %87,5 | 96 |
| Akçakuzu Köyü | AK Parti | %74,0 | %20,0 | %89,5 | 57 |
| Akduran Köyü | AK Parti | %67,2 | %19,7 | %100,0 | 63 |
| Aksaçlı Köyü | AK Parti | %84,9 | %12,3 | %102,8 | 72 |
| Akşar Köyü | AK Parti | %67,8 | %26,4 | %67,8 | 547 |
| Alapelit Köyü | AK Parti | %76,4 | %16,3 | %86,3 | 146 |
| Alıçlık Köyü | AK Parti | %80,0 | %17,1 | %93,3 | 75 |
| Ardıçgöze Köyü | AK Parti | %83,9 | %12,9 | %92,5 | 67 |
| Armutlu Köyü | AK Parti | %75,9 | %17,7 | %86,2 | 94 |
| Arpalı-Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %48,4 | %44,7 | %83,2 | 697 |
| Arpalı-Çiçekli Mahallesi | AK Parti | %45,5 | %45,5 | %79,0 | 105 |
| Arpalı-Hürriyet Mahallesi | MHP | %46,8 | %49,3 | %86,7 | 616 |
| Arslandede Köyü | AK Parti | %64,5 | %25,5 | %84,8 | 171 |
| Aşağıçimağıl Köyü | AK Parti | %75,0 | %12,5 | %89,2 | 65 |
| Aşağıkışlak Köyü | AK Parti | %76,5 | %17,6 | %93,0 | 57 |
| Aşağıpınarlı Köyü | AK Parti | %60,9 | %34,8 | %92,0 | 25 |
| Aydıncık Köyü | AK Parti | %82,7 | %12,0 | %90,5 | 84 |
| Balca Köyü | AK Parti | %63,4 | %28,0 | %89,1 | 266 |
| Balkaynak Köyü | MHP | %38,6 | %56,1 | %91,9 | 62 |
| Ballıkaya Köyü | AK Parti | %64,6 | %25,7 | %83,6 | 140 |
| Başçimağıl Köyü | AK Parti | %83,2 | %15,2 | %84,0 | 150 |
| Bayırtepe Köyü | AK Parti | %86,3 | %8,8 | %88,3 | 94 |
| Bayraktar Köyü | AK Parti | %70,2 | %25,8 | %79,6 | 226 |
| Buğdaylı Köyü | AK Parti | %76,9 | %6,4 | %89,7 | 87 |
| Camiikebir Mahallesi | AK Parti | %55,3 | %38,3 | %82,7 | 294 |
| Çakırbağ Köyü | AK Parti | %91,8 | %7,3 | %86,3 | 131 |
| Çalıdere Köyü | AK Parti | %54,5 | %42,3 | %81,0 | 200 |
| Çamdere Köyü | AK Parti | %78,7 | %19,1 | %95,9 | 49 |
| Çamlıkoz Köyü | AK Parti | %68,8 | %19,3 | %83,1 | 136 |
| Çayırözü Köyü | AK Parti | %94,2 | %3,2 | %100,0 | 191 |
| Çayıryolu Köyü | AK Parti | %49,5 | %34,4 | %73,6 | 265 |
| Çerçiköy | AK Parti | %68,6 | %21,4 | %89,0 | 82 |
| Çiğdemtepe Köyü | AK Parti | %58,4 | %29,7 | %83,1 | 255 |
| Çorak Köyü | AK Parti | %49,1 | %40,4 | %85,5 | 69 |
| Dağçatı Köyü | AK Parti | %95,0 | %3,8 | %92,0 | 87 |
| Dağtarla Köyü | AK Parti | %78,0 | %13,8 | %92,6 | 135 |
| Danişment Köyü | AK Parti | %62,9 | %33,6 | %94,2 | 276 |
| Darıca Köyü | AK Parti | %84,6 | %8,9 | %81,9 | 155 |
| Değirmencik Köyü | AK Parti | %86,6 | %10,2 | %86,9 | 153 |
| Demirışık Köyü | CHP | %13,6 | %36,4 | %110,0 | 20 |
| Demirkaş Köyü | AK Parti | %72,4 | %23,3 | %85,1 | 141 |
| Dikmetaş Köyü | AK Parti | %90,0 | %7,1 | %94,7 | 76 |
| Dövmekaya Köyü | AK Parti | %84,9 | %13,2 | %88,3 | 60 |
| Erenli Köyü | AK Parti | %54,1 | %41,8 | %87,3 | 228 |
| Esentepe Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %39,7 | %83,8 | 2.723 |
| Gençosman Köyü | AK Parti | %58,2 | %37,0 | %80,4 | 209 |
| Gençosman Mahallesi | AK Parti | %56,0 | %36,5 | %83,3 | 3.458 |
| Gezköy | AK Parti | %48,8 | %48,8 | %95,2 | 84 |
| Gökçeli Köyü | AK Parti | %54,8 | %38,7 | %103,3 | 30 |
| Gökler Köyü | AK Parti | %82,9 | %5,3 | %76,8 | 99 |
| Gökpınar Köyü | AK Parti | %41,4 | %41,4 | %96,8 | 31 |
| Göldere Köyü | AK Parti | %97,9 | %0,0 | %90,6 | 53 |
| Göloba Köyü | AK Parti | %83,9 | %10,7 | %94,9 | 59 |
| Güder Köyü | AK Parti | %55,6 | %22,2 | %76,0 | 25 |
| Güllüce Köyü | AK Parti | %67,3 | %25,5 | %86,2 | 65 |
| Gümüşsu Köyü | AK Parti | %69,1 | %28,9 | %92,6 | 108 |
| Güneydere Köyü | AK Parti | %71,4 | %15,2 | %85,5 | 124 |
| Güzelce Köyü | AK Parti | %61,5 | %32,7 | %91,2 | 57 |
| Hacıoğlu Köyü | AK Parti | %88,1 | %6,8 | %74,1 | 81 |
| Halfikale (kaleardı) Mahallesi | AK Parti | %56,2 | %37,0 | %87,3 | 1.876 |
| Harmanözü Köyü | CHP | %4,7 | %1,2 | %83,8 | 105 |
| Helvaköy | AK Parti | %85,7 | %12,2 | %86,1 | 180 |
| Heybetepe Köyü | AK Parti | %46,0 | %46,0 | %78,1 | 64 |
| İğdir Köyü | AK Parti | %84,9 | %9,4 | %94,6 | 56 |
| Kabaçayır Köyü | AK Parti | %65,9 | %29,3 | %88,1 | 193 |
| Kadızade Mahallesi | MHP | %43,0 | %47,7 | %86,6 | 798 |
| Karasakal Mahallesi | AK Parti | %52,9 | %37,4 | %83,9 | 398 |
| Karlıca Köyü | AK Parti | %73,2 | %25,0 | %103,5 | 57 |
| Karşıgeçit Köyü | AK Parti | %80,0 | %15,7 | %92,9 | 126 |
| Kavacık Köyü | AK Parti | %77,6 | %19,4 | %100,0 | 70 |
| Kavakyanı Köyü | AK Parti | %89,1 | %9,4 | %86,5 | 74 |
| Kemertaş Köyü | AK Parti | %71,7 | %26,4 | %91,5 | 59 |
| Kıratlı Köyü | CHP | %4,4 | %22,1 | %71,9 | 96 |
| Kırkpınar Köyü | AK Parti | %74,7 | %22,9 | %87,2 | 297 |
| Kitre Köyü | MHP | %32,4 | %55,2 | %86,9 | 122 |
| Koçbayır Köyü | AK Parti | %71,1 | %24,4 | %85,7 | 105 |
| Konursu Köyü | MHP | %43,7 | %51,5 | %87,5 | 929 |
| Kopköy | AK Parti | %63,5 | %31,4 | %89,4 | 378 |
| Kopuz Köyü | AK Parti | %64,4 | %32,9 | %93,6 | 78 |
| Kozluk Köyü | AK Parti | %80,9 | %5,6 | %88,9 | 108 |
| Kurbanpınarı Köyü | AK Parti | %71,4 | %19,0 | %91,5 | 47 |
| Kurugüney Köyü | AK Parti | %61,2 | %34,7 | %89,3 | 56 |
| Maden Köyü | MHP | %38,5 | %49,5 | %80,9 | 115 |
| Manas Köyü | AK Parti | %51,0 | %20,4 | %90,9 | 55 |
| Masat Köyü | AK Parti | %85,5 | %11,4 | %85,6 | 508 |
| Mehmet Çelebi Mahallesi | MHP | %43,8 | %50,3 | %86,4 | 663 |
| Mutlu Köyü | AK Parti | %78,6 | %15,2 | %91,4 | 360 |
| Nişantaşı Köyü | AK Parti | %69,2 | %25,6 | %84,4 | 212 |
| Ortaçimağıl Köyü | AK Parti | %86,5 | %1,1 | %100,0 | 90 |
| Oruçbeyli Köyü | AK Parti | %72,0 | %24,3 | %91,3 | 240 |
| Ozansu Köyü | AK Parti | %59,4 | %34,6 | %85,3 | 156 |
| Örence Köyü | AK Parti | %73,0 | %25,5 | %81,8 | 483 |
| Pamuktaş Köyü | AK Parti | %72,3 | %20,2 | %88,7 | 106 |
| Pelitli Köyü | AK Parti | %70,0 | %26,7 | %107,1 | 28 |
| Petekkaya Köyü | AK Parti | %66,7 | %33,3 | %73,7 | 38 |
| Polatlı Köyü | AK Parti | %74,2 | %22,7 | %92,0 | 75 |
| Rüştüköy | AK Parti | %58,6 | %36,4 | %90,0 | 120 |
| Sakızlı Köyü | AK Parti | %58,4 | %40,3 | %88,0 | 92 |
| Salkımsu Köyü | AK Parti | %62,7 | %31,4 | %74,6 | 71 |
| Sancaktepe Köyü | AK Parti | %71,6 | %25,4 | %87,7 | 227 |
| Saraycık Köyü | AK Parti | %56,3 | %28,6 | %85,1 | 148 |
| Sarıhan Köyü | AK Parti | %72,2 | %18,5 | %96,5 | 57 |
| Sarımeşe Köyü | AK Parti | %64,6 | %25,0 | %74,4 | 133 |
| Seydiyakup Köyü | AK Parti | %88,9 | %7,9 | %88,9 | 72 |
| Sığırcı Köyü | AK Parti | %74,7 | %15,7 | %92,2 | 90 |
| Sırakayalar Köyü | AK Parti | %71,0 | %27,5 | %85,5 | 83 |
| Soğukgöze Köyü | AK Parti | %69,2 | %24,6 | %94,2 | 69 |
| Söğütlü Köyü | AK Parti | %61,3 | %33,1 | %81,7 | 224 |
| Şeyhhayran Mahallesi | AK Parti | %47,6 | %42,5 | %83,0 | 770 |
| Şingah Mahallesi | AK Parti | %54,1 | %39,8 | %85,5 | 4.724 |
| Tahtköy | AK Parti | %79,2 | %18,1 | %83,6 | 177 |
| Taşburun Köyü | AK Parti | %97,8 | %2,2 | %93,8 | 48 |
| Taşçılar Köyü | AK Parti | %84,9 | %9,7 | %93,0 | 100 |
| Taşkesen Köyü | AK Parti | %47,7 | %47,7 | %84,0 | 106 |
| Taşocağı Köyü | AK Parti | %77,4 | %13,8 | %90,9 | 175 |
| Tepetarla Köyü | AK Parti | %75,0 | %20,0 | %87,0 | 23 |
| Tomlacık Köyü | AK Parti | %79,3 | %18,3 | %87,5 | 96 |
| Tuzcuzade Mahallesi | AK Parti | %47,2 | %44,0 | %83,0 | 3.234 |
| Uğrak Köyü | AK Parti | %59,2 | %32,5 | %87,1 | 241 |
| Uğurgeldi Köyü | AK Parti | %57,4 | %38,3 | %87,3 | 55 |
| Uluçayır Köyü | AK Parti | %56,0 | %32,1 | %89,4 | 94 |
| Uzungazi Mahallesi | MHP | %40,9 | %50,4 | %85,0 | 428 |
| Üzengili Köyü | AK Parti | %83,5 | %12,9 | %91,2 | 102 |
| Velişaban Mahallesi | AK Parti | %51,5 | %40,5 | %83,3 | 784 |
| Veysel Mahallesi | AK Parti | %64,5 | %28,2 | %83,8 | 655 |
| Yanıkçam Köyü | AK Parti | %90,7 | %5,3 | %97,4 | 77 |
| Yaylalar Köyü | CHP | %12,1 | %12,1 | %72,3 | 47 |
| Yaylapınar Köyü | AK Parti | %89,2 | %6,4 | %85,7 | 244 |
| Yazyurdu Köyü | AK Parti | %76,8 | %19,7 | %86,1 | 238 |
| Yedigöze Köyü | AK Parti | %78,7 | %5,3 | %89,8 | 108 |
| Yeniköy | CHP | %2,9 | %17,6 | %89,5 | 38 |
| Yerlice Köyü | AK Parti | %60,4 | %30,2 | %88,7 | 62 |
| Yeşilyurt Köyü | AK Parti | %82,0 | %14,4 | %97,0 | 297 |
| Yolaltı Köyü | AK Parti | %68,0 | %23,2 | %81,9 | 243 |
| Yoncalı Köyü | AK Parti | %95,5 | %0,0 | %86,5 | 207 |
| Yukarıkışlak Köyü | AK Parti | %54,8 | %41,9 | %91,4 | 70 |
| Zahit Mahallesi | AK Parti | %51,7 | %39,3 | %83,4 | 4.280 |
İlgili sonuçlar