Güroymak Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Güroymak sonuçlarında HDP %69,3 ile birinci, AK Parti %26,2 ile ikinci; fark 43,1 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%13,0) 56,4 puan üstünde. 54 mahalle ve köy arasından 45'inde HDP önde. HDP en güçlü Arpacık Köyü (%97,7); AK Parti en güçlü Budaklı Köyü (%66,7). Katılım %85,7 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Güroymak Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Güroymak, Bitlis, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Güroymak | Bitlis | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 14.022 | %69,3 | %60,4 | %13,0 | +56,4 |
| AK Parti | 5.301 | %26,2 | %30,9 | %40,7 | −14,5 |
| MHP | 271 | %1,3 | %3,9 | %16,5 | −15,1 |
| CHP | 182 | %0,9 | %1,3 | %25,1 | −24,2 |
| Saadet | 124 | %0,6 | %0,9 | %2,1 | −1,5 |
| Turk Parti | 62 | %0,3 | %0,3 | %0,2 | +0,1 |
| BTP | 43 | %0,2 | %0,3 | %0,2 | +0,0 |
| DSP | 40 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| Bağımsızlar | 37 | %0,2 | %1,1 | %1,1 | −0,9 |
| HAK-PAR | 33 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| HKP | 29 | %0,1 | %0,2 | %0,1 | +0,0 |
| Hap | 27 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,1 |
| MEP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| DP | 12 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Vatan Partisi | 12 | %0,1 | %0,0 | %0,3 | −0,3 |
| Yurt-p | 10 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Anadolu Partisi | 5 | %0,0 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| Kp | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Millet | 1 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Güroymak seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 91 | 24.222 | 20.761 | %85,7 | 20.228 | 533 |
Güroymak mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Arpacık Köyü | HDP | %97,7 | %2,3 | %91,6 | 143 |
| Aşağıkolbaşı Köyü | HDP | %80,8 | %17,1 | %84,0 | 575 |
| Bağlar Mahallesi | HDP | %52,1 | %33,8 | %81,6 | 1.037 |
| Barajyolu Mahallesi | HDP | %70,8 | %22,1 | %86,5 | 483 |
| Barış Mahallesi | HDP | %67,4 | %26,7 | %82,5 | 1.236 |
| Bölmedere Mahallesi | HDP | %84,8 | %10,6 | %108,2 | 61 |
| Budaklı Köyü | AK Parti | %25,7 | %66,7 | %73,6 | 250 |
| Cevizyatağı Köyü | HDP | %71,4 | %21,4 | %97,7 | 44 |
| Çallı Köyü | HDP | %91,7 | %8,3 | %135,7 | 28 |
| Çayarası Köyü | HDP | %66,1 | %29,3 | %84,9 | 219 |
| Çıtak Köyü | HDP | %90,1 | %7,1 | %75,1 | 189 |
| Değirmen Köyü | AK Parti | %46,9 | %51,1 | %88,0 | 1.198 |
| Erentepe Mahallesi | HDP | %88,5 | %9,3 | %91,1 | 259 |
| Gedikpınar Köyü | HDP | %85,6 | %7,5 | %98,2 | 164 |
| Girne Mahallesi | HDP | %69,7 | %23,2 | %84,2 | 1.089 |
| Gölbaşı-Gültepe Mahallesi | AK Parti | %30,5 | %63,7 | %84,4 | 314 |
| Gölbaşı-Köşk Mahallesi | AK Parti | %29,6 | %60,5 | %82,3 | 283 |
| Gölbaşı-Şenkaya Mahallesi | AK Parti | %31,7 | %60,5 | %71,9 | 527 |
| Gölbaşı-Şenyayla Mahallesi | AK Parti | %27,0 | %65,1 | %74,4 | 488 |
| Gölbaşı-Yeni Mahallesi | HDP | %50,4 | %39,1 | %82,7 | 467 |
| Gölbaşı-Yeşiltepe Mahallesi | AK Parti | %37,3 | %53,6 | %81,9 | 265 |
| Günkırı-Cami Mahallesi | HDP | %77,8 | %21,6 | %83,1 | 237 |
| Günkırı-Cumhuriyet Mahallesi | HDP | %85,0 | %14,1 | %100,0 | 221 |
| Günkırı-Hürriyet Mahallesi | HDP | %79,1 | %19,8 | %89,8 | 402 |
| Günkırı-Pınarbaşı Mahallesi | HDP | %93,8 | %5,1 | %88,6 | 412 |
| Günkırı-Refahiye Mahallesi | HDP | %84,1 | %13,6 | %82,8 | 379 |
| Günkırı-Şenyurt Mahallesi | HDP | %92,9 | %6,4 | %84,6 | 337 |
| Günkırı-Yeşilyurt Mahallesi | HDP | %73,9 | %24,3 | %83,4 | 277 |
| Güzelli Köyü | HDP | %91,7 | %7,4 | %100,2 | 547 |
| Haydar Mahallesi | HDP | %74,9 | %22,4 | %83,3 | 894 |
| Kaleli Köyü | HDP | %93,9 | %5,4 | %98,9 | 281 |
| Kavunlu Köyü | HDP | %89,2 | %9,5 | %105,7 | 70 |
| Kekliktepe Köyü | HDP | %81,1 | %15,6 | %93,9 | 99 |
| Kuştaşı Köyü | HDP | %96,6 | %2,0 | %104,6 | 197 |
| Kümbet Mahallesi | HDP | %69,5 | %26,7 | %86,8 | 1.269 |
| Nurtepe Mahallesi | HDP | %68,4 | %29,9 | %82,0 | 311 |
| Oduncular Köyü | HDP | %87,1 | %11,1 | %87,9 | 519 |
| Özkavak Köyü | AK Parti | %43,8 | %50,6 | %90,1 | 302 |
| Saklı Köyü | HDP | %75,3 | %21,4 | %82,6 | 230 |
| Sütderesi Köyü | HDP | %67,3 | %28,8 | %83,9 | 124 |
| Şenevler Mahallesi | HDP | %68,7 | %24,8 | %85,8 | 902 |
| Şenova Mahallesi | HDP | %57,8 | %31,0 | %83,5 | 715 |
| Şentepe Mahallesi | HDP | %76,4 | %21,0 | %84,8 | 955 |
| Şirintepe Mahallesi | HDP | %74,5 | %22,3 | %81,3 | 1.438 |
| Tahtalı Köyü | HDP | %92,8 | %4,1 | %96,2 | 234 |
| Taşüstü Köyü | HDP | %79,8 | %17,6 | %97,5 | 354 |
| Uğurlu Mahallesi | AK Parti | %38,5 | %53,0 | %87,8 | 139 |
| Üzümveren Köyü | HDP | %85,1 | %11,5 | %100,0 | 88 |
| Yamaçköy | HDP | %69,9 | %26,2 | %77,0 | 508 |
| Yayladere Köyü | HDP | %74,4 | %23,1 | %88,4 | 138 |
| Yazıkonak Köyü | HDP | %84,8 | %9,6 | %90,2 | 143 |
| Yemişveren Köyü | HDP | %71,0 | %22,2 | %95,0 | 221 |
| Yeşilova Mahallesi | HDP | %74,3 | %23,5 | %86,1 | 1.693 |
| Yukarıkolbaşı Köyü | HDP | %86,0 | %12,8 | %96,6 | 267 |
İlgili sonuçlar