Lapseki Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Lapseki sonuçlarında AK Parti %43,8 ile birinci, CHP %29,4 ile ikinci; fark 14,3 puan. AK Parti burada Türkiye ortalamasının (%40,7) 3,1 puan üstünde. MHP Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %21,8 (+5,3 puan). 46 mahalle ve köy arasından 33'ünde AK Parti önde. AK Parti en güçlü Karaömerler Köyü (%72,1); CHP en güçlü Güreci Köyü (%50,5). Katılım %90,6 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 16 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Lapseki Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Lapseki, Çanakkale, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Lapseki | Çanakkale | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| AK Parti | 8.022 | %43,8 | %34,2 | %40,7 | +3,1 |
| CHP | 5.394 | %29,4 | %39,5 | %25,1 | +4,3 |
| MHP | 3.990 | %21,8 | %20,0 | %16,5 | +5,3 |
| HDP | 288 | %1,6 | %2,7 | %13,0 | −11,4 |
| Saadet | 133 | %0,7 | %1,0 | %2,1 | −1,3 |
| DP | 98 | %0,5 | %0,5 | %0,2 | +0,4 |
| Turk Parti | 88 | %0,5 | %0,3 | %0,2 | +0,3 |
| Vatan Partisi | 61 | %0,3 | %0,5 | %0,3 | −0,0 |
| HAK-PAR | 61 | %0,3 | %0,2 | %0,1 | +0,2 |
| BTP | 44 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| HKP | 41 | %0,2 | %0,2 | %0,1 | +0,1 |
| DSP | 38 | %0,2 | %0,2 | %0,2 | +0,0 |
| DYP | 24 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,1 |
| LDP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| MEP | 13 | %0,1 | %0,1 | %0,0 | +0,0 |
| Anadolu Partisi | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | +0,0 |
| Yurt-p | 6 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Millet | 4 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
| Kp | 3 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Lapseki seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 86 | 20.637 | 18.701 | %90,6 | 18.332 | 369 |
Lapseki mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | AK Parti | CHP | Katılım | Seçmen |
|---|
| Adatepe Köyü | CHP | %31,8 | %36,6 | %92,4 | 925 |
| Akçaalan Köyü | AK Parti | %50,0 | %23,1 | %96,3 | 27 |
| Alpagut Köyü | AK Parti | %55,9 | %14,7 | %99,1 | 106 |
| Balcılar Köyü | AK Parti | %58,3 | %11,4 | %96,9 | 195 |
| Beybaş Köyü | CHP | %34,7 | %37,1 | %92,3 | 142 |
| Beyçayırı Köyü | AK Parti | %51,0 | %22,4 | %91,4 | 162 |
| Beypınarı Köyü | AK Parti | %50,0 | %14,3 | %95,5 | 44 |
| Cumhuriyet Mahallesi | AK Parti | %47,4 | %24,8 | %88,9 | 4.306 |
| Çamyurt Köyü | MHP | %35,6 | %20,8 | %95,3 | 106 |
| Çardak-Gaziyakupbey Mahallesi | CHP | %27,9 | %48,0 | %89,3 | 1.343 |
| Çardak-Tekke Mahallesi | CHP | %34,9 | %43,4 | %90,1 | 1.272 |
| Çataltepe Köyü | AK Parti | %58,0 | %29,5 | %89,8 | 98 |
| Çavuşköy | AK Parti | %52,5 | %3,0 | %92,6 | 108 |
| Dalyan Mahallesi | CHP | %27,3 | %46,1 | %86,0 | 781 |
| Dereköy | CHP | %30,2 | %41,9 | %86,5 | 52 |
| Dişbudak Köyü | AK Parti | %64,9 | %19,9 | %94,0 | 348 |
| Doğandere Köyü | AK Parti | %63,0 | %10,9 | %92,2 | 51 |
| Dumanlı Köyü | AK Parti | %69,6 | %13,8 | %94,6 | 148 |
| Ecialan Köyü | AK Parti | %47,5 | %21,2 | %92,9 | 197 |
| Gazi Süleyman Paşa Mahallesi | AK Parti | %45,8 | %25,2 | %88,9 | 3.516 |
| Gökköy | AK Parti | %52,6 | %17,1 | %90,3 | 258 |
| Güreci Köyü | CHP | %22,0 | %50,5 | %86,9 | 350 |
| Hacıgelen Köyü | AK Parti | %44,0 | %27,4 | %88,7 | 97 |
| Hacıömerler Köyü | CHP | %41,0 | %48,7 | %97,6 | 41 |
| Harmancık Köyü | AK Parti | %67,1 | %14,6 | %96,6 | 89 |
| İlyasköy | AK Parti | %55,2 | %25,5 | %98,8 | 246 |
| Kangırlı Köyü | CHP | %26,1 | %39,6 | %93,8 | 289 |
| Karamusalar Köyü | AK Parti | %66,7 | %6,4 | %96,6 | 179 |
| Karaömerler Köyü | AK Parti | %72,1 | %4,9 | %96,1 | 128 |
| Kemiklialan Köyü | AK Parti | %45,1 | %36,3 | %98,1 | 106 |
| Kırcalar Köyü | AK Parti | %68,5 | %17,1 | %94,2 | 120 |
| Kızıldam Köyü | AK Parti | %47,3 | %11,6 | %96,2 | 159 |
| Kocabaşlar Köyü | AK Parti | %54,3 | %25,0 | %93,9 | 99 |
| Kocaveli Köyü | AK Parti | %59,4 | %9,4 | %92,5 | 107 |
| Mecidiye Köyü | CHP | %25,5 | %43,9 | %90,5 | 179 |
| Nusretiye Köyü | AK Parti | %55,9 | %12,7 | %95,5 | 110 |
| Sındal Köyü | CHP | %34,9 | %39,7 | %89,0 | 73 |
| Subaşı Köyü | AK Parti | %63,0 | %9,2 | %90,8 | 196 |
| Suluca Köyü | AK Parti | %48,4 | %27,2 | %93,1 | 275 |
| Şahinli Köyü | AK Parti | %63,6 | %6,8 | %93,7 | 349 |
| Şevketiye Köyü | AK Parti | %61,3 | %24,5 | %88,7 | 327 |
| Taştepe Köyü | AK Parti | %35,4 | %33,0 | %93,1 | 233 |
| Umurbey-Umurbey Merkez Mahallesi | CHP | %36,5 | %42,3 | %91,2 | 2.018 |
| Üçpınar Köyü | AK Parti | %38,2 | %20,6 | %100,0 | 34 |
| Yaylalar Köyü | AK Parti | %64,4 | %6,9 | %91,8 | 98 |
| Yenice Köyü | AK Parti | %51,1 | %8,9 | %94,0 | 550 |
İlgili sonuçlar