Savur Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları
Savur sonuçlarında HDP %64,5 ile birinci, AK Parti %25,5 ile ikinci; fark 39,1 puan. HDP burada Türkiye ortalamasının (%13,0) 51,6 puan üstünde. Bağımsızlar Türkiye ortalamasına göre burada belirgin güçlü: %5,8 (+4,7 puan). 41 mahalle ve köy arasından 28'inde HDP önde. HDP en güçlü Bağyaka Mahallesi (%100,0); AK Parti en güçlü Koşuyolu Mahallesi (%83,2). Katılım %78,8 (Türkiye %86,4).
Son güncelleme: 15 Ekim 2026. Kaynak: SiyasetMarkt.
Savur Haziran 2015 Milletvekili Seçimi sonuçları — Savur, Mardin, Türkiye karşılaştırması| Parti | Oy | Savur | Mardin | Türkiye | Türkiye'ye göre (puan) |
|---|
| HDP | 8.002 | %64,5 | %73,3 | %13,0 | +51,6 |
| AK Parti | 3.157 | %25,5 | %19,2 | %40,7 | −15,2 |
| Bağımsızlar | 718 | %5,8 | %4,2 | %1,1 | +4,7 |
| MHP | 152 | %1,2 | %1,1 | %16,5 | −15,2 |
| CHP | 125 | %1,0 | %1,0 | %25,1 | −24,1 |
| Saadet | 70 | %0,6 | %0,5 | %2,1 | −1,5 |
| BTP | 65 | %0,5 | %0,2 | %0,2 | +0,3 |
| HAK-PAR | 35 | %0,3 | %0,1 | %0,1 | +0,2 |
| Vatan Partisi | 27 | %0,2 | %0,1 | %0,3 | −0,1 |
| HKP | 15 | %0,1 | %0,1 | %0,1 | −0,0 |
| DSP | 11 | %0,1 | %0,1 | %0,2 | −0,1 |
| Anadolu Partisi | 9 | %0,1 | %0,0 | %0,1 | +0,0 |
| DP | 8 | %0,1 | %0,0 | %0,2 | −0,1 |
| Millet | 5 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | +0,0 |
| Kp | 2 | %0,0 | %0,0 | %0,0 | −0,0 |
Savur seçmen ve sandık bilgileri| Sandık | Kayıtlı seçmen | Oy kullanan | Katılım | Geçerli oy | Geçersiz oy |
|---|
| 68 | 16.114 | 12.694 | %78,8 | 12.401 | 293 |
Savur mahalle mahalle sonuçlar| Mahalle / köy | Birinci | HDP | AK Parti | Katılım | Seçmen |
|---|
| Akyürek Mahallesi | HDP | %62,5 | %31,3 | %83,3 | 60 |
| Armutalan Mahallesi | HDP | %78,0 | %10,2 | %90,8 | 65 |
| Bağyaka Mahallesi | HDP | %100,0 | %0,0 | %95,1 | 61 |
| Başağaç Mahallesi | HDP | %84,3 | %10,2 | %82,8 | 134 |
| Başkavak Mahallesi | AK Parti | %36,4 | %48,9 | %78,6 | 1.196 |
| Bengisu Mahallesi | AK Parti | %35,1 | %56,8 | %67,3 | 113 |
| Çınarönü Mahallesi | HDP | %97,9 | %0,8 | %99,0 | 385 |
| Dereiçi Mahallesi | HDP | %87,8 | %4,1 | %54,3 | 92 |
| Durusu Mahallesi | HDP | %97,4 | %2,6 | %105,3 | 75 |
| Erkuran Mahallesi | AK Parti | %33,8 | %34,3 | %86,7 | 248 |
| Gölbaşı Mahallesi | AK Parti | %12,9 | %78,2 | %77,7 | 193 |
| Harmantepe Mahallesi | HDP | %53,7 | %36,9 | %86,7 | 249 |
| Hisarkaya Mahallesi | HDP | %94,8 | %3,4 | %83,7 | 141 |
| İçören Mahallesi | AK Parti | %4,1 | %62,7 | %76,1 | 781 |
| İşgören Mahallesi | HDP | %95,7 | %3,2 | %96,1 | 583 |
| Kaplan Mahallesi | AK Parti | %38,3 | %40,4 | %58,8 | 1.375 |
| Karaköy Mahallesi | HDP | %93,5 | %6,5 | %100,0 | 31 |
| Kayacıklar Mahallesi | HDP | %57,1 | %19,4 | %80,8 | 219 |
| Kayatepe Mahallesi | AK Parti | %7,3 | %63,7 | %95,0 | 357 |
| Kırbalı Mahallesi | HDP | %87,7 | %12,3 | %91,9 | 62 |
| Kırkdirek Mahallesi | HDP | %99,3 | %0,7 | %83,1 | 177 |
| Kocahüyük Mahallesi | HDP | %95,6 | %2,9 | %89,5 | 76 |
| Koşuyolu Mahallesi | AK Parti | %12,1 | %83,2 | %87,9 | 207 |
| Köprülü Mahallesi | HDP | %97,3 | %2,7 | %97,3 | 75 |
| Ormancık Mahallesi | HDP | %78,3 | %21,7 | %85,2 | 27 |
| Pınardere Mahallesi | HDP | %98,5 | %0,8 | %92,9 | 1.232 |
| Safa Mahallesi | AK Parti | %35,5 | %40,1 | %41,8 | 2.353 |
| Sancaklı Mahallesi | HDP | %65,5 | %26,9 | %90,4 | 166 |
| Serenli Mahallesi | HDP | %96,0 | %1,0 | %103,1 | 96 |
| Seydin Mahallesi | AK Parti | %31,1 | %44,7 | %50,5 | 493 |
| Soylu Mahallesi | HDP | %97,2 | %1,2 | %90,9 | 362 |
| Sürgücü Mahallesi | HDP | %96,4 | %1,6 | %95,2 | 1.634 |
| Şenocak Mahallesi | HDP | %99,1 | %0,5 | %94,3 | 594 |
| Taşlık Mahallesi | HDP | %97,1 | %2,9 | %97,2 | 179 |
| Tokluca Mahallesi | AK Parti | %19,6 | %71,6 | %82,3 | 237 |
| Üçerli Mahallesi | HDP | %69,0 | %27,6 | %89,9 | 99 |
| Üçkavak Mahallesi | AK Parti | %13,1 | %77,6 | %96,9 | 552 |
| Yaylayanı Mahallesi | HDP | %98,8 | %0,0 | %98,8 | 83 |
| Yazır Mahallesi | HDP | %99,0 | %1,0 | %97,5 | 200 |
| Yenilmez Mahallesi | AK Parti | %19,4 | %63,9 | %88,8 | 215 |
| Yeşilalan Mahallesi | HDP | %92,5 | %3,4 | %93,9 | 637 |
İlgili sonuçlar